Rozhovor s Mládkem: Všude jsem byl a všechno viděl. Když mě pozvete na panáka, beru to

Rozhovor s Ivanem Mládkem

Ivan Mládek vypadá skvěle a srší energií. Když se zrovna nevěnuje hudbě, rád maluje nebo si zajde na pivo. Životní jubileum oslavil sice už v únoru, ale až teď v létě proběhla narozeninová party. Jak redakci Showtime prozradil, obdarovat ho je prý docela náročné.

„Všechno mám a nic nechci, ani už nikam jezdit nechci. Ne, že bych všude byl, ale to, co jsem chtěl vidět, jsem už zkrátka viděl,“ svěřil se v pořadu Showtime známý textař a hráč na banjo. Teď prý nejraději tráví čas někde v hospodě. „Takže když mě pozvete na pivo nebo panáka, beru to,“ vtipkoval 80letý Mládek.

Mládek je autorem více než 400 písní, žádné nové skladby ale nechystá. Prý ho to totiž už nebaví. Na muziku ale úplně nezanevřel. Jeho staré hity jsou totiž stále žádané, a tak jezdí s kapelou po festivalech. „Myslel jsem si, že se v 80 letech budu válet někde u bazénu, bohužel ale stále vandrujeme a co je nejhorší, že nás to pořád baví. Pořád se hádáme, kdo co zkazil, kdo zrychluje a kdo zpomaluje. Je to jak v 18 letech. Když někdo propadne muzice, je to nesmrtelné,“ pokračoval 80letý hudebník.

Největšího věhlasu se za ta léta dostalo písni Jožin z bažin, která překročila nejen hranice, ale i oceán. „Dodnes to nechápu, jak Maďaři, Němci nebo Američani mohli zpívat česky tuhle volovinu. Ani nemůžou rozumět té době a těm rýmům. Ale potěší to. Vůbec jsem to nečekal,“ přiznal Mládek.

Humor ho ani u plátna neopouští

Když zrovna nevystupuje, je zavřený ve svém ateliéru a tvoří. Smysl pro humor ho totiž ani u malířského plátna neopouští.

Mládek působil ve skupinách Storyville Jazz, K.T.O., White Stars a Mustangové a od počátku 70. let pak s vlastní kapelou Banjo Band. Vedle hudby píše humoristické povídky, recesistické pohádky a scénáře, maluje humorné obrazy a kreslí vtipy.

Tagy: