Papír v době technologické? Slouží jako lék na digitální únavu, mezi obaly nabírá na síle

V době, kdy se svět rychle digitalizuje, je rozumné si položit otázku, zda má papír v éře obrazovek ještě své místo. Navzdory technologickým vychytávkám se však tento materiál těší značné popularitě. „Na vině“ jsou zejména dva důvody: Jedná se o významnou udržitelnou alternativu v odvětví obalů a lidem kompenzuje to, co technologie nedokážou.

Klid, soustředění i fyzická blízkost k obsahu. To a mnohem více nabízí oproti technologiím papír svým uživatelům. Podstatnou výhodou je také to, že tento materiál – na rozdíl od monitorů – nepulsuje a nevydává modré světlo, které narušuje spánek a unavuje oči.

ČTĚTE TAKÉ: Zrušit Green Deal? Cesta z EU a peklo pro Česko, řekl Hladík Dohoda je demagogická, namítá Kobza

Papír navíc není jen ekologickou volbou, ale také nástrojem pro kvalitnější vzdělávání a porozumění. Metaanalýza 49 studií z roku 2024 jasně ukazuje, že studenti, kteří četli z papíru, dosáhli v testech porozumění vyššího skóre než ti, kteří četli z obrazovek. Odborníci hovoří o takzvaném efektu méněcennosti obrazovky.

Bezpečí v době digitální

Papír jednoduše řečeno pomáhá mozku lépe zpracovat a zapamatovat si informace.

Čtení z papíru navíc snižuje kognitivní zátěž a stres. Je ideálním médiem pro děti, seniory a každého, kdo potřebuje porozumět a zapamatovat si informace. Psaní rukou navíc aktivuje mozkové oblasti učení, pozornosti a paměti – což při psaní na klávesnici jednoduše nefunguje.

A své uplatnění nachází papír také kvůli bezpečnosti. Digitální svět je totiž zranitelný: Čelí hackerským útokům, ztrátám dat či selháním serverů. Na druhé straně je papír stabilní, nenapadnutelný a fyzicky kontrolovatelný.

V České republice – a celé Evropské unii (EU) – platí zákony, které vyžadují uchovávání některých druhů dokumentů v papírové formě, například v oblasti zdravotnictví, soudní dokumentace či notářských zápisů.

Stoprocentně recyklovatelný materiál

Vedle výše zmíněných benefitů je papír také stoprocentně recyklovatelný, biologicky rozložitelný a pochází z obnovitelných zdrojů.

„Recyklace papíru významně snižuje uhlíkovou stopu, a to hned několika způsoby. Výroba recyklovaného papíru spotřebuje méně energie a vody než výroba z primárních surovin, zároveň přispívá ke snižování emisí skleníkových plynů, a to zhruba o 15 procent,“ přiblížil Petr Breburda, generální ředitel společnosti IGEPA.

Když se nyní na úrovni EU klade důraz na udržitelné obalové materiály, papír je jednou z nejreálnějších a ekologičtějších možností. Papírové krabice a další podobné obaly se v logistice často využívají opakovaně, což výrazně přispívá ke snižování množství odpadu a podporuje cirkulární ekonomiku.

Vývoj v oblasti papírových obalů

V roce 2024 se spotřeba papíru a lepenky v Evropě zvýšila o 7,5 procenta, přičemž výroba po dvou letech poklesu vzrostla o 5,2 procenta. Produkce obalů, která využívá PfR (Paper for Recycling), se oproti roku 2023 zvýšila o 6,5 procenta. Nyní tvoří téměř dvě třetiny celkové produkce papíru a lepenky, a to 63 procent.

Stoupající produkci papíru potvrdil i Breburda: „Papír už dávno není jen o tiskovinách. Velká část produkce směřuje na obaly, do průmyslu a specializovaných segmentů, jako je například grafický papír vysoké kvality.“

„Papír má přirozené výhody – je lehký, recyklovatelný, udržitelný a vizuálně přitažlivý – a my se snažíme tyto výhody dále rozvíjet a modernizovat. Navíc je dobře tvarovatelný a lehký,“ doplnil.

Dostupná data tak odhalují, že se v České republice po dvou letech stagnace začala spotřeba papíru opět zvyšovat.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Naděje na život „milionového“ Kubíka. Pojišťovna léčbu uhradí. Rodina poslala důležitý vzkaz

Tagy: