reklama

Stehlíková přišla s prognózou Zemanova odcházení. Šokovala mě, reagoval politolog

Psychiatrička a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková pokračuje ve svých prognózách zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že už není schopen hodit obálku do volební urny. Za svá slova si vysloužila ostrou kritiku mimo jiné od bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta.

reklama

„Pan prezident je bohužel lidská tragédie. Nevíme, kdo jeho jménem jedná, a jsme v situaci, kdy se můžou dít různé věci. Zeman je vrchní velitel ozbrojených sil a člověk, na kterém závisí budoucnost Česka,“ upozornila v pořadu 360° ve vysílání CNN Prima NEWS psychiatrička Džamila Stehlíková.

Stehlíková je přesvědčena, že prezident odmítl pokračování hospitalizace kvůli závislosti na alkoholu. „Když je závislý bez alkoholu, dochází k život ohrožujícímu stavu a nastává delirium,“ podotkla s tím, že prezident ztrácí paměť. Myslí si, že čeští občané mají právo připravovat se na jeho odchod.

„Pan prezident není schopen trefit ani obálku do urny. Hrad potřebuje nafingovat fotku a hrát silnou politickou kartou,“ konstatovala psychiatrička a k údajné prezidentově nemoci ještě dodala: „Jaterní cirhóza může trvat měsíce, ale sociálně a mentálně můžeme říci, že se v podstatě odcházení dovršilo a je potřeba toho člověka vysvobodit z politických půtek.“

Hrad spekulace o vážných zdravotních problémech prezidenta vyvrací. Ty se vyrojily v úterý večer zejména na sociálních sítích. Zaznívalo dokonce, že hlava státu zemřela. „Jsou to nesmysly, pan prezident je v Lánech a národ ho uvidí v pátek, jak jde k volbám,“ napsal Frekvenci 1 hradní kancléř Vratislav Mynář.

Rozhodl přístup k alkoholu?

Tvrzení o den později upřesnil mluvčí Hradu. Volební urnu totiž Zemanovi odvezou do Lán. „Profesor Miroslav Zavoral (ošetřující lékař prezidenta a ředitel ÚVN, pozn. red.) nedoporučil při své návštěvě ve čtvrtek dne 7. října 2021 prezidentu republiky, aby využil možnosti volit ve volební místnosti. Prezident republiky toto doporučení vyslyšel,“ napsal Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na Twitter. Veřejnost tedy prezidenta neuvidí.

Podle Stehlíkové Zeman Zavorala vyslyšel, aby mu nehrozil převoz do nemocnice, kde nemá tak snadný přístup k alkoholu. „Transplantace jater nepřichází v úvahu. Je na všech prožít si odcházení hlavy státu a uvědomit si, že končí Zemanova éra,“ dodala.

Tyto nepodložené úvahy však zkritizoval politolog Jan Kubáček. „Nechtěl bych se dopouštět toho, co jsem slyšel od paní Stehlíkové. To mě trochu šokovalo. Takhle dělat na dálku medicínu bych si nedovolil,“ uvedl. Souhlasí však s tím, že by si občané o zdravotním stavu prezidenta informace zasloužili.

„Zeman nebude po volbách tančit, bude to odpovídat jeho zdravotnímu stavu. Udělá však maximum, aby si to užil,“ doplnil k roli prezidenta po volbách.

Forejt: Nechci klesnout na úroveň Stehlíkové

Jindřich Forejt, bývalý hradní protokolář z dob Václava Klause i Miloše Zemana, ve vysílání 360° uvedl, že nemá důvod nevěřit tomu, co o zdravotním stavu prezidenta zaznělo z oficiálních míst. „Prezident má zdravotní problémy. Po volbách se aktivně ujme své role pro sestavení vlády,“ uvedl Forejt. „Nechci klesnout na úroveň Stehlíkové. Nikdy s ním nebyla v osobním kontaktu,“ dodal.

Ke slovům Stehlíkové byl velmi kritický i právník, bývalý poslanec ČSSD a nynější kandidát uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci Zdeněk Koudelka. Ten její výroky označil za „vaření z vody“ a „absolutně nedůvěryhodný“. „Nechci klesnout na úroveň výkladu paní Stehlíkové, která vykládá medicínskou zprávu o někom, koho vidí maximálně na obrazovce,“ řekl v pořadu 360° Koudelka.

Ten připouští, že Zeman může mít zdravotní problémy, ale takové, které jsou úměrné jeho věku. Nabízí i důvod, proč se Zeman v posledních dnech sám neobjevuje na veřejnosti, aby tak rozptýlil informace, že je na tom špatně. „Prezident má vzhledem ke svému věku nějaké zdravotní problémy, ale především vím, že pokud ho k něčemu vyzývají novináři, tak je schopen udělat pravý opak,“ dodal Koudelka.

Zeman se má v neděli setkat s premiérem Andrejem Babišem (ANO), aby probrali výsledky sněmovních voleb. Prezident má být také hostem speciální nedělní Partie na CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog

Klid před bouří. Tak označil aktuální pandemickou situaci v Česku infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno Petr Husa. Nejdříve podle něj onemocní omikronem mladí, ti ale péči v nemocnicích ve velké míře potřebovat nebudou. Pak se bude situace zhoršovat, varoval. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už tvoří v Česku omikron 80 % případů nákazy COVID-19.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Náklady na Green Deal se rovnají pěti českým rozpočtům. Na to nemáme, říká Středula

Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama