reklama

Babiš míří do Srbska. Zajímají ho tamní zkušenosti s vakcínou Sputnik V

Pandemie koronaviru a zkušenosti s očkováním ruskou vakcínou Sputnik V. O těchto tématech bude především jednat český premiér Andrej Babiš (ANO) v Srbsku, kam zamíří ve středu ráno na oficiální návštěvu. Tato balkánská země už ruskou očkovací látku stihla aplikovat více než půl milionu svých občanů.

reklama

Babiš kvůli ruské vakcíně Sputnik V už minulý týden odcestoval do Maďarska. I to se rozhodlo jít cestou ruské vakcíny, protože očkovacích látek od společností Pfizer/BioNTech či Moderna nemělo dostatek.

„Společně jsme konstatovali, že nejlepší vakcína je samozřejmě ta, která je bezpečná pro zdraví našich občanů,“ řekl Babiš na tiskové konferenci po jednání se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem. Zároveň tehdy dodal, že nejlepší vakcína je také ta, která je v krizové době hned k dispozici.

Nyní český premiér odletí i se svým expertním týmem, jehož součástí je mimo jiné epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula, do Srbska. To má totiž s vakcínou Sputnik V ještě větší zkušenosti, protože s ní již stihlo naočkovat přes půl milionu svých občanů.

Český předseda vlády do Bělehradu odletí už brzy ráno. Krátce po 10. hodině by měl zahájit jednání se srbskou premiérkou Anou Brnabićovou a po poledni by mělo dojít i na schůzku s prezidentem Aleksandarem Vučićem. Babiš by si měl ve středu odpoledne rovněž prohlédnout jedno ze srbských očkovacích center.

Tagy:

Hlavní zprávy

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

reklama

Domácí zpravodajství

Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

reklama