Pomoc Čechům v nouzi: Vláda chystá změny dávek i slev na dani. Jak se vás dotknou?

Premiér Petr Fiala na jednání svého kabinetu

PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Markéta Pekarová Adamová, Alena Schillerová - 27.3. v 11:00

Vláda Petra Fialy měsíc od vypuknutí války přichází s konkrétní pomocí Čechům, na které současná situace dopadá nejtíživěji. Očekává se například, že dojde ke zvýšení životního minima, a tím i ke zvýšení přídavků na děti. Rodinám by pak nejvíce pomohlo zvýšení slevy na dítě a zásadní dopad na jejich rozpočty by mělo navýšení rodičovského příspěvku. O tom, co a v jaké výši projde, by mělo být jasno ve středu. Jaké změny se plánují a pomohou zrovna vám?

Zástupci vládní koalice trvají na tom, že plošná pomoc ve stylu vlády předchozí není v současné době možná ani žádoucí. „Určitě opatření uděláme, ale tak, aby nepřinesly víc škody než užitku. Budeme se bavit o navyšování životního a existenčního minima a valorizaci některých věcí, aby to pomohlo lidem, kteří se dostávají v důsledku růstu cen do problémů,“ prohlásil v neděli v České televizi premiér Petr Fiala.

Pekarová: Vlády nemají vodit lidi za ručičku. Se Schillerovou nepotřebujeme úlevy na daních

Vlády se nemají o lidi starat a vodit je za ručičku, ale připravit jim půdu pro to, aby se o sebe dokázali postarat sami, uvedla v nedělní Partii na CNN Prima NEWS Markéta Pekarová Adamová, šéfka TOP 09. Plošná řešení pomoci nejsou podle ní rozumná, jelikož třeba ona nebo Alena Schillerová daně platit mohou. Pomáhat se podle ní musí konkrétně těm, kdo pomoc opravdu potřebují. Ona i celá vlády by rády pomáhaly víc, ale Babišova vláda jim nechala snědený krám.

Stejně v nedělní Partii na CNN Prima NEWS mluvila i šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

„Je třeba cíleně pomáhat tam, kde je to potřeba, a ne plošně. Třeba snižování DPH je vždy krátkodobé řešení. Je třeba se dívat i na to, co bude za půl roku. Nechali jste nám snědený krám, my bychom rádi pomáhali víc,“ prohlásila Pekarová při debatě s Alenou Schillerovou.

Podle informací CNN Prima NEWS si ministři moc dobře uvědomují, že je situace špatná, ale zároveň vědí, že bude ještě horší a že pomoc má i kvůli vysokému státnímu zadlužení a inflaci své mantinely. „Bude ještě hůř, nemůžeme hned vystřílet všechna řešení. Navíc je opravdu potřeba všechno propočítat,“ řekl CNN Prima NEWS zdroj z vládní koalice.

Všechny uvedené změny by měly být součástí takzvaného energetického balíčku, na kterém pracuje ministr Jozef Síkela.

A co tedy vláda chystá?

1. Navýšení životního minima

Životní minimum je částka potřebná pro důstojný život. V roce 2022 činí 3 860 korun na jednotlivce a stanovuje se na základě příjmu celé domácnosti.

Právě výše celkových příjmů domácnosti bez nákladů na bydlení je základním parametrem, od kterého se poté odvíjí zvýšení dalších sociálních dávek - příspěvku na živobytí, porodného, přídavku na dítě nebo příspěvku na bydlení.

Životní minimum se naposledy zvedalo v roce 2020.

2. Navýšení existenčního minima

Od existenčního minima se podobně jako od životního minima následně odvíjí přiznávání dalších dávek: doplatku na bydlení nebo mimořádné okamžité pomoci. Jde o minimální hranici peněžních příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití. V roce 2022 činí 2 490 korun.

Zvýšení obou minim lze očekávat v řádu stovek korun.

3. Přídavek na dítě

Přídavek na dítě je navázaný na výši životního minima. Podle toho, jak se zvyšuje minimum, roste i tato sociální dávka.

Stát nám z mezd bere stále víc, aniž by hnul brvou. Daňové slevy jsou deset let stejné

Když to dobře půjde, od nového roku se změní výpočet pro daň z výdělků zaměstnanců. Namísto superhrubé mzdy se totiž základnou stane mzda hrubá. Lidé prý díky tomu ušetří pár stokorun měsíčně a erár to nezruinuje. Stát nám totiž každoročně sebere na daních stále vyšší část mzdy. Důvodem je neměnná výše slev na daních. Některé se nezvyšovaly i více než deset let.

