Přestože KLDR stále tvrdí, že v zemi není ani jeden člověk nakažený koronavirem, vyvíjí proti nemoci COVID-19 vlastní vakcínu. Tvrdí to zdroj jihokorejského deníku Daily NK, který se dění v sousední zemi dlouhodobě věnuje. Očkování, pro jehož výrobu údajně získali vývojáři know-how pomocí hackerských útoků, už mají úřady testovat.
Vakcínu proti covidu má vyvíjet Výzkumné středisko pro biotechnologie při Kim Ir-senově univerzitě. První i druhá fáze klinických testů, v nichž se zjišťuje, jestli vakcína nemá vážné vedlejší účinky a jak je efektivní, už jsou podle zdroje Daily NK u konce. Nyní údajně probíhá třetí fáze testů u pacientů, kteří mají příznaky podobné nákaze koronavirem, a u těch, kteří se s nakaženým mohli setkat.
První dávka vakcíny od Pfizeru je méně účinná, než se čekalo, tvrdí izraelský expert
První dávka vakcíny Pfizer poskytuje menší ochranu proti covidu, než jak původně naznačovala americká firma.Podle webu Times of Israel to uvedl koordinátor protiepidemických opatření v Izraeli Nachman Aš. Ten dále varoval, že vakcína nemusí chránit ani před novými kmeny viru.
Podle zdroje, který list cituje, Severní Korea nedávno vytvořila novou „hackerskou organizaci“ zaměřenou na získávání informací o covidu. Má nést název Úřad 325 a působit pod Generálním úřadem pro výzkum. Rozkazy údajně přijímá od Ústředního výboru Korejské strany práce, přesněji od tajemníka strany Čo Jong-wona a severokorejského vůdce Kim Čong-una. O datech, která získá, pak úřad informuje Kimovu sestru Kim Jo-čong.
V posledním čtvrtletí loňského roku přibylo hackerských útoků ze strany KLDR proti výrobcům vakcín. Jihokorejská vládní organizace ESRC, která monitoruje kybernetické útoky, pro deník uvedla, že od začátku října jsou útoky severokorejských hackerů na jihokorejské a zámořské farmaceutické společnosti téměř nepřetržité.
Snaha o získání know-how
„Vzhledem k povaze kybernetických útoků je těžké potvrdit, jaký druh dat Severní Korea ukradla, ale je možné, že některá data získala,“ řekl ředitel ESRC Mun Čchong-hjun.
Podpultová vakcína? Na dark netu je očkovací látka žádaným zbožím
Vakcína proti koronaviru je ve světě i přímo v Česku aktuálně nedostatkovým zbožím. Lidé se tak k ní snaží dostat i alternativní cestou. Jedním z míst, kde se dá údajně sehna, je dark net. Jedná se o internetové prostředí či internetový trh, na němž se dají sehnat například drogy, zbraně, či dokonce dětská pornografie. Jedním z nově nabízených artiklů jsou i vakcíny proti koronaviru. Před jejich nákupem však varuje společnost Check Point, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost.
Odborníci se proto domnívají, že Severní Korea začala vyrábět vakcíny na základě know-how, které získala díky hackerským útokům. Ani severokorejské úřady ale podle zdroje Daily NK netuší, jak účinná tamní vakcína bude. „Nemají kapacitu na výrobu. Ale protože nejvyšší vůdce přímo nařídil nezávislý vývoj vakcíny, musí ukázat nějaké výsledky,“ řekl zdroj.
Ani jihokorejské farmaceutické společnosti přitom ještě nemají dostatek poznatků o vývoji vakcín. Mezinárodní firmy zase ještě musí vyřešit problémy týkající se jejich skladování. Vývoj očkování proti koronaviru vyžaduje poměrně náročné technické dovednosti, a proto pro Severní Koreu nemusí být v krátkodobém horizontu snadné vlastní látku vyrobit.
Deník proto varuje, že by se hackerské aktivity Severní Koreje mohly ještě vystupňovat. Země přitom popírá, že by měla byť jediný případ nákazy koronavirem, přestože v ní platí řada karanténních opatření včetně omezení pohybu.