Česko bije na poplach. Vyhlásí stav předcházení stavu nouze v teplárenství, co to znamená?

Ministerstvo průmyslu a obchodu od 5. září vyhlásí takzvané předcházení stavu nouze v teplárenství. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Umožní teplárnám topit za využití jiných paliv, než je zemní plyn, aniž by čelily sankcím či zdlouhavým povolovacím procesům.

„Teplárny se mohou už nyní začít zásobovat uhlím, lehkými topnými oleji a dalším palivem a budou mít jistotu, že ho v zimě využijí,“ řekl Fiala. Tato paliva podle něj nesplňují aktuální emisní standardy, ale dostatek plynu a elektřiny je nyní prioritou. „Opatření má také podstatný význam pro naše úspory plynu, kterého není v Evropě kvůli ruské politice nazbyt,“ dodal premiér.

Fiala hovořil mimo jiné také o chystané transformaci ČEZ. „Jednal jsem s generálním ředitelem ČEZ o chystané transformaci. Naším cílem je dostat pod větší kontrolu výrobu elektrické energie,“ sdělil Fiala před novináři.

Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) chce také zavést program kompenzací pro energeticky náročné firmy ze zpracovatelského průmyslu. Náklady odhaduje na 25 až 28 mld. Kč.

Růst platů

Vláda řešila i další témata. Všem zaměstnancům veřejných služeb a státu, kteří letos v lednu nedostali přidáno, se od září zvednou platové tarify neboli základ výdělku o deset procent. Nařízení o navýšení schválila vláda. Do konce roku bude podle podkladů k nařízení potřeba z rozpočtu státu, samospráv a zdravotních pojišťoven 5,17 miliardy korun navíc.

Podle Fialy to schodek rozpočtu nezvýší, ministerstva mají peníze najít ve své pokladně. Na růstu výdělků se dohodli lídři vládních stran s odbory. Ty požadovaly přidání kvůli vysoké inflaci, hrozily protesty.

Tagy:
ČEZ palivo ODS Petr Fiala Starostové a nezávislí Jozef Síkela Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky

Hlavní zprávy

Hašek: Na NHL s Rusy v Praze koukat nebudu. Ať má tato akce nejhorší možnou reklamu
Hokej

Hašek: Na NHL s Rusy v Praze koukat nebudu. Ať má tato akce nejhorší možnou reklamu

Se stejnou zarputilostí, s jakou odolával na olympiádě v Naganu i ruským střelám, se teď Dominik Hašek snažil udělat vše pro to, aby hokejisté ze země Vladimira Putina nepřijeli do Prahy. Libeňská O2 arena v pátek a v sobotu poslouží jako dějiště dvou zápasů NHL mezi San Jose Sharks a Nashville Predators. K nevoli legendárního brankáře by se na ledě měli i přes jasný vzkaz Rusové objevit. „Rád bych, aby všichni na světě věděli, čeho se tady NHL dopouští,“ řekl pro CNN Prima NEWS zklamaný „Dominátor“.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:54

Ukrajinci slaví další úspěch na jihu země

06:31

BBC: Ve čtvrtek z ukrajinských přístavů vyplulo hned 11 lodí s obilím

06:10

O Rusy, kteří připluli z Čukotky na Aljašku, se zajímá ruské velvyslanectví

05:46

Biden: Hrozba jaderné zkázy je nejvyšší od dob Kennedyho a kubánské krize

Místo zaslouženého důchodu bojovala Alena se smrtelnou nemocí. Naději neztratila až do konce

Když Alena Hnátková z Karlových Varů odcházela do důchodu, věřila, že si s manželem Jiřím (66 let) udělají konečně více času pro sebe a odpočinou si. Jenže osud tomu chtěl jinak. Paní Aleně byla diagnostikována vážná a nevyléčitelná nemoc zvaná amyotrofická laterální skleróza (ALS). Bohužel nevyrovnaný boj s nemocí před čtyřmi lety prohrála. Jiří Hnátek nyní vzpomíná na poslední chvíle se svou manželkou a popisuje, co mu pomohlo se s touto obrovskou ztrátou vyrovnat.

Živě
ON-LINE: Tvrdý tlak Ukrajinců na jihu. Rusové tam za jediný den ztratili přes 100 vojáků

Americké úřady na Ostrově svatého Vavřince, který leží u Aljašky, tento týden zadržely dva Rusy, kteří připluli v malé loďce zřejmě z Čukotky přes Beringovo moře. Muži uvedli, že uprchli před povinnou vojenskou službou. Mezitím se ruští vojáci snaží dobýt ukrajinská území. Zejména na jihu však slaví úspěch zejména Ukrajinci. Daří se jim i v Chersonské oblasti, v regionu od prchajících okupantů získali stovky kusů ruské obrněné techniky.

Zdechovský: Turecko díky válce přebírá otěže. Erdogan se změnil v anděla míru, říká Bašta

Možným prostředníkem mezi Ukrajinou a Ruskem by mohl být i Recep Tayyip Erdogan. Snaží se o to, proměnil se v anděla míru, uvedl v pořadu 360° poslanec a kandidát na prezident Jaroslav Bašta (SPD). Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) je turecký prezident chytrý politik, který v době krize strategicky přebírá „otěže mezinárodního hráče“.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Domácí zpravodajství

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.