MPSV

Výpis příspěvků ke štítku „MPSV“

Miliardy na dětské skupiny rodičům reálně nepomohou. Na co peníze půjdou?

18. května 2022 14:28

Vláda už několik týdnů proklamuje, že jednou z jejích priorit jsou rodiny s dětmi. Ve skutečnosti zatím pouze slíbila příspěvek 5 000 korun na nedospělé dítě, ten ale kritizují i její poradci. Skutečnou pomocí by mohly být dotace pro tzv. dětské skupiny, které suplují státní školky a rodiče je masivně využívají. Jak se ale zdá, ani tyto slíbené peníze cenu péče o děti nezlevní. Mají totiž směřovat spíše na budování nových zařízení, než jako podpora chodu těch stávajících. A tak, přestože už stát rodičům v takových situacích přispívá, spíše než levnější „školkovné“ čeká i tady na rodiny s dětmi zdražení.

Vyděláme si sotva na chůvu, smutní maminky. Situace s místy ve školkách je tristní

12. května 2022 05:11

Maminky v Česku se stále častěji snaží hledat cesty, jak skloubit pracovní život a péči o své děti. Ve chvíli, kdy si chtějí přivydělat a jejich děti jsou mladší tří let, musí si buď najmout chůvu, nebo dát dítě do dětské skupiny. Státní školky totiž tak malé děti nepřijímají. Matky se v takových případech dostávají do situací, že často jim výdělek nepokryje ani zmíněnou péči o dítě. Obě varianty jsou totiž velmi drahé, a to i přesto, že na chod dětských skupin přispívá stát. Ten nově slíbil, že uvolní právě na dětské skupiny další dotace.

Sledujte ZÁZNAM: Vláda rozhoduje o pomoci rodinám. Ve hře jsou vyšší bonusy i „rodičák“

27. dubna 2022 15:12

Po své pravidelné středeční schůzce se vláda Petra Fialy chystá představit, jaké konkrétní kroky schválila v oblasti přímé pomoci rodinám. Podle informací CNN Prima NEWS je jisté, že dojde ke zvýšení slevy na poplatníka i bonusu na dítě, není však zřejmé o kolik přesně. Zároveň se očekává, že zatím nebude zvýšen rodičovský příspěvek, což prosazovala část vlády. Ve hře je ovšem víc řešení.

Jurečka: Nemůžeme všechny dávky zvýšit hned. Rodičovský příspěvek je záloha, když bude hůř

26. dubna 2022 08:16

Vláda nemůže podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zvýšit všechny sociální dávky a podpory lidem teď. Aktuálně je podle něj na řadě navýšení slevy na dítě, rodičovský příspěvek je až záloha na dobu, jestli bude ještě hůř. Řekl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Dále se rozpovídal o Hnutí pro život a potratech, stávce úředníků a slíbil i aplikaci na sociální dávky.

Jurečka: Mohl jsem mít spokojený život na zemědělství, ale vzal jsem nejtěžší resort

23. dubna 2022 07:13

Lidovci zažívají nejúspěšnější období ve své historii. Tvrdí to předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. I proto podle něj není třeba na sjezdu, který startuje tuto sobotu, měnit vedení. Právě Jurečka je jediným kandidátem na předsedu strany. Hlavní výzvy pro lidovce podle něj leží v oblasti životního prostředí a sociální politiky, kde by křesťanští demokraté měli hrát jakési sociální svědomí vlády, jak uvedl krátce před sjezdem v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Sám by byl spokojenější, kdyby byl na jiném ministerstvu, ale vzal prý nejtěžší resort ve vládě, jelikož věří, že dokáže problémy vyřešit.

Rodiče mají dostat dva měsíce volna navíc. V jakém případě ho budou moci čerpat?

20. dubna 2022 05:06

Všechny členské státy by podle směrnice EU měly do srpna do své legislativy začlenit takzvané rodičovské volno v rozsahu devíti týdnů pro každého z rodičů. Rodiče, ovšem pouze ti zaměstnaní, by ho mohli čerpat po dnech nebo týdnech až do osmi let věku dítěte. Česko nyní řeší otázku, kolik rodiče dostanou v tomto volnu od zaměstnavatele peněz a kolik to vše bude stát.

Odmítám proti sobě stavět seniory a rodiny. Slevy na děti budou vyšší, slibuje Fiala

15. dubna 2022 05:06

I přesto, že senioři mají dlouhodobě vyšší příjmy než rodiny s dětmi, nechce premiér Petr Fiala (ODS) tyto dvě skupiny stavět proti sobě. Na rodiny vláda podle jeho slov určitě nezapomíná a je připravena jim v krizové době pomoct. Jako první se podle něj i podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) začne navýšením slev na děti. Prozradil to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Rodiny by se měly dočkat i tzv. daňových prázdnin a brzy by mělo být jasno i o navýšení rodičovského příspěvku.

Richterová: V péči o malé děti jsme téměř nejhorší v EU. Musíme splatit dluh rodinám

12. dubna 2022 08:06

Rodinná politika a finanční situace rodičů s malými dětmi je podle místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a pirátské poslankyně Olgy Richterové ve špatném stavu, řekla to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Rodičovství často znamená propad životní úrovně a v péči o malé děti jsme podle ní téměř nejhorší v Evropě. Chybí především možnost hlídání pro menší děti a snadnější návrat rodičů po „rodičovské“ zpět do práce. Rodiče jsou na tom dokonce podle dat srovnání příjmů hůř, než senioři. Piráti s koaličními partnery proto chystají několik změn.

Vláda vyhlásila pomoc v krizi. Cílí jen na nejchudší, střední třídy se změny nedotknou

6. dubna 2022 07:33

Od dubna se o stovky korun zvyšuje životní a existenční minimum. Podle vlády by mělo jít o jednu ze základních forem pomoci s ohledem na sílící energetickou krizi a rostoucí ceny i v souvislosti s válkou na Ukrajině. Pomoc cílí na statisíce občanů. Střední třídy, o kterou se tato vláda opírá a u které hledá své hlasy, se tato změna nedotkne.

Důchodci si polepší, letos už potřetí. Kvůli válce mohou dostat předvánoční dáreček

2. dubna 2022 17:19

Senioři jsou v Česku jedinou skupinou, které se příjem ze zákona pravidelně zvyšuje. Důchody totiž reagují na vývoj inflace. Jistotu zákonného zvyšování některých dalších sociálních dávek ale už nemají například rodiny s dětmi, podnikatelé nebo zaměstnanci. Ti jsou odkázáni na jednorázová rozhodnutí politiků. Vzhledem k turbulentní ekonomické situaci způsobené válkou na Ukrajině se tak čeští důchodci během letošního roku zřejmě dočkají už třetího zvýšení důchodů, mělo by přijít před Vánoci.