Očkování a protesty v zahraničí
Očkování proti covidu se po celém světě postupně stává povinností. Vyžadují ho totiž mnozí zaměstnavatelé, provozovatelé či pořadatelé akcí. A jak tlak na očkování stoupá, množí se také protesty. A to nejen proti povinným vakcínám, ale i proti tvrdým proticovidovým opatřením. Jedny z největších demonstrací zažila Austrálie, kde se už poněkolikáté zavírají celá města.
Sedm dní přísného lockdownu zažívá město Melbourne v australském státě Viktoria, kde kromě práce a nákupu lidé prakticky nesmějí vycházet z domu. Důvodem je několik nakažených – laboratoře odhalily šest lidí za posledních 24 hodin. „Upřímně řečeno, nemáme dost lidí, kteří mají očkování, a proto je to teď jediné možné řešení. Potřebujeme alespoň 80 procent očkovaných,“ uvedl premiér státu Viktoria Daniel Andrews. Tamní úřady se podle agentur snaží zabránit šíření koronaviru za každou cenu, proto vyhlašují lockdowny hned při prvních výskytech nakažených.
Revoluce v léčbě rakoviny: Vakcína je na obzoru, BioNTech už ji testuje na lidech
Co mohlo dříve působit jako naprosté sci-fi, začíná se stávat realitou. V červnu došlo k prvnímu testování očkování proti melanomu, nejzávažnějšímu typu rakoviny kůže. Přispěla k tomu také pandemie nemoci COVID-19, díky které nastal v uplynulém roce značný progres ve vývoji takzvaných mRNA vakcín. Lidé by tak v budoucnu mohli být chráněni proti jednomu z nejčastějších druhů rakoviny.
Obyvatelé Melbourne, hlavního města Viktorie, vyšli na protest do ulic. Demonstranti házeli lahve a muži v uniformách nešetřili slzným plynem. Jednoho z policistů demonstranti strhli na zem a napadli. „Kopat do policisty ležícího na zemi je hnusný a odporný čin,“ okomentoval incident policejní mluvčí.
V australském parlamentu padl tento týden také návrh, aby se očkovaným platila odměna 300 australských dolarů, tedy zhruba pět tisíc korun. „Tento návrh je urážkou Australanů. Opozice tím říká, že se lidé nechají očkovat jen pro peníze,“ uvedl australský premiér Scott Morrison.
Nad tím, jak přimět občany k očkování, přemýšlely i další země. Například newyorská radnice rozhodla, že vakcína bude od poloviny září ve městě jedinou propustkou do restaurací, posiloven, divadel nebo na sportovní zápasy.
„Bude to takový klíč k New Yorku. Pod tím si můžete představit všechny ty úžasné věci, které toto skvělé místo nabízí. Kdo bude očkovaný, může se účastnit všeho. Máte vakcínu – máte klíč. Nemáte očkování – bohužel máte smůlu,“ řekl starosta americké metropole Bill de Blasio.
Bez očkování se s papežem nesetkáte
Řada velkých amerických korporací už povinnou vakcinaci svým zaměstnancům nařídila, v případě nedodržení můžou přijít o práci. To se mimochodem už stalo v americké redakci televize CNN, která hlásí vůči neočkovaným nulovou toleranci. Vyhazov z kapely potkal také bubeníka slavných Offspring.
„Protože moje důvody neočkovat se jsou zdravotní, chci vás ujistit, že si nevytvářím prostor, který by byl jen pro mne. Chci říct, že podporuji informovaný souhlas, což zároveň znamená volbu neomezenou nátlakem,“ řekl bubeník Pete Parada.
Také ve Francii ústavní soud posvětil povinné očkování zdravotníků a používání covid pasů v každodenním životě, tedy v restauracích, některých obchodech, na sportovních a kulturních akcích a také při návštěvách v nemocnici. Povinně očkovat se musí zdravotníci v Itálii, Velké Británii nebo Řecku. V Řecku bude od konce srpna jen pro očkované vstup do restaurací a na další akce.
A neočkovaní budou mít smůlu i při zářijové návštěvě papeže na Slovensku. Na všechna setkání a bohoslužby bude dokončená vakcinace pro účastníky podmínkou.
Očkování proti covidu se po celém světě postupně stává povinností pro mnohé zaměstnance a také jedinou možností ke vstupu na některá místa. (Ilustrační foto) Zdroj: Getty Images
Očkování proti covidu se po celém světě postupně stává povinností pro mnohé zaměstnance a také jedinou možností ke vstupu na některá místa. (Ilustrační foto) Zdroj: Getty Images