reklama

Sledujte ZÁZNAM brífinku po jednání vlády: Pro koho by mohlo být očkování brzy povinné?

Od pondělí 22. listopadu v Česku platí nová protikoronavirová opatření. Na školách a ve firmách se bude pravidelně testovat, do služeb a restauračních zařízení se dostanou jen očkovaní nebo lidé po prodělání covidu. Jaké kompenzace vláda kvůli tomu schválila pro podnikatele a firmy? A komu hrozí už brzy povinné očkování? Podívejte se na záznam tiskové konference po pondělním jednání vlády.

reklama

Pandemie koronaviru nabírá nadále na síle. Za neděli přibylo dosud nejvíce nakažených za poslední den týdne – 8 244 případů. V mezitýdenním srovnání počet nakažených stoupl o téměř 2 600. Od začátku epidemie se v Česku covidem prokazatelně nakazily dva miliony lidí.

Vláda se proto ve čtvrtek 18. listopadu rozhodla projednat zpřísnění restrikcí. Od pondělí 22. listopadu zrušila platnost antigenních, PCR a samotestů coby průkazů bezinfekčnosti. Až na výjimky se tak do služeb, stravovacích nebo ubytovacích zařízení či na jiné akce dostanou jen očkovaní nebo ti, kteří prodělali covid nejdéle před 180 dny.

Kvůli zpřísnění tak vláda schválila například krizové ošetřovné nebo bonus pro lidi v karanténě. V pondělí 22. listopadu bylo na programu jednání schválení kompenzací pro podnikatele a firmy a také debata o možném povinném očkování pro některé profese.

Jaké kompenzace kabinet schválil? Za jakých podmínek se budou vyplácet? A kterým profesím hrozí povinné očkování proti covidu? Podívejte se na záznam tiskové konference po pondělním jednání vlády.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?
Vláda

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama

Domácí zpravodajství

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

reklama