CNN Prima News Václav Hořejší

Václav Hořejší

Výpis příspěvků ke štítku „Václav Hořejší“

Kritizovaná petice Stropnického, Kavana a Hořejšího za mír a proti podpoře Ukrajiny pohořela

Stop zbraním pro Ukrajinu, zmírnění sankcí vůči Rusku, zahájení jednání o ukončení války i náznaky, že za konflikt může i Západ. Se sérií výzev, jež vzbudily kontroverze, přišli autoři iniciativy Mír a spravedlnost, pod kterou jsou podepsaní bývalý politik Matěj Stropnický, exministr zahraničí Jan Kavan a také imunolog Václav Hořejší. Chtěli s sebou strhnout alespoň 50 tisíc podporovatelů, k závěru února ale získali jen okolo 15 tisíc signatářů. Podle kritiků jejich narativ výrazně nahrává ruské propagandě, což však autoři petice odmítají.

KOMENTÁŘ: Stropnického iniciativa nevolá po míru na Ukrajině, ale po další mnichovské dohodě

Za poslední měsíce se nám tu rozmohl takový nešvar. Někteří politici, bývalí politici, diplomaté, ekonomové či vědci velmi často volají po „míru“ na Ukrajině a navrhují konkrétní opatření, která mají tento „mír“ zajistit. Vznikají i oficiální iniciativy. Jenže ať už autoři takových výzev zmobilizují sebeprofláklejší jména a zaobalí své sobecké návrhy do sebevíc vznešených slov, nic to na celé věci nemění. Volání po „míru“ bude stále v překladu znamenat donucení Ukrajiny k tomu, aby se vzdala ruskému agresorovi a postoupila mu část svého území.

Konec a zvonec, jásá Flegr. Ukončí nová varianta definitivně covidovou noční můru?

V některých evropských zemích se dostávají do popředí nové subvarianty omikronu s názvem BQ.1 a BQ.1.1. Druhá jmenovaná je podle evolučního biologa Jaroslava Flegra vůbec první koronavirovou variantou, která oproti všem svým předchůdcům sice obchází imunitu, ale zároveň nezpůsobuje vlnu hospitalizací. Expert ve svém příspěvku rovněž naznačil definitivní vítězství lidí nad covidem.

Covid coby tichý interpret. Neodradí nás, hlásí návštěvníci festivalů. Co na to imunolog?

Již od konce června začali Češi utišovat svůj hlad po hudebních festivalech či venkovních divadelních scénách. Pandemii koronaviru mnozí strčili do pomyslné škatulky „neotvírat“ a rozhodli se užít si roky odkládané akce. Přesto se domů někteří vraceli s příznaky koronaviru. Ať už si byli návštěvníci rizika nákazy vědomi, nebo ne, prožitých chvil na eventech, které čítaly i desítky tisíc lidí, nelitují. Imunolog Václav Hořejší navíc míní, že si na vir ve společnosti musíme zvyknout.

Pronásledovali Kubka. Policie obvinila tři muže z výtržnictví, včetně dezinformátora Tušla

Policie obvinila z výtržnictví další dva muže, kteří se podle ní podíleli na urážkách a dehonestování prezidenta České lékařské komory Milana Kubka. U Patrika Tušla, který je stíhán za nebezpečné pronásledování Kubka, kriminalisté rozšířili obvinění také o trestný čin výtržnictví. Informaci zveřejnil pražský policejní mluvčí Jan Daněk. Kubek je zastáncem přísných opatření proti šíření koronaviru a vyslovil se také pro povinné očkování některých skupin lidí proti nemoci COVID-19.

Hostomský konec restrikcí vítá. Z restaurací bude nebezpečné prostředí, varují jiní

Aplikace Tečka se stala určitým symbolem naděje, ale také vstupenkou do restaurací a mnoha dalších služeb. Prodělané onemocnění nebo očkování nám mělo dát možnost vrátit se alespoň částečně do normálního života. Vláda ovšem od 9. ruší povinnosti kontrolovat covidové certifikáty v restauracích, hotelích nebo na hromadných akcích, čímž aplikace ztrácí smysl. Odborníci se neshodnou, zda je to dobře.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.