Sledujte ZÁZNAM brífinku Spolu: Tvoří se nová Sněmovna. Kdo zasedne ve vedení výborů?

Nově zvolené poslance čeká 8. listopadu ustavující schůze, na které složí svůj slib. Poté si zákonodárci zvolí nové vedení Sněmovny a také rozhodnou o fungování sněmovních výborů. Kolik jich bude a jaké personální složení by mohly mít, poodhalili zástupci koalice Spolu už ve středu. Záznam brífinku můžete zhlédnout v tomto článku.

Nejvíce poslanců bude mít v nově zvolené Poslanecké sněmovně hnutí ANO, konkrétně 72 mandátů. Dvě opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty však budou mít v dolní komoře Parlamentu většinu, dohromady 108 křesel.

Koalice Spolu tak bude mít pravděpodobně hlavní slovo v tom, jak bude vypadat vedení Poslanecké sněmovny. V jejím čele by měla být šéfka TOP 09 Markéra Pekarová Adamová.

Celkově by dolní komora Parlamentu měla mít šest místopředsedů, mělo by jít o členy z řad ODS, lidovců, STAN i Pirátů a po dvou zástupcích z ANO. O místopředsedu by naopak přišlo hnutí SPD.

Brzy bude také jasnější, jaké složení budou mít sněmovní výbory. Zástupci koalice Spolu na toto téma vystoupili ve 12:30. Záznam brífinku můžete zhlédnout v tomto článku.

Tagy: