Sledujte ZÁZNAM: Vláda rozhoduje o pomoci rodinám. Ve hře jsou vyšší bonusy i „rodičák“

Po své pravidelné středeční schůzce se vláda Petra Fialy chystá představit, jaké konkrétní kroky schválila v oblasti přímé pomoci rodinám. Podle informací CNN Prima NEWS je jisté, že dojde ke zvýšení slevy na poplatníka i bonusu na dítě, není však zřejmé o kolik přesně. Zároveň se očekává, že zatím nebude zvýšen rodičovský příspěvek, což prosazovala část vlády. Ve hře je ovšem víc řešení.

„Předložil jsem na vládě materiál, který nabízí několik variant řešení. Klíčové pro nás je, abychom dokázali zacílit na rodiče samoživitelky a samoživitele a na ty, kteří mají dnes zodpovědnost za výchovu dětí, protože to je ta druhá nejzranitelnější skupina po seniorech. Věřím, že vláda se dnes na řešení dohodne,“ řekl před jednáním vlády ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Již dříve uvedl, že cestou by mohlo být spíše zvýšení slevy na poplatníka než zvýšení rodičovského příspěvku. „V tento okamžik si myslím, že spíš najdeme shodu právě na zvýšení slevy na poplatníka a konkrétně slevy na děti,“ řekl začátkem týdne v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Podle něj není možné všechny dávky lidem zvýšit hned, vláda si musí nechat něco i na případné horší časy. Zdá se, že odloženými kroky by mohl být právě rodičovský příspěvek.

Pojistka na horší časy

„Musíme být připraveni dělat kroky postupně s ohledem na vývoj situace. A musíme mít nástroje, které použijeme, když se situace zhorší za dva, tři měsíce nebo na podzim. Přijít a říct, že teď všechny typy podpor zvýšíme, není úplně dobře, protože potom musíme mít další nástroje, jak reagovat,“ dodal Jurečka.

Aktuálně se sleva na dítě oficiálně nazývá daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Hlavní podmínkou je, že jde o tzv. vyživované dítě s poplatníkem ve společné domácnosti. Zvyšuje se podle toho, kolik dětí má, a platí pravidlo, že s roustoucím počtem dětí se zvyšuje i daňové zvýhodnění.

V roce 2022 činila sleva na dani na jedno dítě 15 204 korun za rok (1 267 korun měsíčně). Na druhé potom 22 320 korun (ušetříte 1 860 Kč měsíčně) a na třetí činí 27 840 korun (2 320 korun měsíčně).

Rodičovský příspěvek je aktuálně ve výši 300 tisíc korun a rodič, který se o dítě stará, si může tuto částku rozložit maximálně na dobu čtyř let. Pokud tak učiní, měsíčně dostane 6 250 korun.

Kabinet by měl dále projednat i nákup léku paxlovid. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dříve uváděl, že chce koupit 50 tisíc dávek, které budou stát miliardu korun. Antivirotikum, které doporučuje i Světová zdravotnická organizace (WHO), má být účinné na všechny varianty koronaviru. Vláda má na programu také přistoupení ke smlouvě na vakcíny Moderna.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:11

Hadí ostrov má symbolický, vojenský i ekonomický význam, říká reportér CNN

20:44

CNN: Ruští hackeři se údajně zaměřili na největší ukrajinskou soukromou energetickou firmu

20:18

Rusové bombardují Hadí ostrov fosforovými bombami, hlásí Ukrajinci

19:45

Problémy Ruska se budou zhoršovat. Některé dopady sankcí jsou kuriózní, poukazují experti

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Živě
ON-LINE: Další rána pro Rusy na jihu Ukrajiny. Přišli o moderní tanky i desítky vojáků

Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.

Pohled na nahého Johnsona by byl nechutný. Putin vrací úder lídrům Západu za jejich vtipy

Ruský prezident Vladimir Putin reagoval na vtipy, které na jeho adresu pronesli britský ministerský předseda Boris Johnson a kanadský premiér Justin Trudeau. „Kdyby se svlékli, byl by to nechutný pohled,“ řekl šéf Kremlu pro ruská média. Johnson a Trudeau si na summitu G7 v Madridu utahovali z toho, že se Putin v minulosti často nechával fotit svlečený do půl těla.

Bezcitné útoky na civilisty: Počet obětí ruských raket u Oděsy se zvýšil na dvě desítky

Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na jihozápadě Ukrajiny, uvádí ruskojazyčný web BBC. Mezi 20 mrtvými je i jedenáctiletý chlapec. Dalších čtyřicet lidí bylo zraněno, z toho i šest dětí a jedna těhotná žena. Předchozí bilance byla 18 mrtvých a 38 raněných. Mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit v této souvislosti konstatoval, že se ruský prezident Vladimir Putin bude muset z nočního raketového útoku v Oděské oblasti zodpovídat.

Ukrajinci předvedli drtivou sílu houfnic z USA. Ruská děla neměla šanci, ukazuje video

Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo, není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.

Domácí zpravodajství

Další jihoamerický kokain v Česku. Drogy za čtvrt miliardy našli na Ústecku

Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.

Lidí s covidem v nemocnicích přibývá, JIP se ale neplní. Ministerstvo doporučuje roušky

Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.