Pokud jste mladá rodina s jedním dítětem, činí vaše životní minimum 8 720 korun. Abyste na příspěvek měli nárok, nesmí čisté příjmy rodiny přesahovat 3,4násobek životního minima –⁠ tedy 29 648 korun (započítává se do nich třeba i rodičovský příspěvek).

V případě nižších příjmů máte nárok na 630 až 1 380 korun podle věku dítěte a situace rodiny. Na jak velký příspěvek můžete nyní dosáhnout, si můžete spočítat v kalkulačce.

4. Zvýšení rodičovského příspěvku

Zvýšení rodičovského příspěvku by bylo nejplošnějším zásahem, se kterým by vláda Petra Fialy mohla v sociální oblasti přijít. Rodičovský příspěvek pobírá vždy jeden z rodičů dítěte od narození do čtyř let jeho věku. Po tuto dobu může čerpat až 300 tisíc korun.

K poslednímu navýšení příspěvku došlo v roce 2020. S návrhem na navýšení o 15 procent, tedy o výši inflace za poslední dva roky, přišli začátkem minulého týdne Piráti a trochu tím své koaliční partnery překvapili. Debata o tom, zda může dojit k navýšení „rodičáku“ o 45 tisíc, koalici rozděluje.

Přidáváme důchodcům, přidejme i rodičům. Piráti bojují za „rodičák“ vyšší o 45 tisíc

Zatímco se Češi sotva oklepali z covidové krize, už se musí potýkat s dopady energetické krize, drahým benzínem i naftou a k tomu všemu i stále rostoucí inflací, která jim zdražuje potraviny i další spotřební zboží. Pomoc rodinám v tomto případě nabízejí jako první Piráti a navrhují, aby došlo k navýšení tzv. rodičovského příspěvku, a to z aktuálních 300 tisíc na 345 tisíc. Jde podle nich o částku, kterou rodinám za poslední dva roky sebrala inflace.

Podle informací CNN Prima NEWS k nárůstu nakonec dojde, ale nebude to o celých 15 procent. Je také možné, že právě tuto plošnou pomoc si vláda ještě chvíli nechá jako trumf v rukávu, který vytáhne až později.

Debata se na vládní úrovni chystá i o tom, zda by rodičovský příspěvek neměl být navyšován automaticky každý rok podle inflace, stejně jako je tomu třeba u důchodů. Koalice to má v programu a je jen otázkou, kdy to rozhodne realizovat.

4. Valorizace důchodů

Zvýšení důchodů je už jasná věc, ze které vláda nemůže cuknout, nařizuje jí to totiž zákon. K  mimořádné valorizaci od června o 8,2 procenta dojde právě kvůli růstu inflace. A je velmi pravděpodobné, že nepůjde o navýšení poslední, protože inflace dál roste.

Navíc od ledna 2023 začne platit další zvýšení důchodů o 500 korun pro ženy za každé vychované dítě. K tomu všichni senioři nad 85 let dostávají k důchodu tisíc korun.

5. Sleva na dani na dítě

Poslední změna by měla mít dopad především na střední třídu, která si může své děti takzvaně odečíst z daní. Jde o jednu ze slev na poplatníka a týká se nejen zaměstnanců, ale i OSVČ.

Sleva se oficiálně nazývá daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Hlavní podmínkou tedy je, že jde o takzvané vyživované dítě žijící s vámi ve společné domácnosti. Zvyšuje se podle toho, kolik dětí máte a platí pravidlo, že čím více, tím lépe.

V roce 2022 činila sleva na dani na jedno dítě 15 204 korun za rok (1 267 korun měsíčně). Na druhé potom 22 320 korun (ušetříte 1 860 Kč měsíčně) a na na třetí se sleva na dani zvyšuje na 27 840 korun, tedy na 2 320 korun měsíčně.

Z daní lze dále odečíst slevu na manželku/manžela, poplatníka, studenta, důchodce nebo invaliditu. Do slev patří i takzvané školkovné, které si mohou rodiče uplatňovat v případě, že mají dítě ve školce.

Zda vláda už v tomto týdnu rozhodne o změně ve všech oblastech, není jasné. Jde ale o možnosti, o kterých se v kuloárech debatuje nejčastěji.

Tagy: