
Špína a nezájem v nemocnici. Výlet Čechů do Peru skončil tragédií, lékař popsal smrt turisty
Češi neumějí chránit své internetové účty a nedodržují základní bezpečnostní pravidla. I to je důvod, proč jsou pro hackery poměrně snadným terčem. Podvody v digitálním prostoru jsou navíc den ode dne zákeřnější, mnohdy se tváří jako služba bankovních institucí nebo zpráva od správců Facebooku či jiných sociálních sítí. Jakých chyb se čeští uživatelé nejčastěji dopouští při ochraně svých internetových účtů a na co si dát největší pozor?
Operátor T-Mobile se v neděli potýkal s rozsáhlými výpadky svých služeb. Zákazníci měli problémy s mobilními daty i voláním, nemohli se dovolat na zákaznickou linku, dostat na web firmy nebo spustit aplikaci. V noci společnost oznámila, že čelila kybernetickému útoku. Obnovila provoz základních služeb, jako je volání či mobilní služby, dál řeší problémy s aplikací Můj T-Mobile a interních systémů.
Zaplatit výkupné hackerům je jedna z možností, kterou zvažovalo Ředitelství silnic a dálnic. Jeho šéf Radek Mátl to v pátek otevřeně přiznal Hospodářským novinám. V sobotu ale otočil a na stejnou otázku televizi CNN Prima NEWS odpověděl, že s hackery se nevyjednává.
Zahltit, zpomalit a ideálně i vyřadit z provozu. České servery se už několik týdnů perou s tzv. DDoS útoky. Terčem ruských hackerů se staly nejen webové stránky policie, vlády i ministerstev, ale také banky či České dráhy. V principu jde o poměrně jednoduchou formu kybernetických útoků, které jsou ale překvapivě dostupné i komerčně. Navíc je zpravidla velice obtížné vystopovat původní zdroj útoků. Jak se proti nim bránit?
Útoky hackerů na některé české weby pokračují podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) i ve čtvrtek, zaútočili například i na web vlády či samotný NÚKIB. Závažné dopady úřad neeviduje. Informovala o tom mluvčí NÚKIB Alena Minxová. Na útoky hackerů kybernetický úřad upozornil ve středu, týkaly se například webů některých regionálních letišť nebo Českých drah. K útokům se přihlásila proruská hackerská skupina Killnet.
Na některé české weby zaútočili podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) hackeři. Situaci úřad vyhodnocuje, závažné dopady zatím neeviduje. NÚKIB o tom ve středu informoval na svém twitterovém účtu. Úřad na něm také odkázal na své varování před kyberútoky v souvislosti s děním na Ukrajině. Nynější hackerský útok se týká například Českých drah nebo systému některých tuzemských letišť. Nefunguje portál veřejné správy, který spravuje ministerstvo vnitra. K útokům se přihlásila proruská hackerská skupina Killnet.
Na ten turnaj bude chtít profesionální hráč Martin Sláma co nejrychleji zapomenout. Nejenže se jeho týmu Sampi.Tipsport moc nedařilo, během rozhodujícího zápasu navíc přišel o 300 tisíc korun. Hacker kompletně odstřihnul 23letého hráče od přístupu k účtu, na kterém měl Sláma kosmetické úpravy zbraní. To vše se odehrálo v přímém přenosu.
Ruská tajná služba pronikla do interního počítačového systému maďarského ministerstva zahraničí, tvrdí investigativní portál Direkt36. Podle maďarské opozice kabinet premiéra Viktora Orbána o hackerském útoku věděl, přesto s tím nic neudělal. Maďarská vláda všechna nařčení popírá a označila je za „lživou kampaň“.
Ruská invaze na Ukrajinu ukazuje různé způsoby, jak lze dnes v propojeném světě protivníkovi znepříjemnit život. Nejnověji se o tom přesvědčili řidiči elektromobilů cestující mezi Moskvou a Petrohradem. Když chtěli své Tesly či e-trony dobít, objevil se na dobíječce jen nápis hanící Putina.
Na Google Maps se u některých populárních míst v Rusku začaly objevovat protiruské komentáře a fotografie ukazující invazi proti Ukrajině. Autoři těchto příspěvků se snaží Rusy informovat o tom, co se v jejich zemi ve skutečnosti děje. Zprávy v Rusku totiž procházejí kontrolou. Tamní cenzurní úřad Roskomnadzor například pod hrozbou milionových pokut zakázal o situaci na Ukrajině informovat jako o válce nebo invazi.
Webové stránky ruské vlády včetně oficiálního webu Kremlu a stránek regulátorů médií jsou mimo provoz. Ukrajinská telekomunikační agentura uvedla, že ruské televizní kanály byly napadeny za účelem vysílání ukrajinských písní. Podle webu Daily Mail začal Kyjev masivní kybernetickou válku. Připojili se opět i hackeři skupiny Anonymous, kteří nechali podle svých slov na státních televizních kanálech vysílat skutečné záběry z válečné Ukrajiny. Je otázkou, zda šlo o standardní nebo webové vysílání. Z provozu vyřadili také ruské propagandistické weby.
Ukrajina patří Rusku. Anebo ne? Územní spor mezi dvěma národy se táhne už od dávného středověku, v listopadu se rozhořela jeho další etapa, když začal ruský prezident Vladimir Putin podle mnohých expertů plánovat invazi na Ukrajinu, kterou v únoru následujícího roku uskutečnil. Co ho k tomu mohlo vést? Proč je Ukrajina důležitá? A jakou roli v tom hraje Krym, plyn nebo Černé moře?