
Pád letadla v Bangladéši
Nejméně 27 lidí v pondělí zemřelo a na 170 dalších bylo zraněno poté, co se na budovu v areálu školy na severu bangladéšské metropole Dháky zřítilo armádní letadlo. Informovala o tom agentura AP. Bangladéšská vláda na úterý vyhlásila státní smutek.
Cvičný letoun F-7 BGI bangladéšského letectva se krátce po vzletu okolo 9:00 SELČ zřítil na budovu v areálu Milestone College ve čtvrti Uttara. Stroj čínské výroby podle mluvčího armády, kterého citovala agentura Reuters, prováděl rutinní výcvikovou misi, když nastala mechanická porucha.
DÁLE ČTĚTE: Autobus se zřítil v Rusku do 25 metrů hluboké rokle. Nehodu nepřežil řidič a dalších 12 lidí
„Pilot se statečně pokusil odklonit letadlo od hustě obydlených oblastí. Přes jeho veškerou snahu letadlo narazilo do dvoupatrové budovy patřící škole,“ dodal mluvčí.
„Na obloze byly dvě stíhačky, z nichž jedna dopadla na část budovy, kde se žáci základní školy učili anglicky. Byla to velká rána, cítili jsme otřes jako při zemětřesení. A pak všechno začalo hořet,“ citovala agentura AFP 18letého studenta.
🚨 BREAKING: Bangladesh Air Force plane crashes near Milestone College, Uttara Diabari. Rescue operations underway. More details soon... pic.twitter.com/s3t5qmlRDg
— Defence research forum DRF (@Defres360) July 21, 2025
Záběry z místa ukazovaly trosky letadla, stoupající hustý kouř a dav lidí. Na místo podle AFP dorazily záchranné složky, které oběti vytahovaly z trosek budovy. Na pomoc podle AP přispěchali i místní, kteří odnášeli zraněné. Na místě byla i matka, která našla jedno ze svých dětí a zoufale hledala i druhé.
Nehoda si vyžádala 27 mrtvých včetně pilota. Na místě bylo podle úřadů 171 zraněných, velká většina studentů školy, převážně s popáleninami. V nemocnicích jsou v kritickém stavu přes dvě desítky lidí. Úřady již předaly příbuzným 20 těl, která byla mnohdy tak spálená, že je šlo stěží identifikovat. Mnoho rodičů přes noc marně čekalo na zprávy o stavu svých dětí.
Vlajky v zemi v úterý visí na půl žerdi. Šéf bangladéšské prozatímní vlády Muhammad Júnus označil neštěstí za národní tragédii a přislíbil její důkladné vyšetření.
„Vláda přijme nezbytná opatření k vyšetření příčiny nehody a zajistí všechny druhy pomoci. Ztráta, kterou při této nehodě utrpělo letectvo, studenti, rodiče, učitelé, zaměstnanci a další osoby, je nenahraditelná,“ citoval Júnuse bezprostředně po nehodě.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Žádný rasismus, žádní cizinci. Policie popírá dezinformace o postřelených v České Skalici