reklama

Srážka vlaků u Perninku: Strojvedoucí si podle svědků popletl dny

Vlak jedoucí na Karlovy Vary, který se v úterý na Karlovarsku srazil s protijedoucí soupravou, měl zůstat stát ve stanici Pernink, kde ale nepočkal. Podle Drážní inspekce (DI) to vyplývá ze záznamů komunikace mezi strojvůdci a dispečerem, řekl ve středu v Radiožurnálu generální inspektor DI Jan Kučera. Nehoda si vyžádala dva mrtvé a 24 zraněných. Jednou z obětí byl německý státní příslušník.

reklama

Ve středu ráno byl obnoven provoz na železniční trati u obce Pernink na Karlovarsku, kde se den předtím čelně srazily dva osobní vlaky. Kvůli nehodě, k níž došlo v úterý krátce po 15. hodině mezi Novými Hamry a dopravnou Pernink, byla trať uzavřena víc než 14 hodin.

Vlaky se měly srazit v rychlosti 50 km/h. Jedna ze souprav, ve které zemřeli oba lidé, byla posunuta na koleji o 12 metrů dozadu. Policie celou nehodu vyšetřuje pro podezření ze spáchání zločinu obecného ohrožení z nedbalosti a už také zadržela strojvedoucího, který ve stanici nepočkal. Během dne by mělo dojít k výslechu. Obvinění se ale neočekává.

Vyšetřovatelé podle Kučery vyslechli nahrávky komunikace mezi strojvedoucími a dirigujícím dispečerem. „Z nich opravdu vyplynulo, že vlak jedoucí směrem na Karlovy Vary měl ve stanici Pernink čekat na protijedoucí osobní vlak. To se nestalo,“ uvedl Kučera.

Svědci: Strojvůdce říkal, že si popletl dny

Podle Drápala bude zjištění, proč vlak nečekal, podstatné kvůli tomu, aby Drážní inspekce mohla zjistit příčinu nehody a navrhnout bezpečnostní opatření, která by podobným událostem mohla zabránit. I když je z prvních poznatků zřejmé, že hlavní příčinou tragické nehody byla lidská chyba, podle Drápala bude vyšetřování příčin nehody trvat několik měsíců.

„Podle našich informací, tedy podle toho, co měl strojvedoucí krátce po nehodě říct svědkům, to vypadá tak, že si zkrátka neuvědomil, že byl státní svátek, pomíchaly se mu nějakým způsobem dny a na trať vyjel, aniž by očekával, že proti němu mohl jet další vlak,“ zjistil na místě reportér CNN Prima NEWS Tomáš Polák.

České dráhy na Twitteru vyjádřily soustrast pozůstalým dvou obětí nehody. Informovaly, že nehodu nadále vyšetřují. Policie už pro podezření z trestného činu obecného ohrožení zadržela jednoho ze strojvůdců.

Osobní vlak z Karlových Varů do německého Johanngeorgenstadtu se srazil s osobním vlakem, který jel v opačném směru. Obě kabiny srážka zničila. V obou soupravách jelo 33 lidí včetně personálu. Lehce se zranilo 15 lidí, sedm z nich záchranáři ošetřili na místě. Zranění z karlovarské nemocnice jsou už doma, vážně zranění jsou hospitalizováni ve Fakultní nemocnici v Plzni ve stabilizovaném stavu. Předběžnou škodu Drážní inspekce vyčíslila na 20 milionů korun.

Vlaky se střetly necelý kilometr od nádraží v nepřístupném hornatém terénu. Hasiči museli vyprošťovat zaklíněné osoby a vynášet zraněné bez pomoci techniky. Mezi hospitalizovanými cestujícími byli také němečtí státní příslušníci. Dopravu na místě zajišťovaly náhradní autobusy.

Jakou rychlosti vlaky v okamžiku srážky jely, inspekce zatím neví. U jednoho z vlaků se podle Kučery rychloměr zasekl na rychlosti 47 kilometrů v hodině. „Vzhledem k tomu, že na trati je traťová rychlost 50 kilometrů v hodině, dá se předpokládat, že srážka byla zhruba do 100 kilometrů v hodině,“ uvedl Kučera. O síle nárazu podle něj svědčí, že Regionova jedoucí od Karlových Varů se po střetu posunula o 12 metrů zpět.

Na místě zasahovalo sedm posádek z Karlovarského kraje, tři z Ústeckého i záchranáři z Německa. Záchranáři požádali o pomoc i leteckou záchrannou službu a na místo letěly vrtulníky z Ústeckého kraje, z Plzně i z Chemnitzu (Saské Kamenice).

Na trati, kde se v úterý tragická nehoda stala, není žádné zabezpečovací zařízení, které by bránilo nebo upozornilo strojvůdce, že na trať nemá vjet. Vše tak závisí jen na komunikaci s dispečerem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama