reklama

Štědrý den bez sněhu, zato s dvojí výstrahou. Ráno hrozí ledovka, během dne silný vítr

Ani v roce 2021 si v nížinách lidé sněhu na Štědrý den neužijí. Od rána na většině území budou padat srážky dešťové, později mrznoucí a ve vyšších polohách i sněhové. Během dne však budou ubývat. Meteorologové však na 24. prosince nadělili méně příjemný dárek, a to hned dvě výstrahy. V jedné upozorňují na hrozbu ledovky, ve druhé na silný vítr. Varování platí jen pro některé kraje.

reklama

Na Štědrý den bude převážně oblačno až zataženo. Na většině území meteorologové očekávání déšť, v severozápadní polovině území pak zpočátku srážky mrznoucí nebo sněhové. Během dne bude ale srážek ubývat. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 5 až 10 °C, na horách kolem 2 °C.

V platnosti jsou však výstrahy. Do 10. hodiny se v několika krajích: Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském mohou tvořit ledovky. Řidiči i chodci by proto měli být obzvlášť opatrní. Do 21. hodiny platí výstraha před silným větrem, opět však jen pro některé kraje, a to Olomoucký (Jeseník, Šumperk) a Moravskoslezský kraj (Bruntál, Krnov, Opava, Rýmařov, Vítkov).

Od 9. hodiny by se v těchto krajích měli mít lidé na pozoru před silným větrem s nárazy o síle nad 65 km/h. Hrozí poškození stromů i lesních porostů či menší škody na budovách. „Platí nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné jsou i komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky, vánoční stromy a podobně,“ píší meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

V noci na 1. svátek vánoční bude zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť, který bude od severu, vyjma jihu a jihozápadu území přecházet ve sněžení. Nejnižší teploty se budou pohybovat mezi 0 až -4 °C, na jihu a jihozápadě kolem 2 °C. Ojediněle se může tvořit náledí a zmrazky.

Na 2. svátek vánoční bude počasí podobného rázu. Zataženo až oblačno, na většině území se však očekává občasné sněžení, které bude na severu ustávat. Na jihu budou srážky zpočátku dešťové, či mrznoucí. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi -3 až 1 °C, na jihu a jihozápadě až 4 °C. Během dne se však bude ochlazovat. „Ojediněle se bude tvořit náledí a zmrazky. Na jihu a jihozápadě i slabé ledovky,“ upozorňují meteorologové.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta
Koronavirus

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama