Spor o Johaugovou: Megastar olympiády v Pekingu, nebo podvodnice s balzámem na rty?

Zejména biatlonisté Johannes Thingnes Bö a Marte Olsbuová Röiselandová se spolu s běžkyní na lyžích Therese Johaugovou postarali o to, že norská výprava byla na olympiádě v Pekingu tou vůbec nejúspěšnější. Posledně jmenovaná vybojovala tři individuální zlata, přesto se někteří fanoušci zdráhají její úspěchy oslavovat. Má totiž dopingový škraloup.

Když v Pekingu vyhrála svůj první závod – skiatlon na 15 kilometrů – s půlminutovým náskokem, někteří příznivci běhu na lyžích si neodpustili štiplavé poznámky. „Balzám na rty musel zafungovat skvěle,“ objevilo se na sociálních sítích.

Pro vysvětlení kontextu se musíme vrátit zpátky do roku 2016. Při mimosoutěžní dopingové kontrole na soustředění v Itálii měla pozitivní test na přípravek clostebol podporující výkon. Jelikož se látka nachází na zakázaném listu Světové antidopingové agentury (WADA), měla Johaugová velký problém.

„Jsem naprosto zničená a zoufalá, že jsem se ocitla v tak těžké a pro mě zcela neskutečné situaci. Jsem v tom absolutně nevinně, přestože jsem si jako profesionální sportovkyně vědoma odpovědnosti, kterou nesu, když užívám jakákoli léčiva,“ přesvědčovala svět o tom, že bývá vždy maximálně obezřetná.

Omyl? Soupeřka se to snažila vyvrátit

Činnost jí byla napřed pozastavena na 13 měsíců. Podle vyjádření norského svazu zapříčinil potíže přípravek Trofodermin na ošetření spálených rtů, který obsahuje zmiňovaný clostebol. Za viníka se sám označil týmový lékař Fredrik Bendiksen, který údajně bez promyšlení důsledků zakoupil balzám v italském obchodě. Mezinárodní lyžařské federaci, stejně jako velké části veřejnosti, se ale vysvětlení nezdálo a dohnala případ k Mezinárodní sportovní arbitráži. Ta záležitost proklepla a suspendovala norskou hvězdu na 18 měsíců.

Johaugové nevěřila ani teď už bývalá závodnice Aino-Kaisa Saarinenová. Finka vyrazila na „kukačku“ do lékárny, aby zjistila, jak velká je šance, že opravdu došlo u rivalky k omylu a nepozornosti. Na Twitteru pak publikovala fotografii s přípravkem Trofodermin. Na zadní straně se nepřehlédnutelně nacházelo slovo doping v přeškrtnutém červeném kruhu.

Vinou trestu Johaugová přišla o minulou olympiádu v Pchjongčchangu. Když se vrátila do běžecké stopy, chtěla si pořádně vynahradit to, co zameškala. Na mistrovství světa v roce 2019 získala tři zlaté medaile a jedno stříbro, z loňského světového šampionátu přivezla čtyři nejcennější kovy.

Byla jasnou favoritkou na vítězství pro olympijské závody v Pekingu. Kromě úvodního skiatlonu zklikvidovala veškerou konkurenci i na distanci 10 km klasicky a v poslední den her opět dostála své přezdívky „Turbo Therese“, dokonala zlatý hattrick suverénní jízdou na 30 kilometrů. Vyhrála o minutu a 43 vteřin.

Se třemi zlaty byla pátým nejlepším sportovcem celé olympiády. Dohromady má zpod pěti kruhů šest medailí, uspěla už před 12 lety ve Vancouveru (zlato ze štafety) a v roce 2014 v Soči (bronz z 10 km a stříbro z 30 km). Jisté je, že žádnou další už nepřidá. Dopředu avizovala, že se v roce 2026 do Cortiny d'Ampezzo a Milána nevydá.

Momentálně jí je 33 let a možná už po této sezoně ukončí kariéru. To si ale ještě musí podle svých slov promyslet.

Norsko v rámci jakési národní identity Johaugovou oslavuje a v několik let staré záležitosti ji stavělo do pozice nevinné oběti. Ale za hranicemi za sebou běžkařka táhne dopingové břemeno. Byť výkony v Pekingu byly skutečně obdivuhodné a je zcela nemístné zamýšlet se nad tím, jestli k nim nedopomohl nějaký přípravek na rty. Po předchozí zkušenosti by zcela postrádalo smysl cokoliv riskovat.

Tagy:
Peking Norsko Itálie Twitter Olympijské hry zlatá medaile doping WADA olympijské hry sport Světová antidopingová agentura běh na lyžích Zimní olympijské hry v Pekingu 2022 Mezinárodní sportovní arbitráž Therese Johaugová zákaz činnosti Zimní olympijské hry 2018 Aino-Kaisa Saarinenová