První dávka vakcíny Pfizer poskytuje menší ochranu proti covidu, než jak původně naznačovala americká firma.Podle webu Times of Israel to uvedl koordinátor protiepidemických opatření v Izraeli Nachman Aš. Ten dále varoval, že vakcína nemusí chránit ani před novými kmeny viru.
Aš zpochybnil účinnost vakcíny již po jedné dávce během jednání mezi úředníky izraelského ministerstva zdravotnictví před úterním zasedáním vlády o možnosti prodloužení celonárodního lockdownu, píše web The Times of Israel s odvoláním na Army Radio.
Dle Ašových slov bylo mezi první a druhou dávkou vakcíny Pfizer nakaženo mnoho lidí a zdá se, že ochrana po první dávce je „méně účinná, než jsme si mysleli“. Údaje o ochranném účinku první dávky proti viru jsou podle něj nižší, než uvádí Pfizer.
Podle izraelského ministerstva zdravotnictví mělo přes 12 400 lidí pozitivní test na koronavirus i po první dávce vakcíny. Z toho 69 osob dokonce i po druhé dávce.
Pfizer uvádí, že jeho vakcína vyrobená se společností BioNTech je po první dávce účinná přibližně z 52 procent a zvyšuje se asi na 95 procent několik dní po druhé dávce.
Sharon Alroy-Preisová, vedoucí odboru veřejného zdraví izraelského ministerstva zdravotnictví, oznámila, že vakcína snižuje riziko infekce přibližně o 50 procent dva týdny po podání první injekce. Uvedla, že údaje jsou předběžné a jsou založeny na výsledcích testů na koronavirus jak u očkovaných osob, tak u neočkovaných, kteří tvoří takzvanou kontrolní skupinou.
Vakcína a mutace koronaviru
Některé zdravotnické organizace naopak zveřejnily poněkud odlišné údaje. Například podle společnosti Clalit, největšího izraelského poskytovatele zdravotní péče, klesla šance na infikování člověka koronavirem o 33 procent dva týdny po očkování.
Během úterních rozhovorů s představiteli zdravotnictví Aš také uvedl, že podle zprávy není jisté, zda vakcína může chránit před zmutovanými variantami koronaviru.
Měsíc po izraelské očkovací kampani přitom úředníci tamního ministerstva zdravotnictví marně doufali, že zaznamenají pokles denních nákaz i závažných případů. Vina je připisována právě nakažlivějším virovým mutacím, zejména té z Velké Británie.
Aš po rozhovoru s izraelskými ministry prohlásil, že britská mutace koronaviru stojí odhadem za 30 až 40 procenty současných nákaz a podle hebrejských médií se během několika týdnů stane v Izraeli dokonce dominantním kmenem. Zmutovaný kmen viru je sice nakažlivější, není však považován za smrtelnější.
Izraelské ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že v pondělí bylo v zemi potvrzeno rekordních 10 021 nakažených, čímž se celkový počet případů od začátku pandemie v zemi zvýšil na 562 167. Míra pozitivních testů překročila hranici 10 procent poprvé za více než tři měsíce. Konkrétně se jednalo o 10,2 procenta z téměř 100 tisíc provedených testů.