Je Česko v očkování proti covidu lepší než západní země, nebo naopak porážíme hlavně ty na východ od nás? A jak je možné, že na Gibraltaru vakcinovali více lidí, než mají obyvatel? Podívejte se na přehledné interaktivní grafy a mapy, které ukazují data z celého světa.
Jak se očkuje ve světě?
*V interaktivní tabulce naleznete světové země, které můžete seřadit jak podle plně očkovaných, tak podle lidí vakcinovaných posilující třetí dávkou. Stačí jen kliknout na příslušný název sloupce, pro seřazení od druhého konce pořadí pak stačí kliknout znovu.
„Je přesnější hovořit o počtu očkovaných na 100 obyvatel než o procentu očkované populace. Na Gibraltaru bylo očkováno více lidí, než kolik má sám obyvatel. To je dáno tím, že zde svou vakcínu dostali také mnozí Španělé, kteří na Gibraltar jezdí každodenně do práce. K podobnému zkreslení může docházet i u dalších malých území a států,“ vysvětluje některé paradoxy datový analytik CNN Prima NEWS David Horák.
Pokud budete chtít vyhledat konkrétní zemi, stačí její název zadat do bílého pole v levém horním rohu. Stejně tak to funguje i pro kontinenty. Například Česko bylo k 6. lednu v rámci Evropy podle počtu lidí naočkovaných třetí dávkou na 27. místě mezi Srbskem a Slovinskem.
Když postkomunistické země zaostávají
*Pro změnu grafiky mezi jednotlivými dávkami opět stačí kliknout na pole nad mapou.
Výše si můžete data o očkování jednotlivými dávkami z evropských zemí prohlédnout v přehledné mapě. „Je zřejmé, že v zemích s komunistickým dědictvím je proočkovanost populace výrazně nižší. Ještě patrnější je tento rozdíl u postkomunistických zemí, které nejsou členy Evropské unie,“ doplňuje Horák.
Co se týče proočkovanosti dvěma dávkami, je na tom Česko podobně například jako Estonsko. Premiantem je stále Portugalsko, daří se ale téměř všem západním zemím.
Česko nestačí na Západ od začátku
*Mapa ukazující vývoj plně očkovaných lidí v Evropě lze jednoduše ovládat posuvníkem v horní části.
Opět je vidět, jak Česko od samého začátku zaostávalo za západními zeměmi, před východními státy však mělo, a stále má, navrch. Zajímavé je také podívat se na vývoj z hlediska používaných vakcín. Od dubna do června 2021 totiž patřily mezi nejproočkovanější země Evropy Velká Británie, Maďarsko a Srbsko.
„Zatímco Británie spoléhala na AstraZenecu, Maďarsko a Srbsko využívaly mimo jiné vakcín z Ruska a Číny. Během léta, kdy již byl očkovacích látek dostatek a masivně se vakcinovalo v celé Evropě, se jejich náskok ztratil,“ vysvětluje analytik Horák.
Rakušané nás drtí, Poláky naopak porážíme
*Poslední graf článku ukazuje proočkovanost zemí v Evropské unii na 100 obyvatel. Ovládání je opět jednoduché. Pokud chcete země seřadit podle jednotlivých dávek, stačí kliknout na příslušný barevný čtvereček pod nadpisem.
Je zřejmé, že s postupujícími dávkami se česká pozice nepatrně zlepšuje. Přesto není důvod k velkému jásání, Česká republika je vždy až kolem 20. pozice. Ve srovnání s našimi sousedy patříme k průměru. Zatímco Rakušanům a Němcům ani v jednom z ukazatelů nekonkurujeme, Poláky a Slováky necháváme zatím za sebou.