Vlastizrádná vláda leze do zadku Německu, kritizuje Okamura Fialův kabinet kvůli energiím

Tlak opozice na kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) se v souvislosti s energetickou krizí nadále stupňuje. Podle poslance Tomia Okamury se vláda chová vlastizrádně, jelikož prý nemyslí na české občany. Šéf SPD to řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Pětikoalice podobnou kritiku dlouhodobě odmítá. Problém hodlá řešit i v kooperaci se zbytkem Evropské unie.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v důsledku rapidního růstu cen plynu svolal na 9. září mimořádnou evropskou radu pro energetiku. Tam chce s představiteli EU hledat společné řešení. Podle Okamury však celoevropské řešení není reálné.

Předseda SPD vidí problém mimo jiné v tom, že společnost ČEZ obchoduje s elektřinou na lipské burze. „Jsme v elektřině soběstační, ale kvůli Fialovi vyvážíme elektřinu na lipskou unijní burzu. Pak ji kupujeme zpět mnohonásobně zdraženou. Ať se na unijní burzu prodávají jen přebytky,“ navrhoval Okamura ve vysílání CNN Prima NEWS.

Stát je sice v případě firmy ČEZ většinovým vlastníkem (69,8 procenta), ale ani to mu podle vlády i mnoha odborníků neumožňuje stáhnout se z obchodování na burzách bez souhlasu menšinových akcionářů.

Jako další řešení snížení dopadů energetické krize Okamura navrhuje odstoupení České republiky od Green Dealu, na jehož základě se uzavírají jaderné a uhelné elektrárny, či nákupy části plynu přímo od Ruské federace.

„Každá země má své zájmy. My musíme myslet na Českou republiku. Proč je naše vláda tak zaprodaná a vlastizrádná? Jelikož Němci a Rakušani potřebují naši elektřinu, tak si radši vybere jejich zájem. Kdybych byl ve vládě, tak je pro mě na prvním místě Česko a Bruselu nebo Německa se neptám,“ tvrdil opoziční politik.

Vláda chce ČEZ získat zpět

Okamura také v pořadu K věci připomněl, že je Česko jedním z největších vývozců elektřiny na světě. „Místo aby Fiala naplnil nejdřív naše potřeby, tak s prominutím servilně leze do zadku Němcům a Rakušanům na úkor našich občanů, to má vlastizrádné znaky. U vlády je na prvním místě Brusel a Berlín,“ prohlásil.

Fiala už nepřímo potvrdil, že se vláda směřováním k získání stoprocentního podílu ve výrobních kapacitách Skupiny ČEZ zabývá. Premiér to uvedl v reakci na navrhovaná řešení krajů. „Žádné z těchto opatření ale nemá rychlé a jednoduché řešení,“ doplnil premiér.

Čeští představitelé chtějí s evropskými partnery projednávat návrh na stanovení maximální ceny plynu, který se využívá pro výrobu elektřiny. Fiala rovněž po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem zopakoval, že se Česko chce podílet na rozvoji evropské energetické infrastruktury i na získání kapacit v terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG).

Podle Síkely se úsilí kabinetu sjednotit Evropskou unii, a tím obnovit funkčnost trhů s energiemi, pomalu začíná vyplácet. „Trhy reagují a ceny elektřiny i plynu letí dolů. Plyn z páteční ceny 339 euro za megawatthodinu klesl až k 260 eurům. Elektřina z pátečních 984 eur za megawatthodinu k 610 eurům,“ sdělil ministr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí
Rusko

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:44

Zrno: Ukrajinci dostávají dávky dopaminu. Vyhlížejí další úspěch, prestiž Rusů je ohrožena

15:07

Český ministr zahraničí předvolal ruského velvyslance

14:47

Kreml: Spojené státy po únicích z Nord Streamu zvýšily cenu LNG i jeho prodej

14:10

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Živě
ON-LINE: Ruská duma schválila anexi okupovaných oblastí Ukrajiny. Západ ji odsuzuje

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.