reklama

Stehlíková přišla s prognózou Zemanova odcházení. Šokovala mě, reagoval politolog

Psychiatrička a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková pokračuje ve svých prognózách zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že už není schopen hodit obálku do volební urny. Za svá slova si vysloužila ostrou kritiku mimo jiné od bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta.

reklama

„Pan prezident je bohužel lidská tragédie. Nevíme, kdo jeho jménem jedná, a jsme v situaci, kdy se můžou dít různé věci. Zeman je vrchní velitel ozbrojených sil a člověk, na kterém závisí budoucnost Česka,“ upozornila v pořadu 360° ve vysílání CNN Prima NEWS psychiatrička Džamila Stehlíková.

Stehlíková je přesvědčena, že prezident odmítl pokračování hospitalizace kvůli závislosti na alkoholu. „Když je závislý bez alkoholu, dochází k život ohrožujícímu stavu a nastává delirium,“ podotkla s tím, že prezident ztrácí paměť. Myslí si, že čeští občané mají právo připravovat se na jeho odchod.

„Pan prezident není schopen trefit ani obálku do urny. Hrad potřebuje nafingovat fotku a hrát silnou politickou kartou,“ konstatovala psychiatrička a k údajné prezidentově nemoci ještě dodala: „Jaterní cirhóza může trvat měsíce, ale sociálně a mentálně můžeme říci, že se v podstatě odcházení dovršilo a je potřeba toho člověka vysvobodit z politických půtek.“

Hrad spekulace o vážných zdravotních problémech prezidenta vyvrací. Ty se vyrojily v úterý večer zejména na sociálních sítích. Zaznívalo dokonce, že hlava státu zemřela. „Jsou to nesmysly, pan prezident je v Lánech a národ ho uvidí v pátek, jak jde k volbám,“ napsal Frekvenci 1 hradní kancléř Vratislav Mynář.

Rozhodl přístup k alkoholu?

Tvrzení o den později upřesnil mluvčí Hradu. Volební urnu totiž Zemanovi odvezou do Lán. „Profesor Miroslav Zavoral (ošetřující lékař prezidenta a ředitel ÚVN, pozn. red.) nedoporučil při své návštěvě ve čtvrtek dne 7. října 2021 prezidentu republiky, aby využil možnosti volit ve volební místnosti. Prezident republiky toto doporučení vyslyšel,“ napsal Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na Twitter. Veřejnost tedy prezidenta neuvidí.

Podle Stehlíkové Zeman Zavorala vyslyšel, aby mu nehrozil převoz do nemocnice, kde nemá tak snadný přístup k alkoholu. „Transplantace jater nepřichází v úvahu. Je na všech prožít si odcházení hlavy státu a uvědomit si, že končí Zemanova éra,“ dodala.

Tyto nepodložené úvahy však zkritizoval politolog Jan Kubáček. „Nechtěl bych se dopouštět toho, co jsem slyšel od paní Stehlíkové. To mě trochu šokovalo. Takhle dělat na dálku medicínu bych si nedovolil,“ uvedl. Souhlasí však s tím, že by si občané o zdravotním stavu prezidenta informace zasloužili.

„Zeman nebude po volbách tančit, bude to odpovídat jeho zdravotnímu stavu. Udělá však maximum, aby si to užil,“ doplnil k roli prezidenta po volbách.

Forejt: Nechci klesnout na úroveň Stehlíkové

Jindřich Forejt, bývalý hradní protokolář z dob Václava Klause i Miloše Zemana, ve vysílání 360° uvedl, že nemá důvod nevěřit tomu, co o zdravotním stavu prezidenta zaznělo z oficiálních míst. „Prezident má zdravotní problémy. Po volbách se aktivně ujme své role pro sestavení vlády,“ uvedl Forejt. „Nechci klesnout na úroveň Stehlíkové. Nikdy s ním nebyla v osobním kontaktu,“ dodal.

Ke slovům Stehlíkové byl velmi kritický i právník, bývalý poslanec ČSSD a nynější kandidát uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci Zdeněk Koudelka. Ten její výroky označil za „vaření z vody“ a „absolutně nedůvěryhodný“. „Nechci klesnout na úroveň výkladu paní Stehlíkové, která vykládá medicínskou zprávu o někom, koho vidí maximálně na obrazovce,“ řekl v pořadu 360° Koudelka.

Ten připouští, že Zeman může mít zdravotní problémy, ale takové, které jsou úměrné jeho věku. Nabízí i důvod, proč se Zeman v posledních dnech sám neobjevuje na veřejnosti, aby tak rozptýlil informace, že je na tom špatně. „Prezident má vzhledem ke svému věku nějaké zdravotní problémy, ale především vím, že pokud ho k něčemu vyzývají novináři, tak je schopen udělat pravý opak,“ dodal Koudelka.

Zeman se má v neděli setkat s premiérem Andrejem Babišem (ANO), aby probrali výsledky sněmovních voleb. Prezident má být také hostem speciální nedělní Partie na CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama