Šmucler lže. Za výrok, který mi vložil do úst, mě někdo může zabít, reaguje Flegr

Jaroslav Flegr

Roman Šmucler úmyslně šíří dezinformace. Profesora Jana Pirka jsem se stovkami tisíc mrtvých nespojoval, reagoval evoluční biolog Jaroslav Flegr na slova šéfa stomatologů, se kterým si během pandemie vyměnil několik ostrých vzkazů. Podle Flegra může obdobná lež způsobit to, že ho „někdo zabije za výrok, který mu byl vložen do úst“.

Jádrem sporu se stala kritika kardiochirurga Pirka, který zastával rozvolnění opatření či promoření populace coby způsob, jak se přiblížit kolektivní imunitě – třeba i v kombinaci s očkováním. Takový přístup ale odsoudil Flegr během lednové superdebaty na CNN Prima NEWS.

Pana Pirka si strašně vážím, za svou kariéru zachránil spoustu životů. Ale obávám se, že vše za ten minulý rok vymazal. Až to tam nahoře budou sčítat, zjistí, že jsou spíše v minusu. Třeba tím, co teď řekl – buďto se promořit a prodělat nemoc, nebo se naočkovat. Kdybychom se měli promořit, tak by nás to při wuchanské variantě stálo 150 tisíc mrtvých a 200 tisíc při variantě delta,“ konstatoval vědec.

Na jeho slova reagoval právě šéf stomatologů Roman Šmucler. „Nejde o to, že ta čísla jsou absurdní a v rozporu se zbytkem světa. Jak je vůbec možné o někom jen tak veřejně říkat, že zavinil tolik mrtvých? Je to na úrovni Heydricha,“ uvedl na Twitteru.

Později v pořadu Co Čech, to politik dovysvětlil, že přirovnání k nacistickému říšskému protektorovi souviselo s počtem obětí, nikoliv s Flegrem jako takovým.

Jak se ale zdá, v celé kauze došlo k sérii vzájemného nepochopení. Flegr dle svých slov rozhodně neobviňoval Pirka z toho, že by mohl stát za statisíci mrtvými.

„Pan Šmucler v tomhle případě úmyslně a vědomě šíří dezinformace. Na jeho vlastní Facebook jsem mu napsal, jak to s těmi 150 tisíci mrtvými bylo – že se to týká promořování, které nenastalo, protože tady byly vakcíny. Tento post si přečetl, protože ho smazal,“ řekl biolog redakci CNN Prima NEWS.

Následně obvinil Šmuclera z šíření úmyslné lži. „Ta může způsobit to, že mě někdo zabije za výrok, který mi on vložil do úst,“ upozornil dále Flegr před možnými následky. Sám profesor Pirk nechtěl slovní přestřelku komentovat.

Tagy: