Lékařům se do pohraničí nechce, Jeseník proto zvolil netradiční motivaci. Situace je kritická
MPSV
Výpis příspěvků ke štítku „MPSV“
Krize kolem dětských skupin: Miliony pro obce se našly. Ministerstvo napravuje chybu
Když resort práce a sociálních věcí (MPSV) v září ze dne na den stopnul dotační podporu obcí na stavbu dětských skupin, řada z nich zoufale čekala, co se bude dít dál. Po tlaku veřejnosti, ale i opozičních Pirátů, koaličních Starostů a vedení obcí se podařilo najít řešení. Ministerstvo vedené Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) od 20. prosince 2024 otevře dotační titul pro malé obce do 500 obyvatel, pro něž bude připraveno téměř 700 milionů korun. Termín k podání žádostí je ale jen do konce ledna.
Superdávka má trestat „nemakačenka“, od práce ale odrazuje. Ještě to lze změnit, radí sociolog
Revize sociálních dávek v podobě připravené ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV), kterou mají nyní na stole poslanci, nebude dostatečně bojovat proti „nemakačenkům“, varuje sociolog Daniel Prokop (PAQ Research). Právě on z velké části stojí za návrhem celé reformy. Celkově ji velmi oceňuje, ale je podle něj třeba vyprecizovat detaily, a to nejméně u takzvaného pracovního bonusu, normativů na bydlení a podmínek pro lidi v oddlužení. Jinak podle něj hrozí, že systém lidi do práce nevrátí, zůstanou na černém trhu a tolik potřebná reforma jim reálně nepomůže.
PŘEHLEDNĚ: Důchodová reforma schválena. Kdy půjdete do penze a jaká bude její výše?
Vládní důchodová reforma prošla v pátek ve Sněmovně finálním třetím čtením. Mimo jiné mění od roku 2026 výši důchodů, zastropovává věk odchodu do penze na 67 letech, zavádí možnost stejného důchodu manželů nebo zdůrazňuje ocenění za péči o děti či rodiče. Co všechno reforma mění, jsme přehledně sepsali v souhrnném článku. Přijaté změny budou nabíhat postupně, a to především v letech 2025 až 2027.
Hledá se 100 milionů: Dokažte, že rodiny jsou priorita, tlačí STAN a Piráti na ODS a lidovce
Postavte si dětské skupiny, vše zaplatíme, sliboval obcím stát. V září ale náhle projekt stopnul s tím, že peníze došly. Následně sice vypsal nový projekt, v něm ale mohou obce získat méně peněz za horších podmínek. Aktuálně tak hrozí, že především malé obce projekty nedotáhnou a tolik potřebná místa v dětských skupinách, které mají suplovat školky, nevzniknou. Starostové a Piráti apelují na ministry Mariana Jurečku (KDU-ČSL) a Zbyňka Stanjuru (ODS), ať pro obce najdou 100 milionů a podraz ze strany vlády, jak to nazývají, napraví.
Jurečka stopnul miliardový projekt na dětské skupiny náhle den po volbách. Obce jsou v šoku
Až sedm miliard korun na dětské skupiny sliboval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) obcím. Jejich starostové začali stavby chystat, a to i kvůli tlaku státu a hrozícím pokutám v případě, že nová místa pro děti nevytvoří. Desítky z nich mají nyní připravené projekty, na které ale nemají peníze. Stát totiž den po volbách, ještě v neděli 22. září, z ničeho nic dotační projekt stopl. Důvod? Peníze prý došly, tvrdí Jurečka.
Umožněme ženám s malými dětmi pracovat. Stát bez nich přichází o miliardy, tvrdí výzkum
Pokud rodiče, nejčastěji ženy s dětmi do čtyř let věku, zapojíme do práce na zkrácené úvazky, můžeme tím do státního rozpočtu získat až 10 miliard korun, uvádí výzkum platformy MUMDOO, jejímž hlavním cílem je zlepšovat podmínky pro pracující rodiče. Odborníci na konferenci, jež se konala v budově SHQ ČSOB, se shodli, že stát dělá pro zapojení maminek do pracovního trhu málo.
Rozpor v ODS o rentu pro olympioniky: Nehledat uplatnění po kariéře? Nesmysl, míní Skopeček
Vrcholní členové ODS se neshodou, zda by měli úspěšní olympionici dostávat po konci kariéry rentu od státu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to navrhl šéf Národní sportovní agentury Ondřej Šebek (ODS), a to až ve výši 46 000 korun. Podle jeho stranického kolegy a místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka si ale profesionální sportovci musí po konci kariéry hledat uplatnění, a ne čekat na peníze od státu.
Jurečka se chystá na Stanjuru: Miliard pro rodiny na úkor dálnic se nevzdám, říká
Ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka je připravený na tvrdá jednání o státním rozpočtu na rok 2025. Pokud máme 159 miliard korun na investice do dopravy, tak nevidím důvod, abychom neměli 8,5 miliardy korun na podporu rodin s dětmi, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Lidovci budou tlačit na zvýšení příspěvku na dítě nebo zavedení novomanželských půjček. Zároveň uvedl, že nechápe hejty kvůli vyšším sociálním odvodům pro bezdětné. V daňové oblasti to podle něj už dávno funguje a nikomu to nevadí.
Stát nemůže nutit k adopci nebo zasahovat do počtu dětí, vzkazuje lidovcům zbytek koalice
Zvýšení sociálních odvodů pro všechny a následné slevy pro rodiny či adopce pro bezdětné opět rozdmýchaly vášně ve vládnoucí pětikoalici. Když své návrhy v rozhovoru pro CNN Prima NEWS představil lidovecký poslanec Pavel Bělobrádek, ostře se ozvali Piráti a kritikou nešetří ani další koaliční partneři. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by stát neměl absolutně mluvit do toho, zda někdo chce, nebo nechce mít děti. Podporu rodin vidí koaliční partneři jinde.
Obce mají zajistit místa ve školkách: Pro tříleté i dvouleté děti. Pokud neuspějí, budou platit
Tlak vlády na to, aby se maminky mohly po rodičovské vrátit do práce co nejdříve, nabývá na intenzitě. Ve velmi diskutované novele zákona o dětských skupinách se totiž nakonec objevila povinnost zajistit místa v předškolních zařízeních nejen pro tříleté, ale dokonce pro dvouleté děti. Odpovědnost bude ležet na obcích a pokud místo neseženou, s největší pravděpodobností budou muset rodičům vyplácet měsíční příspěvek vyšší než 5000 korun. Navíc se mění způsob přijímání dětí do školek, už se tak nebude dít pouze jednou ročně v září, ale po celý rok.
Na ministerstvo práce jsem nešel, abych rozdával peníze, říká Jurečka a slibuje revoluci
Na ministerstvo práce jsem nešel, abych rozdával peníze, ale abych dělal zodpovědnou a solidární politiku, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Je přesvědčen, že se do konce roku podaří schválit všechny změny zákonů, které připravil, a i díky tomu bude rok 2025 revoluční. Mluví také o tom, proč si sám nespoří na důchod a proč lidem radí spořit si nejméně 1000 korun měsíčně.
Druhý pilíř a povinné spoření na důchod opět ve hře. Vláda i ANO hledají recept na penze
Povinné spoření na stáří, které kdysi fungovalo v rámci tzv. druhého pilíře důchodového systému. To je podle odborníků jediná cesta, jak systém dlouhodobě udržet stabilní. I proto se k debatě o jeho znovuzavedení politici pravidelně vrací. Aktuálně se zdá, že se v úvahách sbližuje i současná vláda s opozicí a možná se schyluje k historické shodě. Cesta k ní bude ale ještě složitá a klíčovou roli bude muset sehrát i prezident Petr Pavel.