Do zaměstnání i s covidem. Vláda zvažuje zavedení pracovní karantény, koho by se týkala?

Stanice metra Muzeum

Pracovní karanténa

Jít s covidem do práce se už brzy může stát v Česku standardem. Vláda chce totiž kvůli počínající vlně varianty omikron zavést takzvanou pracovní karanténu. Ta by spočívala v tom, že by pracovníci vybraných profesí mohli chodit do práce i přesto, že mají koronavirus.

Vláda uvažuje o zavedení pracovní karantény například u strojvedoucích v metru. „Hledáme cestu, aby řidič metra, když přijde do práce, vytře se, bude mít pozitivní antigenní test, nemusel odcházet domů do karantény, ale mohl dál nastupovat do metra a to metro řídit,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

V případě nedostatku strojvedoucích vidí dopravní podnik jako jedno z možných řešení zavedení prázdninových jízdních řádů. „Je nutné si uvědomit, že pokud by došlo k situaci, kdy denně bude přibývat až sto tisíc pozitivně testovaných na omikron, kteří budou muset zůstat doma v karanténě, tak klesne poptávka po MHD a my nebudeme mít pro koho jezdit,“ řekla mluvčí Dopravního podniku Praha Aneta Řehková.

Sociální služby, školství či zdravotnictví

Takzvaná pracovní karanténa by se ale kromě strojvedoucích v metru mohla týkat i dalších profesí. „Hledáme cestu, aby osoba, která vykonává činnost nezbytnou pro fungování státu, nešla domů do karantény, ale za nějakých podmínek tu činnost vykonávala,“ sdělil Válek.

„Co se týká zásahové činnosti, například při práci hasičů, tak tam si to moc nedovedu představit, protože je to o kontaktu s člověkem, používáme dýchací techniku,“ řekl náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Petr Ošlejšek.

Platit by mohla též u pracovníků v sociálních službách, školství nebo ve zdravotnictví. O tom, za jakých podmínek a pro jaké profese by byla nakonec zavedena, bude ministerstvo ještě jednat.

Tagy: