reklama
CNN Prima News Václav Hořejší

Václav Hořejší

Výpis příspěvků ke štítku „Václav Hořejší“

Kolektivní imunita už je na dosah, shodli se experti. Ukončení hrazených testů dává smysl

Kolektivní imunitu má Česká republika podle biochemika Zdeňka Hostomského na dosah ruky. Stoupá počet očkovaných, zároveň mnoho zejména mladých lidí nemoc COVID-19 prodělalo. S imunologem Václavem Hořejším se na tom shodl ve vysílání CNN Prima NEWS. Avizované ukončení úhrad testů na koronavirus z veřejného zdravotního pojištění Hostomský považuje za racionální, nikoli kontroverzní rozhodnutí.

Hořejší: Bojím se černé mutace. Na covid může umřít až 10 procent lidí nad 65 let

Je potřeba proočkovat zbylé rizikové skupiny, jinak hrozí, že umře klidně i deset procent lidí nad 65 let. Ve vysílání CNN Prima NEWS před tím varoval imunolog Václav Hořejší. Obavu má také z příchodu takzvané černé mutace, která by byla schopna obejít očkování a dostala epidemii znovu do stavu, v jakém byla loni v březnu. Biochemik Zdeněk Hostomský se však takového scénáře neobává. Proti veškerým mutacím podle něj očkování zabírá.

Ke kolektivní imunitě máme ještě daleko. Riziko delty je vysoké, míní odborníci

Počty nakažených v Česku v posledních dnech stoupaly. Podle odborníků je na vině nakažlivější mutace delta, která nyní dominuje. Na rozdíl od podzimní a poté jarní vlny je však velká část té nejzranitelnější populace proočkována. Otázkou však zůstává, zda jsou očkovaní lidé skutečně dobře chráněni a zda se nemusíme obávat dalšího zaplnění nemocnic. CNN Prima NEWS oslovila přední odborníky, aby se k tomuto tématu vyjádřili.

Očkujme i děti. Hrozí jim těžké komplikace a doživotní následky, říká imunolog Hořejší

Onemocnění covidem u dětí není žádná banalita, některé průběhy mohou vyústit ve vzácné zánětlivé komplikace s doživotními následky, řekl imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Ačkoliv je potřeba počkat na další data, očkování dětí podle něj má smysl, jinak hrozí i mezi nimi vznik mutací.

Hořejší: Neočkovaní pečovatelé v domovech seniorů? Skandální, mělo by to být povinné

Je skandální, že někteří pečovatelé z domovů důchodců odmítají očkování proti koronaviru. Přitom pracují na místě, kde se nacházejí v úzkém kontaktu lidé z nejrizikovějších skupin obyvatel, tvrdí imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. V tomto kontextu by mělo být očkování povinné nebo vynutitelné, stejně jako speciální zkoušky v jiných zaměstnáních, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama