CNN Prima News Petr Smejkal

Petr Smejkal

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Smejkal“

Smejkal varoval před nakažlivější mutací covidu, vyzval i k očkování. Imunologové jsou proti

Subvarianty omikronu dokážou obejít imunitu vytvořenou očkováním, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny Petr Smejkal. Nakazit se proto mohou i lidé s vakcinací. Vzhledem k tomu Smejkal vyzval k opětovnému přeočkování. S tím však nesouhlasí imunologové Jiří Šinkora a Karel Drbal, podle nichž se ve veřejném prostoru operuje s termíny, které jsou odborníkům neznámé. V pořadu Zprávy plus rovněž zpochybnili odbornost těch, kteří vyzývají k vakcinaci.

Lidé už nechtějí o covidu ani slyšet. Očkování je ale stále potřeba, shodli se odborníci

Na nárůst počtu případů covidu budeme muset zareagovat, uvedl v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa a souhlasil s ním i hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny Petr Smejkal. Odborníci upozornili na možnost nechat se očkovat proti chřipce a covidu během jedné návštěvy lékaře a zdůraznili, aby tento krok zvážili především ti, kteří spadají do zdravotně rizikové skupiny. Podobně se v pořadu Nový den vyjádřil i epidemiolog Roman Prymula.

PŘEHLEDNĚ: Epidemie respiračních nemocí udeřila. Jak poznat RS virus od chřipky či covidu?

Českem se šíří vlna respiračních infekcí. Za poslední týden počet nakažených stoupl o více než třetinu. Takzvaný RS virus trápí hlavně dětskou část populace. Ministerstvo zdravotnictví mluví také o epidemii chřipky. K tomu Státní zdravotní ústav (SZÚ) čeká růst počtu případů covidu. Jak správně rozeznat RS virus, chřipku a COVID-19? Redakce CNN Prima NEWS připravila seznam nejběžnějších příznaků.

Nová vlna dětského viru? Němečtí lékaři mluví o katastrofě, experti popsali příznaky

Podle epidemiologa Petra Smejkala je vyšší šíření respiračních onemocnění, zejména takzvaného RS viru, v aktuálním období zcela normální. Řekl to v pátek ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS. Nemocnice se prý sice mohou i přes dostatek lůžek potýkat s problémy kvůli chybějícímu personálu, situace z covidových let by se ale opakovat neměla. Virus podle biochemika Zdeňka Hostomského ohrožuje zejména předčasně narozené děti. Odborníci také popsali, jaké jsou příznaky RS viru a kdy už jít s nemocným dítětem k doktorovi.

Balšínek: Hořejší, Flegr i Smejkal lidi děsí. Stačí rozumný přístup a covid se vyřeší sám

Zvěstovatelé armagedonu, jako je imunolog Václav Hořejší, evoluční biolog Jaroslav Flegr nebo epidemiolog Petr Smejkal, lidi děsí, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek. Podle něj stačí rozumný přístup a covid se vyřeší sám, sympatizuje tak se strategií vlády Petra Fialy (ODS). Upozornil, že během vlny varianty delta v Česku nebyla nařízena drakonická opatření a že se situace přesto zlepšila.