Už od dětství si Charlie Jeffers, student posledního ročníku střední školy v americkém okrese Maine, hrál se stavebnicí LEGO. A dnes věří, že mu čas strávený s kostkami pomohl být více soustředěným, flexibilním a kreativním. Uvědomil si však, že mnoho dětí k legu nemá přístup – a rozhodl se to změnil. Vymyslel projekt, díky němuž sbírá použité kostky, vyčistí je a následně vymyslí vlastní sadu, kterou posílá těm nejmenším v nelehkých životních podmínkách. Obdarovat jich již stihl více než tři tisíce.
Stavebnice LEGO patří mezi jedny z nejznámějších hraček na světě a Charlie jí vděčí za to, že mu od dětství pomáhala naučit se matematické a technické pojmy, být více soustředěným, flexibilním a kreativním. Zároveň student posledního ročníku střední školy vnímá, že mnoho dětí nemá k této „herní pomůcce“ přístup, čímž podle něj trpí jejich emocionální a kognitivní vývoj, uvádí web Good News Network.
ČTĚTE TAKÉ: Snila o vlastní cukrárně, dnes se Monika učí znovu žít. Rodičům dochází síly, prosí o pomoc
Rozhodl se to změnit. Uvědomil si, že dětem může tuto značkovou hračku, kterou si nemohou dovolit, obstarat a rovněž předejít tomu, aby již nevyužité kostky nekončily na skládce. Proto v roce 2020 založil iniciativu Pass the Bricks, která oba problémy řeší.
Spolu s týmem dobrovolníků praktikuje jednoduchý model: shromažďuje od dárců použité kostky LEGO, následně je dezinfikuje a třídí, načež z nich vytváří nové a originální sady, které dodává dětem v nouzi. Vytvořené balíčky s návody Charlie distribuuje prostřednictvím jedenácti neziskových organizací.
Inovativní sady pro radost
Jednou z nich je Boys and Girls Club of America. Iniciativa organizaci každý měsíc posílá 50 sad na pobočku v San Francisku, které může Boys and Girls Club zahrnout do větších dodávek pro strádající děti a jejich rodiny. K začátku letošního roku se od vzniku Charlieho projektu podařilo „balíčky radosti“ dostat k více než 3 055 dětem.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Školák, který v Karviné pomohl stařence přes silnici, dojal internet. Nejsem hrdina, řekl
„Před několika lety jsme do střední školy mého syna poslali kostky LEGO, které pak odeslali do Ekvádoru. Ráda myslím na tamní děti, které si s nimi hrají,“ uvedla mladíkova sousedka Paola, která na jeho projekt přispěla.
Některé z nově sestavených sad jsou navíc velmi inovativní. Například sada s názvem „Superman by chtěl jen jeden den volna“ zobrazuje nevrlého Clarka Kenta v posteli s oblekem superhrdiny zavěšeným ve skříni. Společně s více než dvaceti dobrovolníky Charlie svůj program rozšiřuje i do dalších koutů země. Do projektu jsou zapojeny komunity v San Francisku, Marin County, Portlandu, Austinu, Washingtonu, Richmondu a Los Angeles.
Mladík však ještě neskončil. Jeho cílem je program dále rozšiřovat, aby měl co největší dopad. Vytvořil snadno použitelnou šablonu programu s jasným návodem. Ve výsledky by si přál, aby lidé změnili své chování a každá kostka LEGO dostala druhý život: a mělo k ní tak přístup co nejvíce dětí.