Aktuální covidová statistika
Od začátku epidemie se v Česku covidem prokazatelně nakazily dva miliony lidí. V neděli testy odhalily 8 244 případů, dosud nejvyšší nedělní počet. V mezitýdenním srovnání stoupl počet nakažených o téměř 2 600. Na nový rekord vystoupalo incidenční číslo. Na 100 tisíc obyvatel připadá přes tisíc nově nakažených za poslední týden. Nejvyšší incidenci má Olomoucký kraj se 1 426 případy. V nemocnicích je 4 885 lidí s potvrzenou koronavirovou infekcí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
První tři případy onemocnění COVID-19 byly v Česku potvrzeny loni 1. března. Do konce roku 2020 vystoupal počet nakažených na více než 732 tisíc. Hranice jednoho milionu dosáhl letos 2. února. Tuto neděli vystoupal na 2 003 561 případů.
Kapacita PCR testů je nedostatečná, přiznává Válek. Lidé mohou čekat klidně i týden
Kapacita PCR testů evidentně nestačí. Svědectví lidí, kteří byli v kontaktu s nakaženými, dokládají, že musí na PCR čekat mnohdy až týden. Problém potvrzuje také pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), jenž neskrývá zoufalství ze současného vedení ministerstva, které tvrdí, že nedostatek PCR testů není problém. V souvislosti s tím, jak se počty provedených testů neustále zvyšují, stoupá také procento pozitivních nálezů.
Od začátku letošního roku testy potvrdily nákazu novým typem koronaviru u 1,27 milionu lidí. Za listopad přibylo do statistik zatím 237 435 případů, víc než za celé období od začátku letošního dubna do konce října. Listopadovým denním maximem je 22 948 nově potvrzených případů z pátku minulého týdne, což je rekordní počet od začátku epidemie. Druhý nejvyšší denní počet, 22 509 případů, zaznamenali hygienici minulý týden v úterý.
Jsme čtvrtí nejhorší na světě
Zvyšujícímu se počtu odhalených případů v poslední době odpovídá i nárůst incidenčního čísla. V současnosti v Česku připadá na 100 tisíc obyvatel 1 002 nově odhalených případů za posledních sedm dní, o 284 více než před týdnem.
Ve světovém srovnání je ČR na čtvrtém místě, týdenní incidenci nad tisíc mají nyní jen evropské země: Slovensko, Slovinsko, Rakousko a ČR. V první desítce států podle týdenní incidence jsou nyní jen státy starého kontinentu, v první třicítce jen tři mimoevropské země.
Nejhorší epidemická situace v ČR je na Moravě a ve Slezsku. V Olomouckém kraji připadá v přepočtu na 100 tisíc lidí 1 426 nově potvrzených případů nákazy za poslední týden. Ve Zlínském kraji je to 1 277 a v Jihomoravském kraji 1 242 případů. Naopak nejnižší incidenční číslo má Karlovarský kraj s 341 novými případy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden.
Restauratéři: Pro vládu jsme pěšáci. Lidé se místo v hospodě budou scházet třeba v garáži
Prosincové tržby jsou pro majitele restaurací jedním z nejvýdělečnějších období v roce. Podniky však kvůli novým restrikcím nepřijímají téměř žádné rezervace. Od pondělí totiž vstoupí v platnost opatření, které dovoluje jejich návštěvu pouze očkovaným.
V nemocnicích bylo v neděli hospitalizovaných 4 885 lidí s covidem, z toho 715 bylo v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání hospitalizovaných přibylo 816 a počet těžkých stavů stoupl o 100.
Od začátku epidemie zemřelo v Česku 32 173 lidí s prokázanou nákazou. Za minulý týden zemřelo 562 z nich, v průměru tedy zhruba 80 denně. Od začátku listopadu přibylo ve statistikách zatím 1 310 případů úmrtí, více než za předchozích šest měsíců dohromady.
Zvýšil se počet testů
Za hlavní nástroj boje s epidemie COVID-19 odborníci považují očkování. Zdravotníci lidem v Česku podali přes 13 milionů dávek vakcíny. Za neděli jich přibylo téměř 10 700.
Laboratoře v neděli otestovaly přibližně 58 500 testů, asi o šest tisíc víc než před týdnem. I přes zvýšení počtu testů značně stouply podíly pozitivně testovaných. U preventivních a plošných testů, kterých se provádí nejvíc, vzrostl podíl pozitivních z 5,8 procenta na osm procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl z 12,9 na 15,3 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se za týden zvýšil z necelých 30 procent na 37,4 procenta.