Zavinil tragický požár v Mostě plynový ohřívač? V Praze kvůli nim v minulosti už hořelo

Předzahrádky ohřívají plynové ohřívače.

Kontrola plynových ohřívačů

Plynové ohřívače. V zimních a podzimních měsících si bez nich dokáže posezení na restaurační zahrádce v Česku představit jen málokdo. Nicméně po víkendové tragédii v Mostě se na ně zaměřili experti. Ti nyní zkoumají, jak mohlo k požáru, který si vyžádal šest obětí, vůbec dojít.

Například na Staroměstském náměstí v Praze je takových ohřívačů celá řada. Najdete je doslova v každé předzahrádce. Nejsou tu ale ani tak kvůli teplu, ale spíš jako dekorace. „Ve finále topí jenom nahoře,“ potvrdil redakci CNN Prima NEWS obsluha v jedné z restaurací.

ČTĚTE TAKÉ: O životě rozhodly minuty. Majitel domu vyzvedl syna z restaurace v Mostě krátce před požárem

„Tyto exploze se stávají, když je prostor uzavřený. Venku se nikdy taková exploze nestane, to není možné,“ popsal Adrian, provozovatel další restaurace. Doplnil také, že ohřívače kontrolují každých šest měsíců.

Nicméně ani to, že je ohřívač venku, není záruka bezpečí. I na Staroměstském náměstí došlo k nehodě spojené s venkovními ohřívači. V listopadu 2024 hořelo na zahrádce restaurace Old Prague Restaurantu U Týna. Stoly a židle sežehly plameny i přes snahu obsluhy požár uhasit. „Asi tam podfoukl vítr. Chrstnul jsem tam kbelík vody a bylo uhašeno,“ popsal tehdy dramatické chvíle webu Blesk.cz jeden z číšníků.

Na vině mohlo být v tomto případě povalené ohřívadlo s uraženým hrdlem. V mostecké restauraci ale měli podle svého instagramového účtu jiný ohřívač, typu pyramida. Server Dnes.cz zveřejnil anonymní svědectví hasiče, který se podílí na vyšetřování. „Jsou verze pro vnitřní nebo venkovní použití. Z toho, co zatím víme, byl tento typ pro venkovní použití, ale jasno bude až na konci vyšetřování,“ nechal se slyšet.

V případě takového ohřívače je princip jednoduchý. Dole je propanbutanová bomba, která přes kahan pouští plamen ven trubicí. Následně se teplo odráží od plechové střechy dolů. „Aby to vybuchlo, tak vám plyn musí nějaký čas utíkat bez toho, aby hořel, tak se nahromadí a může vybuchnout. Také by se ale mohlo stát, že se to převrátilo a uhasilo, ale ten plyn utíkal a zase chytil,“ popsal Pavel Danihelka z Fakulty bezpečnostního inženýrství.

Povinné kontroly se na takové hořáky nevztahují

Případné povinné kontroly takových ohřívačů se týkají jen zařízení s vyšším výkonem. „Samostatně stojící hořáky na paliva do 10 kilowattů v uzavřeném prostoru a venkovní a campingové vybavení nespadá do vyhrazených technických zařízení. Tím pádem na ně nespadají revize a povinné kontroly,“ uvedl revizní technik plynových zařízení Richard Pelatář.

Hasičů se přitom netýkají ani kontroly výkonnějších zařízení. „Manipulace s těmito výrobky musí být v souladu s návodem k použití, kterým by se měl každý uživatel před manipulací s ním řídit,“ vysvětlila mluvčí hasičů Lucie Pipiš.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tragédie v Mostě povede k mimořádným kontrolám, říká Brabec. Zmínil finanční pomoc

Tagy: