SPD do boje o Hrad vyslala Baštu, potvrdil Okamura. Zmínil, proč nekandidoval sám

Hnutí SPD představilo svého kandidáta na prezidenta. Je jím poslanec Jaroslav Bašta (SPD). Na sobotní tiskové konferenci to potvrdil šéf hnutí Tomio Okamura. Návrh posvětilo celostátní grémium SPD a podepsalo se pod něj všech 20 poslanců. Okamura na Baštovi vyzdvihl mimo jiné jeho působení v disentu za totality a rovněž vysvětlil, proč o kandidaturu na prezidenta nakonec neusiloval sám.

„Osobně jsem navrhnul kandidáta SPD. Máme už arch s 20 podpisy poslanců. Jednomyslně jej doporučilo i celostátní grémium hnutí. Má obrovskou životní zkušenost v boji za demokracii a svobodu. Je disident i politický vězeň, který byl mezi roky 1970 až 1972 vězněn. Také jedním z prvních signatářů Charty 77. Je jím poslanec z hnutí SPD Jaroslav Bašta,“ prozradil Okamura.

Podle něj je bašta prezidentským kandidátem pro všechny slušné české občany. „Nikdy nikomu nesloužil a nikdy nebyl členem v KSČ,“ dodal předseda SPD. Okamura zároveň sdělil, proč se on sám boje o Hrad nezúčastní: „Důvod, proč nekandiduji sám, je jednoduchý. Chci sloužit našim voličům a realizovat náš program ve Sněmovně. Chci se soustředit na další volby.“

Bašta rovněž během brífinku představil své priority. „Bezpečnost, sociální stabilita, demokracie a svoboda. Musíme chránit práva svých občanů. V zahraničí je pro mě prioritou spolupráce se zeměmi V4 a dalšími sousedy. Nesmíme také dopustit rozšíření konfliktu na Ukrajině dál do Evropy. Česká armáda musí být připravena k obraně naší vlasti,“ prohlásil čerstvý prezidentský kandidát.

„Několikrát jsem dokázal, že svoboda a demokracie pro mě nejsou jen slova,“ dodal v závěru. Část veřejnosti plán sobotní tiskové konference SPD včetně představení prezidentského kandidáta překvapil. Již na konci května totiž oznámil svůj záměr kandidovat europoslanec Hynek Blaško (SPD).

Ten ale nakonec nezískal podporu stranických kolegů. „Máme jediného kandidáta a je jím pan Bašta. Jsme ale demokratickou stranou, a proto se mohou ucházet o podporu i jiní,“ řekl Okamura.

Bašta byl jedním z prvních signatářů Charty 77, v 90. letech pak poslancem za ČSSD a mezi roky 1998 a 2000 ministrem bez portfeje ve vládě Miloše Zemana. Jako velvyslanec působil v minulosti na Ukrajině i v Rusku. Do Sněmovny se vrátil v roce 2021. Ten samý rok se stal členem SPD.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství