CNN Prima News školák

školák

Výpis příspěvků ke štítku „školák“

Čeští školáci si oblíbili nový kofeinový dryák. Může být životu nebezpečný, varují odborníci

Za kofeinový dryák označují odborníci energetický nápoj, který si nově oblíbili školáci po celém Česku. Mezi dětmi ho propagují populární youtubeři či influenceři, kteří mají značný vliv na chování dětí. Některé druhy tohoto nápoje obsahují vysokou dávku kofeinu a draslíku, jenž v nepřiměřeném množství může poškodit ledviny. V jedné ze škol už varovali rodiče, aby ho děti nepily.

První den školy skončil neštěstím. Dívku z Pardubic srazil náklaďák, policie apeluje na řidiče

První školní den skončil pro dívku z Pardubic vážnou nehodou. Nejspíše na cestě ze školy ji srazilo nákladní auto. Školačka byla se zraněními odvezena do hradecké nemocnice. Policisté v souvislosti se začátkem nového školního roku apelují na řidiče, aby hlavně ve městech nebo v okolí škol a školek dávali ještě větší pozor. Právě děti se totiž často mohou chovat nepředvídatelně. Mnohdy mají na uších sluchátka, a proto neslyší přijíždějící auto. Ve spěchu ze školy se mohou také nedostatečně rozhlédnout.

Volna a prázdniny školního roku 2023/24 PŘEHLEDNĚ: Kratší „Vánoce“, ale i tak si děti přilepší

Do školy se ještě nevrátili, přesto už nyní mnozí z nich odpočítávají dny a týdny do dalších prázdnin či prodloužených víkendů. Řeč je o žácích a studentech, kteří již 4. září po dvouměsíční pauze usednou znovu do školních lavic. Momentů, kdy se v pracovním týdnu vyhnou nucenému vstávání na první hodinu, ale bude celá řada. Redakce CNN Prima NEWS pro vás sestavila přehled všech svátků a prázdnin, kdy si děti užijí volna nad rámec víkendů.

PŘEHLEDNĚ: Bojíte se, že nemáte na výbavu pro školáka? Podívejte se, kde žádat o pomoc

Děti se pomalu loučí s prázdninami, zatímco rodiče se začínají připravovat na velké nákupy školních pomůcek. Ty letos vyjdou zase o něco dráž. Některým lidem ve výrazné finanční tísni již několik let s obstaráním výbavy pro školáka pomáhají nadační fondy, a to jak v rámci města, tak na úrovni státu. Ohledně úhrady zájmových kroužků je rovněž možné oslovit zdravotní pojišťovny. Na jakou podporu máte ve své ekonomicky nepříznivé situaci nárok a kam se můžete obrátit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehledné shrnutí.

Půlka října a dyslektik má už čtyři pětky. Učitel ukázal „ignorantství“ češtinářky na diktátu

Ačkoliv české školství prochází neustálými proměnami, podle některých jsou určité systémy stále „za zenitem“. Hlasitým kritikem je například učitel a psycholog Robert Čapek. Na sociální síti tentokrát uveřejnil diktát nejmenovaného žáka, který dostal za pár chyb v diktátu pětku. Podle Čapka šlo však o dyslektika a postup pedagoga ohodnotil ztrátou soudnosti.

Druhák nenapsal tečky za větou, dostal pětku. Neprofesionální přístup, bouří se rodiče

Nejen rodiče školáků pobouřil nedávný příspěvek maminky, která zveřejnila test z češtiny jejího dítěte. To v něm zvládlo bezchybně i krasopisně napsat několik vět, na jejich konci však chyběla tečka. Za tuto „drobnost“ byl školák od učitelky ohodnocen „pětkou“, a to dvakrát podtrženou. Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc upozorňuje, že zvláště na prvním stupni je potřeba děti spíše motivovat.

Nechte děti opakovat ročník, přeje si stále více rodičů. Lze toho dosáhnout?

Mohu požádat, aby dítě opakovalo ročník? Tato otázka napadá stále více rodičů, jejichž děti zanechala distanční výuka prakticky bez patřičných vědomostí, nevyhovuje jim nebo není dostatečně kvalitní. Ti, kteří nemají čas a schopnosti doma suplovat pedagogy, už často sami propadají zoufalství. Chodí do práce a nestíhají nic jiného než sledovat, jak dítě nosí jednu špatnou známku za druhou.