Trest pro Peltu? Šest let vězení, vysoká pokuta a zákaz činnosti, žádá státní zástupce

Městský soud v Praze se potřetí zabýval vinou bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a někdejší náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové v kauze zmanipulování sportovních dotací. (2. září 2024)

Soud s Peltou

Státní zástupce navrhl pro bývalého předsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslava Peltu šest let vězení, pětimilionový peněžitý trest a pětiletý zákaz činnosti ve vedení korporací. Pro někdejší náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou žádá 6,5 roku za mřížemi, dvoumilionový trest a šestiletý zákaz funkcí ve veřejné správě. Řekl to v pondělní závěrečné řeči u pražského městského soudu. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Obžaloba tvrdí, že tehdejší milenci Pelta s Kratochvílovou ovlivnili v roce 2017 přidělení peněz 18 konkrétním žadatelům programu pro materiálně-technickou podporu sportovních klubů.

ČTĚTE TAKÉ: Soud s dezinformátorem Zítkem: Vykázali ho ze síně, ihned po předvedení začal vyrušovat

Vychází mimo jiné z policejních odposlechů z bytu, kde se dvojice scházela. „Ještě předtím, než proběhlo hodnocení členy hodnotící komise, si obžalovaní určili z vybraných žádostí ty, které mají uspět,“ popsal státní zástupce Ondřej Trčka. Podle něj upřednostnili subjekty, s nimiž chtěl mít Pelta dobré vztahy.

PŘEHLEDNĚ: Rozpočtoví vítězové a poražení. Kdo dostane nejvíce peněz a kdo naopak ostrouhá?

Dlouhé měsíce utajovaný státní rozpočet na rok 2025 byl odhalen. Třebaže v řadě kapitol slibuje peníze navíc, některé instituce se budou muset naopak uskromnit. Která ministerstva se mají dočkat významné finanční injekce a které úřady nejspíše ostrouhají? Podívejte se v přehledných tabulkách, ve kterých jsme porovnali největší změny v rozpočtu jednotlivých kapitol na základě dat ministerstva financí a určili jak vítěze, tak poražené.

Pražský městský soud se případem zabývá už potřetí. Odvolací soud totiž v červnu zrušil jeho rozsudek, který Peltovi s Kratochvílovou uložil totožné tresty, jaké pro ně nyní Trčka navrhl znovu. Ve dvou ze tří částí obžaloby navíc tehdy vrchní soud dvojici pravomocně zprostil viny.

Oba obžalovaní vinu odmítají – Kratochvílová už v minulosti řekla, že v bytě „plácali páté přes deváté“, Pelta zase uvedl, že na ovlivnění dotací byl „malý pán“.

Podle obžaloby se Pelta s Kratochvílovou pokusili o zneužití pravomoci, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přičemž fotbalový funkcionář náměstkyni navedl. Za tyto trestné činy hrozí pět až 12 let vězení. Ve stadiu pokusu zůstaly činy z toho důvodu, že ministerstvo po zatčení Kratochvílové vyplácení dotací pozastavilo, příslušné dotační programy zrušilo a následně je vyhlásilo znovu.

Soudní senát se v pondělí v doplnění dokazování zaměřil na výslech znalce z oboru ekonomiky Vladimíra Smejkala, který vypracoval posudek na žádost obhajoby a podle nějž bylo bodování žádostí o dotace v pořádku. Státní zástupce zpochybnil, že znalec měl dostatečné podklady, odbornost a znalost sportovního prostředí. Soudkyně Lenka Cihlářová také zmínila, že Smejkal zkoumal jen bodové ohodnocení 18 sporných žádostí, ačkoliv věcně posuzovaných žádostí bylo zhruba 800. Nevycházel navíc z oficiální metodiky zveřejněné ministerstvem školství.

Obžaloba původně tvrdila i to, že Kratochvílová ovlivnila na ministerstvu v roce 2017 výši sportovních dotací ve prospěch FAČR a České unie sportu a že jejich představitelům vynášela informace. Na lavici obžalovaných kvůli tomu dříve usedl i šéf ČUS Miroslav Jansta, sekretář unie Jan Boháč a bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza. Podle justice se tyto popsané skutky sice staly, ale nebyly trestnými činy. Obžalovaní se proto dočkali pravomocného osvobození.

Pelta i Kratochvílová skončili v roce 2017 po svém zatčení ve vazbě. Peltu soud propustil po měsíci, a to poté, co muž rezignoval na svou funkci šéfa FAČR. Kratochvílová strávila v cele téměř čtvrt roku. Kauza zmanipulování státních sportovních dotací stála místo nejen Peltu a Kratochvílovou - rezignovala kvůli ní i tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Pavel vetoval novelu zákona o „soudcích z lidu“. Důvody vysvětlil Pekarové v dopise

Tagy: