reklama

Stolař Oldřich Lupomeský – vůně dřeva ho dovedla zpátky domů

Někdy musí člověk projet celý svět, aby zjistil, že to, co hledá, najde doma.
Zdroj: Prima DOMA

Někdy musí člověk projet celý svět, aby zjistil, že to, co hledá, najde doma. Podobně by se dal charakterizovat i příběh stolaře Oldřicha Lupomeského. Práce se dřevem ho bavila už od malička, pak se ale rozhodl pro elektro a odcestoval do Spojených států. Když se vrátil domů, znovu objevil svoji vášeň – dřevo. A dnes patří mezi nejúspěšnější stolaře v Česku.

reklama

Svůj první výrobek, dřevěnou poličku, vytvořil Olda už ve školce. Z tátovy dílny se prakticky nehnul – podával nářadí, brousil, uklízel a obstarával další pomocné práce. Dá rozum, že pily, hoblovky ani soustruhy děti obsluhovat nemohou… To ale malému truhláři vůbec nevadilo. Důležitá pro něj byla vůně dřeva, jeho sametová hebkost a krása, kterou se snad žádný jiný přírodní materiál pochlubit nemůže.

Stolař Oldřich Lupomeský
Stolař Oldřich Lupomeský
Zdroj: Prima DOMA

K tématu

Oldřicha postavil osud v patnácti letech před důležitou volbu – má se vydat cestou studia elektromechaniky, nebo zůstat věrný třískám a hoblinám? Zvítězila první možnost. Jenže elektromechanika se nakonec přeci jen ukázala jako slepá ulička. Po střední škole následovala krátká epizoda na pozici kancelářského pracovníka a zaměstnance ve fabrice. Nic z toho se Oldřichovi nezamlouvalo, a tak se sbalil a odjel do světa na zkušenou. Ve Spojených státech, na Aljašce, Islandu i v Asii si ho dřevo opět našlo –⁠ pracoval totiž jako stavební truhlář.

Zvítězila láska ke dřevu
Zvítězila láska ke dřevu
Zdroj: Prima DOMA

K tématu

S nabytými zkušenostmi se rozhodl vrátit domů do Česka, kde dnes patří mezi vyhledávané a uznávané stolaře. Specializuje se na netypické konstrukce stolů i dalšího nábytku. Dřevo vkusně kombinuje s pryskyřicí, sklem i kovem. A společně s tátou mají tolik práce, že neví, kam skočit dříve. Truhlářů, a těch kvalitních zvlášť, je totiž jako šafránu. A nikdo, kdo tomuto řemeslu propadne, se o obživu strachovat nemusí. Chcete důkaz? Tak tedy ano. U Lupomeských se už plánuje nová dílna, která pojme více práce i první nové zaměstnance. Až si od nich za pár let koupíte nábytek, ponese značku OldRich Wood.

Truhlářů je jako šafránu
Truhlářů je jako šafránu
Zdroj: Prima DOMA

Ještě jedna věc se v Oldřichově životě změnila. Od doby, co se vrátil zpátky k řemeslu stolaře, už nic nehledá. Všechno totiž našel – vůni dřeva i skvělý pocit, že vlastníma rukama dělá výrobky, které jsou krásné a přetrvají celé generace. A to jsou hodnoty, jež člověk najde jedině v řemeslu.

Tagy: dřevo řemeslo stolař
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny sice umožňuje očkovaným cestovat do některých zemí nebo využívat jinak omezené služeb, přesto by ji lidé neměli z medicínského hlediska příliš přeceňovat. Lékaři zdůrazňují, že je člověk plně chráněn teprve až 14 dnů po podání druhé dávky. Apelují proto na ministerstvo zdravotnictví, aby se čekání mezi vpichy znovu zkrátilo na 21 dnů. 42 dnů prý mělo smysl pouze při nedostatku vakcín.

Domácí

Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?

Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?

Představitelé dětských táborů se dohodli s ministerstvem zdravotnictví na snad už definitivních podmínkách pro testování účastníků. Děti, které se před odjezdem prokážou negativním PCR testem, by se nemusely na místě testovat každých sedm dní. Přetestování by bylo nutné pouze u dětí, které před odjezdem podstoupí antigenní testy. Návrh ještě musí posvětit vláda.

Meghan na odhalení sochy Diany? Pokud dorazí, bude to cirkus, říká královský expert
Válek: Místo dupání po lidech měla vláda vysvětlovat, proč se očkovat. Totálně selhala
reklama
reklama
Summit Bidena a Putina: Strnulé úsměvy, pompézní konvoj a pořádné faux pas

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Někdo si nepřál, aby stížnosti na Feriho doputovaly až k vedení fakulty, uvedl děkan
Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času
Další články
reklama
reklama