Fotbalová asociace ČR (FAČR) podepsala smlouvu se Spartou Praha o využití areálu na Strahově, kde letenský prvoligový klub vybuduje na vlastní náklady nový stadion. Aréna, která bude zároveň sloužit zápasům české reprezentace, se začne stavět do pěti let. FAČR a Sparta podepsaly smlouvu na pondělní tiskové konferenci v Praze.
Sparta se vloni stala vítězem mezinárodní soutěže o využití areálu chátrajícího stadionu Evžena Rošického, jehož vlastníkem je FAČR. Součástí smlouvy s asociací je povinnost poskytnout stadion nejméně ke třem zápasům reprezentace za rok.
ČTĚTE TAKÉ: Slovensko přišlo o významného sportovce. Během kariéry získal Syrový 21 zlatých medailí
Sparta za možnost vybudovat novou arénu zaplatí FAČR celkem téměř 1,8 miliardy korun.
„Je to jeden z nejdůležitějších projektů českého fotbalu. Tato věc se táhla více než osm let, takže když jsme jako nové vedení asociace před čtyřmi lety nastoupili, stanovili jsme si vyřešení této problematiky jako jeden z hlavních cílů. Povedlo se nám to rychle a ku prospěchu celého českého fotbalu,“ uvedl předseda FAČR Petr Fousek.
Největší aréna v Česku
Sparta počítá, že nový stadion bude mít kapacitu 35 tisíc diváků. Aréna se tak stane největší v Česku. Do roku 2030 by měli Letenští získat stavební povolení, nejpozději za dalších pět let by měl být stadion hotov.
Částku v podobě stavebního platu bude Sparta vyplácet postupně po dobu 30 let, kdy bude na pozemku v nájmu. Sumu 95 milionů korun vyplatí úřadující ligový mistr asociaci do měsíce po podpisu smlouvy jako poplatek za exkluzivitu.
Roční stavební plat bude činit přes 32 milionů korun, v celkové částce 1,784 miliardy korun je zahrnuta předpokládaná inflace i úspora za pořádání reprezentačních utkání.
Stavba vyjde na miliardy korun
Místopředseda představenstva Sparty František Čupr odhadl, že výstavba vyjde zhruba na čtyři a půl miliardy korun. Nová aréna nebude takzvaným národním stadionem, protože nebude financována ze státních zdrojů. Po uplynutí 30 let budou pozemky bezplatně převedeny na letenský klub.
Stadion Evžena Rošického je v havarijním stavu a od předloňska už neslouží ani pro tréninky reprezentačních výběrů. Náklady v řádu jednotek milionů korun ročně na jeho údržbu hradí asociace coby vlastník.
Sparta bude muset v budoucnu opustit Letnou, neboť tamní stadion s kapacitou 18 349 míst pomalu přestává stačit současným požadavkům. Největší fotbalová aréna v Česku nyní stojí v Edenu, domovský stadion Slavie pojme 19 370 diváků. Sparta už využívá jinou část strahovského areálu, na ploše bývalého spartakiádního stadionu má tréninkové centrum.
Nový stadion bude i v Ostravě
Nový stadion vyroste i v Ostravě. Stavba by měla začít v roce 2029. Sportovní stánek určený pro až 20 tisíc diváků za 2,5 miliardy korun má vzniknout v lokalitě Bazaly. Tedy v místě, kde slezský klub FC Baník Ostrava hrával své zápasy od roku 1959 do sezony 2014/2015.
Zástupci ostravského magistrátu, klubu, Fotbalové asociace ČR (FAČR) nebo společnosti Vítkovice Aréna v pondělí v té souvislosti v Ostravě podepsali memorandum. Novinářům to řekla mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
Signatáři memoranda chtějí usilovat o zajištění financování projektu nazvaného Nové Bazaly. Objekt má nabídnout co nejširší využití. Ať pro laickou veřejnost, či profesionální sportovce.
Svými parametry stadion umožní konání kromě ligových i mezinárodních utkání. A to včetně zápasů české fotbalové reprezentace. Současně vrátí fotbal zpět do území Slezské Ostravy, původního místa působení klubu.
Finální architektonický návrh stavby Nové Bazaly by mohl být znám v závěru roku 2025. Na jeho podobě nyní pracuje deset architektonických týmů z tuzemska i zahraničí, které se dostaly do druhého kola vyhlášené architektonické soutěže.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Fenomenální úspěch českého tenisu. Menšík porazil hvězdného Djokoviče a slaví triumf v Miami