reklama

Šťastné konce: Zvířata nás učí bojovat a žít život, jaký je

O tom, že štěstí může mít místo čtyř pacek jen dvě nebo že slepota není nepřekonatelná překážka při hledání nového domova, jste se už v našem seriálu ŠŤASTNÉ KONCE mohli přesvědčit. Hendikepovaná zvířata totiž nejsou o nic méně šťastná ani o nic méně netouží po svém vlastním domově, než zvířata zdravá. To je případ i ochrnuté kočičí dvojky Mači a Invyho.

reklama

O tom, že štěstí může mít místo čtyř pacek jen dvě nebo že slepota není nepřekonatelná překážka při hledání nového domova, jste se už v našem seriálu ŠŤASTNÉ KONCE mohli přesvědčit. Hendikepovaná zvířata totiž nejsou o nic méně šťastná ani o nic méně netouží po svém vlastním domově, než zvířata zdravá. To je případ i ochrnuté kočičí dvojky Mači a Invyho.

Nikola se rozhodla pro adopci hendikepovaných zvířat, protože moc dobře ví, jak je pro ně těžké najít si domov. „Kamarádka Jana z azylu Handipet Rescue měla v té době paralyzovaného kocoura, do kterého jsem se zamilovala. Učarovala mi hlavně jejich chuť žít, neřešit hendikep a užívat si život, který máme,“ vypráví Nikola. Podle ní je u zvířat výhoda v tom, že se neposmívají jedno druhému nebo se nepotýkají s problémem hledání zaměstnání. A že dokážou milovat i přes svůj pohnutý osud.

Ochrnutá královna

První hendikepovaná kočka přišla k Nikole až z ukrajinského útulku. „Našli ji, jak se plazí po ulici, byla ochrnutá na spodní část těla,“ vzpomíná Nikola na začátek příběhu kočky Mači. Od té doby ušly obě kus cesty. „Mači je královna se vším, co k tomu patří – přestože je ochrnutá a vlastně dvounohá. Jednu packu jsme totiž museli nechat amputovat a druhá je úplně nepoužitelná. Dokáže vylézt, kam chce, křičí na nás, má ráda pozornost a taky čas sama pro sebe. Miluje dobré jídlo a ráda se ho nahlas dožaduje. Navíc dokáže překvapivě rychle utíkat. Je to naše princezna moc ji milujeme.“

Každý hendikep je jiný. Má jinou příčinu, jiné projevy, zvíře ho jinak snáší. „Mači například zadní část těla cítí, ale protože se s ní nepracovalo, tak svaly atrofovaly a zadní packy se jí zdeformovaly. Nemá ale problém chodit normálně na záchod,“ vysvětluje Nikola, která se po čase rozhodla pro adopci druhého hendikepovaného zvířete – kocoura Invyho.

Mnozí by mu ten čas nedali

Invy měl následkem úrazu, kdy na něj spadl balík slámy a poškodil mu páteř, zadní polovinu těla necitlivou a vylučování vůbec neovládal. Proto musel nosit plenky a Nikola mu pomáhala s pravidelným vyprazdňováním. „Invy to zvládal naprosto úžasně. Každý den nás přesvědčoval o tom, jak je rád na světě. Nejvíc miloval mazlení a lovení pavouků,“ vzpomíná Nikola. „Péče o něj byla sice náročnější, ale on nám ji oplácel upřímnou láskou a radostí.“ Bohužel močový měchýř byl kvůli opakovaným zánětům stále častější příčinou Invyho problémů. I přes častou péči veterinářů nakonec Invy zemřel na selhání ledvin. „Byly to ale krásné tři roky života, které by mu mnozí vůbec nedali.“

Péče o zvíře, které se nedokáže samo vyprázdnit, je nejen náročná, ale má i svá specifika. „Existují na to různé návody, jde ale o to, že se kočce mechanicky stlačí močový měchýř a tím se vyprázdní – u zdravé kočky tohle možné není. Celý proces není pro zvíře nijak bolestivý. Jednak to necítí a my jsme to navíc měli spojené s mazlení, takže se vždycky těšil,“ popisuje Nikola každodenní rutinu. Když byla v práci, měl Invy útočiště ve velké kleci vystlané podložkami, aby nemusel mít 24 hodin denně pleny. „Byl to typ kočky, pro kterou to nebyl problém, spokojeně spal. Po příchodu domů jsem ho vyprázdnila, dostal plínku a vesele běhal po domě, kde si hrál s ostatními.“

U hendikepovaných koček je často potřebná pravidelná koupel – především, pokud neovládají vyprazdňování. Díky péči Nikoly Invy neměl problém se zapařením nebo proleženinami. „Když jsem potřebovala někam odjet na pár dní, brávala jsem ho s sebou. Byl to vděčný cestovatel – hověl si v tašce a měl moc rád nové lidi. Invyho si každý hned oblíbil,“ vzpomíná Nikola, které hendikepovaná zvířata hodně dala. „Zvířata se se svým hendikepem vyrovnávají až překvapivě lehce a rychle, to je obdivuhodné. Nebudí se ráno s depresí, nepřemýšlí nad tím, co se jim stalo, co kdysi mohli a dnes už nemohou. Prostě žijí a neřeší. V tom je jejich výjimečnost – učí nás bojovat a brát život takový, jaký je.“

Má příběh vašeho chlupáče také šťastný konec? Pošlete nám ho i s fotografiemi na primamazlicek@iprima.cz. Každý šťastný konec totiž může být inspirací pro ty, kteří ho teprve hledají.

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechal otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechal otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama