CNN Prima News stavebnictví

stavebnictví

Výpis příspěvků ke štítku „stavebnictví“

Kritický termín a nervozita, hodnotí Zajíček stavební zákon. Nejisté lhůty označil za smrtící

Česká republika si nemůže dovolit, aby spuštění nového stavebního zákona skončilo průšvihem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Ten na Summitu stavebního rozvoje přípravu spuštění digitalizace stavebního řízení velmi kritizoval. Podle něj má stát málo času a podnikatelé jsou velmi nejistí.

Digitalizace přináší paniku, tvrdí developer. Bartošovo ministerstvo nový stavební zákon hájí

Připravovaný stavební zákon je pod velkou palbou kritiky. A to ze strany samotných developerů, ekonomů či podnikatelů. Obavy z nového zákona zazněly na Summitu stavebního rozvoje, kde se kritiku snažilo rozmělnit ministerstvo pro místní rozvoj. Stavebníci přesto varovali, že chystaná digitalizace může přinést paniku a také kolaps stavebního povolování.

Exkluzivně: 37 opatření, kterými vláda může nastartovat ekonomiku. Dotknou se všech

Poté, co vláda loni prosadila konsolidační balíček, jí na stůl míří další zásadní dokument od poradní skupiny NERV. Redakce CNN Prima NEWS se podařilo materiál získat, a vy tak exkluzivně můžete nahlédnout do zákulisí vlády a podrobně se seznámit s cestou, kterou se kabinet vydá. Jedná se o 37 opatření, která mají za cíl zajistit dlouhodobě udržitelný ekonomický růst a stabilitu v oblastech vzdělávání, trhu práce, investic, bydlení a státní správy.

Bartoš postupuje v digitalizaci nelegálně, říká Dostálová. Napravujeme vaše škody, reagoval

Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v minulém týdnu zrušil tendr na digitalizaci stavebního řízení, který ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo v březnu. Podle bývalé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) za to může skutečnost, že MMR v čele s ministrem Ivanem Bartošem (Piráti) postupovalo nelegálně. To však pirátský předseda odmítá s tím, že se snaží pouze napravit škody, které při přípravě digitalizace stavebního řízení učinila Dostálová ještě ve funkci ministryně.

Zachrání roboti skomírající stavebnictví v Česku? První už nahrazují chybějící zedníky

České stavebnictví brzdí začarovaný kruh. Developeři nemohou plánovat výstavbu, protože jsou stavební firmy příliš drahé, ty však nemají kvůli finančním nárokům pracovních sil jak cenu snižovat. Některé české společnosti proto přicházejí s revolučním řešením, které má ambici během pár let stavebnictví znovu nakopnout. Jedná se o zapojení robotů, kteří dokáží nahradit celou partu zedníků.

Kasl: Za pár let nebudeme mít z čeho stavět dálnice. Kámen dochází, je třeba tlačit na vládu

Pokud neumožní úřady stavařům recyklovat suroviny, nastane během několika let nemalý problém. Kvůli tomu, že se v Česku již takřka 40 let neotevřel jediný kamenolom, nebudou mít stavební firmy materiál pro výstavbu silnic a dálnic. Chybí totiž certifikace u potenciálně recyklovatelných materiálů, co se požárních či akustických vlastností týče. Na zářijovém Summitu udržitelnosti skupiny Saint-Gobain před tím varoval architekt a bývalý pražský primátor Jan Kasl.

PŘEHLEDNĚ: Jak bojovat proti nedostupnému bydlení? Vláda i opozice nabízí své recepty

Jak podpořit české stavebnictví a zmírnit nedostatek dostupného bydlení? Touto otázkou se zabývali účastníci středečního Summitu stavebního rozvoje v pražském Obecním domě. Své vize představili také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) i jeho předchůdkyně Klára Dostálová (za ANO). Shodli se na tom, že současnou krizi lze řešit kombinací nástrojů a úpravou legislativy či úplně novými zákony. Opoziční poslankyně přesto Bartoše za některé věci zkritizovala.

Máte dostatečně pojištěnou nemovitost? Speciální kalkulačka vám to pomůže zjistit

Jak vyplynulo z analýzy České asociace pojišťoven (ČAP), až dvě třetiny nemovitostí vykazují určitý stupeň podpojištění. Asociace ve spolupráci s Katedrou Ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební ČVUT v Praze proto vyvinula kalkulačku, která lidem pomůže zjistit, zda právě jejich nemovitost – v tomto případě rodinný dům – je dostatečně pojištěn. V září byl tento jednoduchý nástroj představen veřejnosti, která jej nyní může využívat. Vyzkoušejte ji i vy.

Sledujte živě: Summit stavebního rozvoje v Obecním domě v Praze

Summity stavebního rozvoje s účastí klíčových představitelů veřejného a soukromého sektoru se konají již 6 let. Jejich pořadatelem je Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) a generálními partnery jsou společnosti Central Group a KPMG. Summity se konají pololetně v reprezentativních prostorách Obecního domu s osobní účastí zhruba 200 VIP hostů a s on-line přenosem s mnohatisícovou sledovaností. Ani letošek není výjimkou. Na jaká témata, která se denně dotýkají našich životů, se můžete těšit?

Tajemství nezničitelnosti římského betonu: Léčí se sám jako lidská tkáň, odhalili inženýři

Děravý, opotřebený a po pár letech nevyhovující. Tak zná většina lidí beton. A když se pak vydáte do Itálie, spatříte tam na vlastní oči beton, který používali ještě staří Římané. Takový, který je i po dvou tisíciletích stále stejně krásný, pevný a neporušený. Proč není naše moderní civilizace schopná vyrábět tak kvalitní stavební materiál jako v době antiky?