Svět bezmocně civí, vzdal Ukrajinu, dnes se diví. Písničkář Hutka složil píseň o válce

Písničkář Jaroslav Hutka reagoval na vpád ruských vojsk dojemnou písní. Skladba Ukrajina shrnuje historické i současné okolnosti samotné války. Připomněla song Bratříčku, zavírej vrátka Karla Kryla, který reflektoval vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

„Změnil se svět a stal se jiný, rozpáral střeva Ukrajiny. Člověk dech hrůzou zatají,“ zpívá ve své písni Hutka. Popisuje, jak ruští vojáci pro svého prezidenta Vladimira Putina dobývají Ukrajinu a snaží se jí pro něj „ukrást“. „A lidem z očí slzy kanou, dnešek je smrt a zítřek past. Náš svět teď bezmocně civí, vzdal Ukrajinu, dnes se diví,“ pokračuje Hutka.

Připomíná, že situace na Ukrajině se vyhrocuje již osm let, kdy Rusko zabralo Krym a část Luhanska a Donbasu. „Tehdy jsem začal něco psát. Štěpán Rak mi k tomu udělal melodii,“ svěřil se v rozhovoru pro Rozhlas Olomouc.

Z původního textu nakonec zůstalo pramálo. „Píseň se tehdy zasekla, protože se zasekla celá situace ohledně Ukrajiny. Nebylo jisté, kudy se to bude dál vyvíjet. Písnička tedy ležela a ve chvíli, kdy Rusové zaútočili, jsem si na ni vzpomněl a celou ji přepsal,“ doplnil Hutka.

Ve svém textu vzpomíná i na samotnou českou historii, která se ukrajinské situaci v mnohém podobá. „Temno je zpět s ruskými stíny, však bomby, kulky, v polích miny. Hrdého člověka nesrazí. Tehdy jsme v Praze sami zbyli, když srpen život rozvrátil,“ zpívá s tím, že se Čechům vrací „staré obrazy“, kdy ulice brázdí tanky a lidé se „bezmocně zarazí“.

Hutka ovšem vyzdvihuje naději a odhodlání Ukrajinců. „Kyjev má k svobodě vůli, a tuto vůli ubránil. Svobodu svou, svobodu naši, zbabělý Putin je teď v kaši. Hlupák, co hrdinství podcenil – Putin, ta krysa bez morálky,“ pokračuje dále. Svá slova končí jasným vzkazem: „Bitvu už prohrál, neví o tom, nepomůže mu ani atom. Směšný vrah v trapné nahotě.“

Tagy: