reklama

Ledovka a hustý sníh komplikují dopravu. Buďte maximálně opatrní, varují silničáři

Sněžení a silný vítr dál komplikují silniční dopravu v Česku. Zejména v horských polohách a na Vysočině se dopoledne tvořily sněhové jazyky. Silnice byly často sjízdné jen s nejvyšší opatrností, k dříve uzavřeným úsekům přibylo několik dalších. Po dvou dnech se ale otevře silnice první třídy z Tanvaldu na Harrachov. Problémy měly hlavně kamiony ve stoupáních, a to i na dálnici D1. Varování meteorologů před sněžením platí ve vyšších polohách zatím do čtvrtečního večera, závěje čekají hlavně v Krkonoších, Jizerských a Krušných horách.

reklama

V Krkonoších do rána za posledních 24 hodin napadlo kolem 30 centimetrů sněhu, v Libereckém kraji přibylo až 20 centimetrů. Silničáři doporučují hlavně do hor přibalit i sněhové řetězy. Kdo nemusí, do hor by vyjíždět neměl. Kolem poledne se situace v Libereckém kraji i jinde uklidnila.

Kamiony měly ve stoupání problémy například na Vysočině, v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku nebo mezi Jitkovem a Českou Bělou na Havlíčkobrodsku. V Jihlavě kamiony ráno zatarasily Sokolovskou a Pávovskou ulici. Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem řidiči v noci ve směru na Prahu kamiony přechodně kvůli špatné sjízdnosti odstavili, některé z nich pak museli budit policisté.

Středočeský kraj

Ve Středočeském kraji leží na řadě silnic rozbředlý sníh po chemickém ošetření, a to i na dálnicích a silnicích první třídy. Dálnice D1 v noci na několika místech stála, zablokovaly ji kamiony, které nemohly vyjet stoupání. Podle dispečera krajských silničářů jsou silnice v kraji od noci udržované, zavřená je jen jedna silnice na Kolínsku.

Sněžení nebo sněhové přeháňky jsou stále hlášené z většiny území kraje, například na Pražském okruhu a dálnicích D1 a D5 leží zbytky rozbředlého sněhu, a dálnice jsou tak sjízdné pouze s opatrností. Sjízdné pouze se zvýšenou opatrností jsou také všechny silnice druhých a třetích tříd.

Jihočeský kraj

Na jihočeských vozovkách se mohou tvořit sněhové jazyky. Silnice proto zůstávají nadále sjízdné jen s opatrností. „Sněhové jazyky se mohou tvořit na území celého kraje,“ řekl Jan Hausel z dispečinku jihočeské správy a údržby silnic.

Jihočeští silničáři jsou od nočních hodin s technikou v terénu. Největší práci jim dělá sněžení a vítr. Sněhové jazyky se na některých místech vytváří opakovaně, a proto vozovky i ráno neustále udržují. V regionu mrzne, na Šumavě klesly teploty na minus osm stupňů Celsia.

Plzeňský kraj

Na silnicích v Plzeňském kraji je ve čtvrtek ráno po sněžení vrstva rozbředlého sněhu, který místy namrzá. V některých úsecích silnic tvoří silný nárazový vítr sněhové jazyky. Dálnice D5 je převážně mokrá po solení. Kvůli závějím je stále uzavřená silnice z Klenčí pod Čerchovem do Postřekova na Domažlicku. Silničáři ji uvolní ve čtvrtek.

Se sněhovými jazyky se ale mohou řidiči potkat i na jiných silnicích v kraji, například na silnici první třídy na hlavním tahu z Plzně na Karlovy Vary v okolí Bezvěrova, kde silnice může i namrzat.

Karlovarský kraj

Vozovky v Karlovarském kraji jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Hlavní tahy jsou chemicky ošetřené se zbytky rozbředlého sněhu. Ve vyšších polohách ale mohou kvůli silnému větru vznikat sněhové jazyky, upozorňují silničáři. Vozovky mohou klouzat kvůli námraze téměř kdekoli. Sněhové přeháňky pokračovaly i ráno.

Meteorologové varovali ve středu před silným sněžením a větrem, který může vytvářet závěje. Přes noc ale napadlo jen několik centimetrů sněhu a teploty se nad ránem pohybují na většině území Karlovarského kraje jen těsně pod nulou. Jen na horách jsou teploty okolo minus čtyř stupňů Celsia.

Ústecký kraj

Některé silnice v Ústeckém kraji jsou kvůli nočnímu a rannímu sněžení uzavřené. Podle policejního webu jde o úsek z Loučné pod Klínovcem do Kovářské na Chomutovsku. Silničáři evidují uzávěry také na cestě mezi Krásným Lesem, Adolfovem a Fojtovicemi na Ústecku, další uzávěra je u Suchdolu na Chomutovsku. Na většině míst jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, vyplývá to z informací dopravního zpravodajství Ředitelství silnic a dálnic.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji se stále objevují sněhové přeháňky, situace na silnicích se ale výrazně zklidnila. Silničáři tak po dohodě s policií rozhodli, že ve 14:00 otevřou pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny mezinárodní silnici I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Uzavřená byla kvůli sněžení od úterního rána. Aktuálně už je holá a po chemickém ošetření mokrá, řekl Eduard Bark ze společnosti Silnice LK, která má údržbu silnic v kraji na starosti. I když se v horách stále objevuje sněžení a fouká i vítr, nejsou to podle něj takové přívaly sněhu jako ráno a i předpověď je příznivá. „Teď už tu silnici dokážeme udržet ve sjízdném stavu i pro kamiony,“ dodal.

Sněžení už se v kraji objevuje jen ojediněle, ani vítr větší problémy nepůsobí. „Jen lokálně se na otevřených místech objevují sněhové jazyky, řidiči s tím musí počítat,“ řekl Bark. Hlavní tahy jsou podle něj většinou holé a po chemickém ošetření mokré, místy ale na vozovkách mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu. Na silnicích nižších tříd a v horách leží na vozovkách ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Řidiči by tam neměli vjíždět bez zimní výbavy, do hor doporučují silničáři přibalit i řetězy.

Královéhradecký kraj

Na silnicích všech tříd v hradeckém kraji ležel ve čtvrtek ráno rozbředlý nebo ujetý sníh. Meteorologové v kraji předpovídají další sněžení, při němž by vítr mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a na horách i závěje. Na horách teploty ráno klesly k minus osmi stupňům Celsia, uvedli silničáři a meteorologové.

V Krkonoších za posledních 24 hodin napadlo kolem 30 centimetrů sněhu. Na nesolených horských silnicích leží po pluhování asi deseticentimetrová vrstva ujetého sněhu. Na vozovkách v lesích by si řidiči měli dát pozor na větve padající pod tíhou mokrého sněhu.

Pardubický kraj

Většinu silnic v Pardubickém kraji pokrývá sníh, a to i v níže položených oblastech. Někde se vlivem větru tvoří sněhové jazyky. Kvůli spadlým stromům byla dopoledne zavřená část silnice třetí třídy Letohrad–Mistrovice. Počasí působí dopravní problémy. Na silnici I/37 u Trhové Kamenice na Chrudimsku směrem na Rohoznou je ledovka, v kopci uvízly kamiony.

Se sněhovými jazyky musí řidiči počítat v okolí Hlinska, Skutče a dalších míst na Chrudimsku, u Lanškrouna, mezi Svitavami a Poličkou, u Žamberka a v Železných horách. Státní silnice 1/11 přes Suchý vrch je sjízdná se sněhovými řetězy. Pod tíhou sněhu jsou na Pardubicku a Rychnovsku ohnuté stromy na úsecích silnic Borohrádek – Horní Jelení, Bělečko – Vysoké Chvojno a Vysoké Chvojno – Borohrádek.

Kraj Vysočina

Provoz na silnicích Vysočiny ztěžují sněhové přeháňky, kvůli větru se tvoří sněhové jazyky. V některých kopcích nemohly vyjet kamiony. Policie dostala dopoledne oznámení o 24 dopravních nehodách, zranil se při nich jeden člověk. V noci na čtvrtek byly problémy se sjízdností i na dálnici D1. Teď je podle policie sjízdná, horší situace je však na nájezdech a sjezdech.

Podle mluvčí krajské policie Dany Čírtkové jsou problémy na všech typech silnic v kraji. „Stále platí naše varování, aby řidiči jezdili opatrně a zbytečně neriskovali, protože silnice jsou na některých místech pokryté sněhem, který může přimrzat,“ dodala. Se sněhovými přeháňkami je podle Českého hydrometeorologického ústavu na Vysočině potřeba počítat i v noci a v pátek, vítr by ale měl zeslábnout.

Jihomoravský kraj

Na silnicích v Brně, na Blanensku a Vyškovsku hrozí náledí. Všechny silnice v kraji jsou sjízdné s opatrností. Vyplývá to z údajů na internetových stránkách Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Teploty se drží pod nulou, na Blanensku a Brněnsku je zataženo se sněhovými přeháňkami. Na Blanensku leží na silnicích první třídy rozbředlý sníh po chemickém ošetření, na silnicích nižších tříd je vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Na silnicích se objevují také sněhové jazyky. V ostatních částech kraje jsou silnice většinou mokré po chemickém posypu a silničáři doporučují opatrnost.

Olomoucký kraj

V olomouckém kraji napadlo v noci několik centimetrů sněhu. Na vozovkách je místy stále vrstva rozbředlého sněhu a ve vyšších polohách se kvůli silnému větru tvoří sněhové jazyky. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Sněhové přeháňky v noci zasáhly postupně většinu území kraje, dopoledne se jejich četnost snížila. Rozbředlý sníh ráno pokrýval hlavní siliční tahy na Jesenicku a Šumpersku. Na méně používaných silnicích je ujetá vrstva s posypem. Správa silnic varovala řidiče, že si v některých úsecích musí dát pozor na sněhové jazyky.

Rozbředlý sníh je po nočním sněžení místy také na silnicích na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku. V severní části Olomoucka se místy tvoří sněhové jazyky.

Zlínský kraj

Silnice ve Zlínském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Mnohde na nich leží rozbředlý sníh, na Kroměřížsku jsou po chemickém ošetření většinou mokré. Ve vyšších polohách musí řidiči zpravidla počítat s uježděnou vrstvou sněhu krytou posypem. V kraji se od půlnoci stalo zhruba 30 dopravních nehod, nebyly však vážné, uvedla odpoledne policie. Kvůli ledovce zůstává nesjízdná silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku. Přes zimu ji silničáři neudržují.

Moravskoslezský kraj

Většina silnic v Moravskoslezském kraji je sjízdná jen se zvýšenou opatrností. Na Bruntálsku se ve vyšších polohách tvoří sněhové jazyky. Na několika místech silnice zablokovaly uvízlé kamiony. Na silnici I/56 mezi Ostravicí a Bílou je stále zákaz vjezdu pro vozidla nad 12 tun. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie.

Dopravní komplikace mohou řidiče překvapit také na dálnici D48. Na trase Frýdek Místek – Český Těšín leží sníh na vozovce, odstavená nákladní vozidla jsou na krajnici, prozatím je silnice sjízdná se zvýšenou opatrností.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama