reklama

Šmucler: Je mnohem lepší, když je ministrem zdravotnictví pacient než zkušený lékař

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler říká, že je mnohem lepší, když ministerstvu zdravotnictví šéfuje pacient, tedy člověk mimo obor. Velmi dobře tedy hodnotí působení končícího šéfa resortu Adama Vojtěcha (za ANO). Šmucler to řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Šmucler řekl, že Vojtěch byl skvělým ministrem. Jako jeden z důvodů vidí fakt, že nepřišel z lékařského prostředí. „Měli jsme tady jednoho z nejlepších ministrů zdravotnictví vůbec, a to proto, že to byl pacient. Adam Vojtěch byl nejenom fajn, ale měl by tam být zástupce těchto lidí,“ řekl stomatochirurg.

Podle něj je tak lepší, když je ministrem zdravotnictví spíše člověk mimo obor jako Vojtěch, který je právníkem, než lékař. Tuto profesi naopak vykonává nastupující ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Šmucler pod ním neočekává nějaká překvapení.

„On je zkušený člověk. Dlouho byl ve zdravotním výboru a zabýval se zdravotními věcmi. Je to zkušený politik, který má spoustu známých v tom resortu,“ doplnil Šmucler.

Na samotném ministerstvu zdravotnictví vnímá situaci bídně. „Ministerstvo je v zoufalém stavu. Jak se tam furt dělaly čistky a vyměňovalo se, tak je problém najít tam lidi, kteří by byli schopni něco produkovat,“ pokračoval prezident České stomatologické komory.

Šmucler volá po pojištěneckém systému

Šmucler má i jasno v tom, co by měl Válek zavést. Šmucler by si přál, aby se ministerstvo nemuselo starat o jisté složky, například vzdělávání lékařů či šéfování některých nemocnic. Postěžoval si také na to, že v Česku neplatí pojištěnecký systém a země má jakýsi mezisystém mezi tímto a komunistickým.

Do budoucna by si přál podobný systém, jaký platí již v sousedním Rakousku či Německu. „Já kdybych byl Válkem, tak bych pro začátek chtěl, aby se ten pacient měl stejně bídně jako v Rakousku či Německu,“ řekl s nadsázkou Šmucler.

Podle svých slov by ale souhlasil s výrokem současného ředitele FN Motol Miloslava Ludvíka, že Česko má nejlepší zdravotnictví na východ od západu. „Je to lepší než na Slovensku, to je nezpochybnitelné, ale jestli nám to má stačit, to je otázka,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS šéf stomatologické komory.

Covid přinesl i rekordní peníze, míní Šmucler

Ten dále zmínil, že pandemie sice značně zatížila nemocnice a zdravotníky, ale zároveň do oboru přinesla velké finanční částky. „Covid přinesl rekordní peníze, přinesl ukázku, že dálková komunikace s pacienty jde,“ uvedl mimo jiné Šmucler.

V době covidové se podle něj navíc nejvíce oddlužilo české zdravotnictví a zvýšily se platy zdravotínkům. „Je to jako v obchodech, kdy mají hodně práce, ale zase vysoké tržby,“ řekl s příměrem Šmucler.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii s Prymulou a Kubou: Velká diskuse o testování, očkování a opatřeních
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Prymulou a Kubou: Velká diskuse o testování, očkování a opatřeních

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následuje velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran, mezi nimi i epidemiolog Roman Prymula a hejtman Jihočeského kraje a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS). Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

reklama

Domácí zpravodajství

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama