CNN Prima News Aleksandar Vučić

Aleksandar Vučić

Výpis příspěvků ke štítku „Aleksandar Vučić“

Rusko chce ukončit válku, kterou na Ukrajině rozpoutal Západ, prohlásil Putin

Rusko chce ukončit válku, kterou na Ukrajině rozpoutal Západ a jeho satelité, uvedl podle Reuters prezident Vladimir Putin přes videopřenos na summitu BRICS. Při ruském útoku na školu ve městě Romny v ukrajinské Sumské oblasti zahynuli nejméně dva pedagogové, tři lidé utrpěli zranění, uvedl Kyjev. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv varoval v článku v listu Argumenty i fakty, že Rusko by mohlo anektovat gruzínské separatistické regiony Jižní Osetii a Abcházii. Jako otevřené, upřímné a produktivní označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jednání se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučičem, k němuž došlo v Aténách.

Srbové se v Kosovu pustili do řežby s vojáky z NATO. Na místě byly desítky raněných

Mezinárodních jednotky KFOR od úterý opět hlídají radnice na severu Kosova. V pondělí zde byly při střetech srbských demonstrantů s místní policií zraněny tři desítky vojáků KFOR a padesát protestujících Srbů. Severoatlantická aliance, pod kterou mise spadá, podle agentury DPA oznámila, že kontingent posílí o přibližně 700 vojáků, tedy bezmála o pětinu. Kvůli napjaté situaci zrušili svou účast na mezinárodní konferenci Globsec v Bratislavě předseda kosovské vlády Albin Kurti i srbský prezident Aleksandar Vučić, uvedla tisková agentura Beta. K incidentu se vyjádřil i proslulý srbský tenista Novak Djokovič.

CNN: Tryzna za zastřelené školáky. Rozhořčení Srbové se ptají, jak se dítě dostalo ke zbraním

Po středeční střelbě na základní škole v Bělehradě vyhlásilo Srbsko třídenní státní smutek. Před budovou probíhá pieta za devět obětí, které zastřelil třináctiletý žák sedmé třídy. Shlukují se zde celé třídy, spolužáci, rodiče studenti a další. Reportér CNN popsal, že na místě panuje velmi chmurná nálada, příchozí jsou z tragédie stále velmi otřesení. Kromě smutku vládne v srbské společnosti také vztek a lidé se ptají, jak se mladý vrah mohl dostat ke zbraním.

Nejhorší dětský vrah v dějinách. Sedmák v Srbsku zabíjel podle seznamu smrti, zbraně měl od táty

Srbskem otřásla ve středu tragédie na základní škole, kde žák sedmé třídy zastřelil osm svých spolužáků a člena ochranky. Policie odhalila, že útočník tento čin plánoval již několik týdnů. Měl s sebou dokonce předpřipravený seznam těch, které plánoval zabít, píše web BBC. Motiv útoku je však stále nejasný. Podle místních médií se jedná o nejhorší případ dětského vícenásobného vraha v dějinách.

OBRAZEM: Zeman plující, strašící i trenky pálící. Podívejte se na prezidentovy ikonické fotky

Deset let s prezidentem Milošem Zemanem dalo vzniknout celé řadě lehce zapamatovatelných – či těžko zapomenutelných – fotografií. Na některých česká hlava státu plula ve svém oblíbeném nafukovacím člunu na Vysočině, na jiných si hrála na aligátora před reportérkou FTV Prima. Během svého úřadování zažil prezident také jmenování vlády „z akvária“ či nečekaný protest polonahé ukrajinské aktivistky. Redakce CNN Prima NEWS vybrala ikonické snímky, kterých se Zeman dočkal během své prezidentské funkce.

Zeman v Bělehradě: Mám jen dva oblíbené státy, Srbsko a Izrael. Dočkal se vojenských poct

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman se v pondělí setkal v Bělehradě se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučičem. Před vládní budovou Palác Srbsko byl přivítán s vojenskými poctami. Následovalo soukromé jednání hlav obou států i setkání národních delegací. Odpoledne pak spolu v Bělehradě otevřeli Český dům, o jehož zřízení se Zeman dlouhodobě zasazoval. Návštěva Bělehradu je předposlední zahraniční cestou Zemana v pozici českého prezidenta. Na poslední cestu pojede na Slovensko.

Putin popřál šťastný nový rok jen hrstce evropských lídrů. Zemana vynechal

Ruský prezident Vladimir Putin popřál vše nejlepší do nového roku z evropských lídrů jen svému běloruskému spojenci Alexandru Lukašenkovi, srbskému protějšku Aleksandaru Vučičovi a maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Vyplývá to z oznámení, které bylo uveřejněné na webu Kremlu. V loňském roce přál také představitelům řady dalších evropských zemí včetně Česka, podotkla agentura TASS.

Hrozba srbské invaze do Kosova? Sebevražedný pokus. Bělehrad spíš hraje hru, říká expert

Aktualizováno

Napětí mezi Srbskem a Kosovem v posledních dnech opět roste. Srbská vláda dokonce naznačila, že by do Kosova mohla poslat armádu a policii, údajně kvůli obavám z etnického násilí páchaného proti srbské menšině na sousedním území. Kosovo taková vyjádření označuje za otevřenou hrozbu agrese. O pravděpodobnosti vpádu srbských vojsk do Kosova a okolnostech dlouhodobého sporu se rozpovídal vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno.