reklama

Diskutujte o povinném očkování, vyzval Hořejší politiky. Nesmysl, reagoval Hostomský

Má být očkování proti covidu alespoň pro část občanů v Česku povinné? Imunolog Václav Hořejší je pro a ve vysílání CNN Prima NEWS vyzval politiky, aby o tom diskutovali. Biochemik Zdeněk Hostomský naopak nařízenou vakcinaci považuje za hrubou chybu.

reklama

K povinnému očkování zdravotníků už sáhla například Francie a americký prezident Joe Biden ho nařídil všem federálním zaměstnancům. Snahy o jeho zavádění ale v řadě zemí vyvolávají nepokoje a lidé se často bouří. Podle Václava Hořejšího by i tak česká vláda měla o povinném očkování debatovat, schválení však neočekává.

„Máme zákonem dané povinné očkování kojenců a protesty jsou jen ojedinělé. Nevím, proč by to nešlo v případě covidu i pro dospělé. Ale nikdy se nestane, že by nějaká vláda, a zejména ne ta další pravicová, povinné očkování nařídila. Spíše se řekne, že umřou dva tisíce lidí, to je jak horší chřipková epidemie, a s tím můžeme žít,“ prohlásil Hořejší ve vysílání CNN Prima NEWS.

Očkování je podle něj hlavní zbraní, jak se zbavit pandemie a vrátit se k normálnímu životu. „Přimlouvám se za to, aby vedení země našlo způsob, jak k němu lidi přinutit. Třeba stejně jako v Itálii nebo USA nařídit povinné očkování tam, kde by vakcinace přinesla co největší efekt,“ dodal imunolog.

S názorem svého kolegy z lékařské branže nesouhlasil biochemik Zdeněk Hostomský. Nařídit očkování by prý bylo hrubou chybou. „Nemám problém lidi finančně motivovat, ale je nebezpečné nařizovat očkování plošně. To je, jak kdybychom všem s rakovinou nařizovali chemoterapii. Je lepší apel na osobní zodpovědnost, nesmíme s občany zacházet jako se stádem, které musí vláda regulovat,“ zdůraznil expert.

Smejkal by se klidně inspiroval Francií

Počet nakažených v Česku se v posledních dnech rapidně zvyšuje a v nemocnicích končí také lidi po očkování. Je jich přibližně čtvrtina všech hospitalizovaných. Podle Hostomského nejde zmíněný počet použít jako argument proti vakcinaci. „Je triumf, že vakcína je 90procentní. Není to důkaz, že vakcína nefunguje. Tak to v biologii a medicíně prostě je,“ vysvětlil.

Zatímco politici jsou dlouhodobě proti povinnému očkování, epidemiolog Petr Smejkal by si dovedl představit podobná pravidla jako ve Francii. „O tom bych klidně diskutoval i v Česku, možná bych byl pro,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik!.

Rozhodnutí podle aktuální situace

K plošnému povinnému očkování všech občanů je však zdrženlivý. „Říct lidem, že se musí oočkovat? Za komunismu bylo očkování povinné. A ve společnosti to spíš vyvolalo protireakci,“ konstatoval hlavní epidemiolog IKEM.

Na druhou stranu připustil, že pokud by se v Česku znovu výrazně zhoršila situace, pak by téma mohlo být opět na stole. „Když bychom byli v situaci jako v únoru, kdy nám umírali lidé a byly přeplněné nemocnice, pak bychom mohli přistoupit k povinné vakcinaci,“ doplnil Smejkal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama