Sledujte ZÁZNAM: Vláda rozhoduje o pomoci rodinám. Ve hře jsou vyšší bonusy i „rodičák“

Tisková konference vlády 27.4.2022

Po své pravidelné středeční schůzce se vláda Petra Fialy chystá představit, jaké konkrétní kroky schválila v oblasti přímé pomoci rodinám. Podle informací CNN Prima NEWS je jisté, že dojde ke zvýšení slevy na poplatníka i bonusu na dítě, není však zřejmé o kolik přesně. Zároveň se očekává, že zatím nebude zvýšen rodičovský příspěvek, což prosazovala část vlády. Ve hře je ovšem víc řešení.

„Předložil jsem na vládě materiál, který nabízí několik variant řešení. Klíčové pro nás je, abychom dokázali zacílit na rodiče samoživitelky a samoživitele a na ty, kteří mají dnes zodpovědnost za výchovu dětí, protože to je ta druhá nejzranitelnější skupina po seniorech. Věřím, že vláda se dnes na řešení dohodne,“ řekl před jednáním vlády ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Již dříve uvedl, že cestou by mohlo být spíše zvýšení slevy na poplatníka než zvýšení rodičovského příspěvku. „V tento okamžik si myslím, že spíš najdeme shodu právě na zvýšení slevy na poplatníka a konkrétně slevy na děti,“ řekl začátkem týdne v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Podle něj není možné všechny dávky lidem zvýšit hned, vláda si musí nechat něco i na případné horší časy. Zdá se, že odloženými kroky by mohl být právě rodičovský příspěvek.

Pojistka na horší časy

„Musíme být připraveni dělat kroky postupně s ohledem na vývoj situace. A musíme mít nástroje, které použijeme, když se situace zhorší za dva, tři měsíce nebo na podzim. Přijít a říct, že teď všechny typy podpor zvýšíme, není úplně dobře, protože potom musíme mít další nástroje, jak reagovat,“ dodal Jurečka.

Aktuálně se sleva na dítě oficiálně nazývá daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Hlavní podmínkou je, že jde o tzv. vyživované dítě s poplatníkem ve společné domácnosti. Zvyšuje se podle toho, kolik dětí má, a platí pravidlo, že s roustoucím počtem dětí se zvyšuje i daňové zvýhodnění.

V roce 2022 činila sleva na dani na jedno dítě 15 204 korun za rok (1 267 korun měsíčně). Na druhé potom 22 320 korun (ušetříte 1 860 Kč měsíčně) a na třetí činí 27 840 korun (2 320 korun měsíčně).

Rodičovský příspěvek je aktuálně ve výši 300 tisíc korun a rodič, který se o dítě stará, si může tuto částku rozložit maximálně na dobu čtyř let. Pokud tak učiní, měsíčně dostane 6 250 korun.

Kabinet by měl dále projednat i nákup léku paxlovid. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dříve uváděl, že chce koupit 50 tisíc dávek, které budou stát miliardu korun. Antivirotikum, které doporučuje i Světová zdravotnická organizace (WHO), má být účinné na všechny varianty koronaviru. Vláda má na programu také přistoupení ke smlouvě na vakcíny Moderna.

Tagy: