V pouhých deseti letech se Harrison Johnson ze Severní Karolíny v USA rozhodl, že svým vrstevníkům představí odkaz Pearl Harbor. Chlapce událost, která rozhodla o zapojení USA do 2. světové války, pohltila při školním projektu. Mladý nadšenec do historie následně přesvědčil své rodiče, aby ho odvezli k památníku na Havaji. A po návratu vznikl nápad na kampaň „Harrison's Heroes“. Chlapec si dal za cíl do 83. výročí od útoku na základnu, ke kterému došlo 7. prosince 1941, vybrat v přepočtu více než dva miliony korun na projekty spojené se zachováním odkazu Pearl Harbor. A jeho mise se naplňuje. Tématu se věnuje i web Wral News.
Harrisonova fascinace Pearl Harborem začala při školním dějepisném projektu. Zájem tehdy 10letého chlapce rychle rostl: zkoumal knihy, staré novinové články a dokonce mluvil s několika přeživšími. Tento hluboký ponor do historie ho nakonec inspiroval k tomu, aby něco změnil, píše web Wral News.
ČTĚTE TAKÉ: K ovládání počítače mu stačí myšlenka. Pacient s ALS testuje revoluční implantát
„Ve chvíli, kdy se začal o útoku na Pearl Harbor dozvídat, mluvil o něm v každém rozhovoru. Bylo to, jako by v něm vzplanul oheň,“ řekla pro Nice News Harrisonova matka Cheznee Johnsonová. „Byl tak dychtivý dozvědět se vše, co jenom šlo,“ pokračovala. Své rodiče dokonce přesvědčil, aby společně navštívili národní památník na Havaji.
Historie nesmí být zapomenuta
Po návratu zamířil do školy a celý nadšený se začal se svými spolužáky dělit o to, co vše zjistil. Příběhy, které vyprávěl, se však setkaly se zmatenými tvářemi – jeho vrstevníci netušili, o čem mluví. Právě to podle chlapcovy matky vyústilo v Harrisonovo rozhodnutí udělat vše pro to, aby historie Pearl Harboru nebyla nikdy zapomenuta.
Na výchovu čtyřčat a školáka zůstala Helena sama. Manžela jí vzala nemoc, vznikla sbírka
V životě Helenu potkalo štěstí v podobě syna Vojty a čtyřčat Anežky, Moniky, Klárky a Ondry. S láskou je společně s manželem Pepou vychovávala, otec dětí se však červnových šestých narozenin nejmladších členů rodiny nedožil. Zemřel v sobotu 16. března po dlouhém boji s onkologickým onemocněním, bylo mu 36 let. Rodina Heleny proto založila sbírku na dárcovské platformě Donio s jasným cílem: pomoci jí překlenout nejtěžší období jejího života a zajistit dostatek financí při výchově pěti dětí.
„Rozhodl jsem se vybrat 100 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba 2,3 milionu korun, a vyplnit mezeru ve znalostech dětí o Pearl Harbor. Zejména se chci podělit o nevyřčené příběhy hrdinů, zvláště žen a menšin, jako jsou Japonci a Afroameričané. Jejich příběhy si zaslouží uznání a měl by je slyšet každý, kdo navštíví památník Pearl Harbor – ať už osobně nebo on-line. Je důležité vyzdvihnout jejich přínos a statečnost v náročných časech,“ podotkl chlapec v prohlášení.
Harrison doufá, že se mu podaří vytvořit materiál, který rozšíří příběh o útoku tak, aby zahrnoval hrdinské činy barevných mužů a žen a dalších nedostatečně zastoupených členů, uvádí web Good News Network.
Kampaň s názvem Harrison's Heroes – tedy Harrisonovi hrdinové – odstartovala v květnu 2022. Od tohoto momentu začal chlapec shánět prostřednictvím fundraisingové kampaně finance, aby svůj plán uskutečnil. Dokonce oslovil Pacific Historic Parks, neziskovou organizaci odpovědnou za národní památník Pearl Harbor. O jeho úsilí se tak mohou lidé dočíst i na oficiálních stránkách.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Osamělý „Kevin Bacon“ hledal společnost. Domů ho dovedly sušenky, získal si srdce zachránců
„Naším posláním je připomínat, uctívat a chápat druhou světovou válku v Tichomoří. V mnoha školách se bohužel již nevyučuje o útoku na Pearl Harbor 7. prosince 1941 a o tom, jak se naše země pod vedením zmobilizovala a porazila tyranské síly. Jsme rádi, že tuto sbírku vede takto inspirativní mladý muž. Staňte se hrdinou ještě dnes. Pomozte Harrisonovi splnit jeho cíl,“ uvádí se na stránkách.
Ukrajinské armádě pomáhají aukce i tomboly. Mladá influencerka přišla s účinnou strategií
Ukrajinští dobrovolníci se i po dvou letech války nadále snaží hledat způsoby, jak financovat armádu a udržet ji tak v boji proti ruským invazním vojskům. Podle listu The New York Times ozbrojeným silám nadále přispívá asi 80 procent občanů. Peníze se k armádě dostávají přes tomboly, aukce i sbírky na sociálních sítích.
K březnu 2024 se Harrisonovi podařilo vybrat více než čtyři pětiny z cílové částky, konkrétně 81 tisíc dolarů. Na vybrání peněz se chlapec aktivně podílí: pořádá přednášky s přeživšími, charitativní akce jako golfový turnaj, a dokonce prodává ručně vyrobené nanuky, s nimiž chodí od domu k domu.
„Já a moji přátelé jsme velkými fanoušky superhrdinů jako je Batman, Wonder Woman nebo Black Panther. Rádi čteme o jejich úžasných dobrodružstvích. Ale i když nás tyto příběhy baví, víme, že nejsou skutečné. Praví hrdinové jsou muži a ženy, kteří obětovali své životy, aby ochránili naši svobodu,“ zdůrazňuje chlapec.
Mladý milovník historie vyzývá všechny, aby se o Pearl Harbor dozvěděli více a pokud to je v jejich možnostech, navštívili některý z památníků a muzeí. „Je to způsob, jak se učit, projevovat respekt a pamatovat si naše hrdiny. Šířením této zprávy udržujeme jejich vzpomínky naživu a dáváme jim najevo svou vděčnost,“ uzavřel Harrison.