CNN Prima News Aleksandar Vučić

Aleksandar Vučić

Výpis příspěvků ke štítku „Aleksandar Vučić“

Srbský prezident: Dokud budu žít, do Chorvatska k moři nepojedu. Nezapomínejme na historii

14. srpna 2022 10:31

Srbský prezident Aleksandar Vučić přišel s rozhodným prohlášením. „Dokud budu žít, do Chorvatska k moři nepojedu,“ vzkázal. Podle něj by země neměla zapomenout na to, co se za 2. světové války stalo srbskému lidu. Narážel tak na fakt, že chorvatský ustašovský režim, který kolaboroval s nacistickým Německem, jen v neblaze proslulém koncentračním táboře Jasenovac zavraždil podle jedněch odhadů několik desítek tisíc, podle jiných až 700 tisíc Srbů. A když chtěl minulý měsíc Vučić toto místo navštívit, Chorvaté mu to zatrhli.

„Zrádce“ Schröder a další. Kdo Putinovi stále pochlebuje? Mezi jeho obhájci jsou velká jména

13. srpna 2022 05:48

Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu uplynulo už téměř půl roku. Řada světových politiků se proti této agresi postavila a počínání ruského prezidenta Vladimira Putina odsoudila, a to včetně těch, kteří jej dříve hájili. Jsou ale i tací, kteří Putinovi nadále pochlebují a hlásají na Západě jeho názory. Pravděpodobně nejviditelnějším z nich je bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, který Putina stále považuje za osobního přítele a teprve v květnu se vzdal vysoké funkce v ruském ropném gigantu Rosněft. I tak dnes na svoji adresu slýchá, že je „zrádce“ a někteří volají po tom, aby na něj byly uvaleny sankce.

Válka v Kosovu nevypukne. Rusko by chtělo konflikt vyostřit, nemá ale jak, říká Zrno

2. srpna 2022 16:41

Ačkoliv je konflikt mezi Kosovem a Srbskem opět vyhrocený, válka rozhodně nevypukne. V pořadu 360° to řekl vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Důvod je podle něj prostý. Srbsko je totiž obklíčené zeměmi, které buď spadají do Severoatlantické aliance (NATO), nebo se její součástí chtějí stát. Proto mu nepomůže ani Rusko, které ho léta podporuje. Vladimir Putin totiž nemá mnoho možností, jak zasáhnout.

Střelba i blokáda hranice. Kosovo pod tlakem odkládá platnost nových omezení pro Srby

1. srpna 2022 22:38

Mezi Srbskem a Kosovem opět roste napětí. Kosovská vláda totiž chtěla pro Srby zavést nová pravidla pro vstup na své území. Ta se týkají dokladů totožnosti a registračních značek. Kosovští Srbové reagovali blokádou silnic poblíž hraničních přechodů. Místy se ozývala i střelba. Kosovo nakonec plánované nařízení o měsíc odložilo.

Konflikt s Kosovem? Srbský poslanec mluví o denacifikaci Balkánu, hrozí i prezident

1. srpna 2022 12:55

Mezi Srbskem a Kosovem to opět silně jiskří. Hrozby se ozývají poté, co Kosované rozhodli o zrušení platnosti srbských dokladů a registračních značek aut na svém území. V návaznosti na to etničtí Srbové na severu země zablokovali silnice ze Srbska. Ještě dál zašel jeden z poslanců tamní vládnoucí strany, jenž prohlásil, že možná bude potřeba „denacifikovat“ Balkán. Výhrůžně se vyjádřil i srbský prezident Aleksandar Vučić.

Vučiće podle odhadů Srbové opět zvolili prezidentem. Druhé kolo možná nebude

3. dubna 2022 22:53

V srbských prezidentských a parlamentních volbách jasně zvítězila stávající hlava státu Aleksandar Vučić a jeho Srbská pokroková strana (SNS). Podle odhadů společností CeSID a IPSOS, založených na vzorku dosud sečtených hlasů, získal Vučić 59,8 % hlasů, informovala agentura Reuters. Pokud se takto výrazné vítězství potvrdí, nebude nutné pořádat druhé kolo prezidentských voleb.

Putin jako veřejný nepřítel číslo jedna. Le Penová a další od něj dávají ruce pryč

24. března 2022 17:38

Kvůlí ruské invazi na Ukrajinu se řada světových státníků začala distancovat od Vladimira Putina, přestože ho dříve porporovali. Jsou mezi nimi například francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová, italský exministr vnitra Matteo Salvini, ale i český prezident Miloš Zeman či předseda SPD Tomio Okamura. Jejich odpůrci upozorňují, že se od ruského prezidenta přesto tak snadno „neodpářou“. Putin zároveň počítá stále i s některými zahraničními politiky, kteří s ním sympatizují i nadále.

Setkání Zemana s Vučičem: Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání

18. května 2021 11:43

Prezident Miloš Zeman udělil srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučičovi nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva první třídy. Předal mu ho na slavnostním ceremoniálu před vzájemným jednáním na Pražském hradě. Uvedl to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Český prezident dostal vysoké srbské vyznamenání určené prezidentům či premiérům Řád Srbské republiky na stuze. Vučič mu ho udělil již loni, v úterý mu ho předal.