reklama

Povolení pro dálnici D49: Silničáři chtějí stavět, ekologové nesouhlasí

Stavba dálnice D49 připomíná nekonečný příběh. Šestnáctikilometrový úsek z Hulína do Fryštáku u Zlína se zahajoval už v roce 2008. Přípravné práce ale přerušily soudní spory s ekologickými organizacemi, které upozornily na přítomnost chráněných živočichů v trase dálnice. Soudy i úřady postupně všechny námitky smetly ze stolu a ministerstvo dopravy v prosinci vydalo stavební povolení.

reklama

„Jsme rádi, že se konečně podařily vyřídit veškeré připomínky ekologických spolků a účastníků stavebního řízení,“ sdělil šéf Ředitelství silnic a dálnic Zlín Karel Chudárek. Myslí si ovšem, že proti vydání stavebního povolení podají ekologické spolky rozklad, o kterém musí rozhodnout příslušná komise. „Uvidíme, za jakou dobu a s jakým výsledkem se s případnými připomínkami vypořádá,“ řekl Chudárek.

Dálnice má vést přes přírodní park

Mezi odpůrce dálnice D49 patří i ekologický spolek Děti země. Vydání stavebního povolení se mu nelíbí a rozklad proti němu podá. Podle předsedy spolku Miroslava Patrika totiž není potřeba dálnici směrem na Slovensko stavět, protože stávající silnici lze rozšířit nebo se mohou vybudovat obchvaty.

K tématu

„Úsek u Zlína a Otrokovic sice odvede část dopravy, ale hlavní doprava je vnitroměstská, funkce dálnice bude minimální. Navíc Zlín a Otrokovice už jsou na dálniční síť připojené přes dálnici D55, takže padá i argument, že jsou odříznutí od zbytku republiky. A hlavně napojení na Slovensko je problematické, protože má vést přes přírodní park Vizovické vrchy a podle nás je tam lepší spíše prosazovat rekreaci než tahat dálnici,“ uvedl Patrik.

Ve Zlíně by doprava poklesla o 30 procent

D49 vedoucí na Slovensko má odlehčit mnoha městům a obcím od tranzitní dopravy, v prvé řadě Zlínu. Silničáři odhadují, že po dokončení prvního úseku dálnice by v krajském městě měla doprava poklesnout až o 30 procent.

„Čekám na to 45 let. Jsem pro dálnici, už aby to bylo,“ řekl jeden z obyvatelů Zlína. „Myslím si, že lidé mají přednost před křečky a mravenci. Zlín se musí projíždět. Když bude dálnice, tak se dá objet,“ dodal další.

Silničáři doufají, že rozkladová komise rozhodne do podzimu. Pokud námitky odpůrců dálnice odmítne, začnou stavět ještě letos.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Očkování drhne. Ke slibovaným 100 tisícům dávek denně se ani zdaleka neblížíme

Očkování drhne. Ke slibovaným 100 tisícům dávek denně se ani zdaleka neblížíme

Tempo očkování v dubnu zatím ani zdaleka neodpovídá proklamovaným slibům, které pravidelně zaznívají z úst čelních představitelů státu. Jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak dnes již bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) hovořili o tom, že se v dubnu bude očkovat sto tisíc lidí denně. Přestože je již téměř polovina měsíce, nepřekročil denní počet vydaných dávek 67 tisíc, denní průměr je přitom přibližně 53 tisíc dávek. Nový ministr Petr Arenberger (za ANO) je ještě optimističtější a mluví dokonce o 140 tisících dávek denně. Konkrétní datum, kdy by k tomu mělo dojít, však nezmiňuje.

Nový den

Antigenní testování není přesné, prohlásil Plaga. Nastínil, kdy se vrátí středoškoláci

Antigenní testování není přesné, prohlásil Plaga. Nastínil, kdy se vrátí středoškoláci

Střední školy by se svým studentům měly otevřít nejpozději do dvou týdnů. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle svých slov věří, že středoškoláci se k praktické výuce vrátí již v pondělí 26. dubna, stejně jako studenti posledních ročníků vysokých škol k laboratorní a praktické výuce. Návrat studentů bude podmíněn prokázáním negativního testu na koronavirus, podobně jako je tomu nyní u žáků základních škol. Plaga by byl přitom raději, kdyby se školáci testovali PCR místo antigenních testů.

Studené počasí vydrží ještě několik dní. Meteorologové varují před sněhem
Hostomský: Největším přehmatem bylo zavření škol. Ať se všechny otevřou zítra
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Pirk: Epidemie končí, ať budou opatření jakákoliv. Rotační výuka ve školách je špatně
Měl bych se každému Indovi omluvit. Dabér se kaje za namluvení Apua v Simpsonových
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama