Před pár dny svět překonal populační milník 7,9 miliardy lidí. V současnosti se každých 24 hodin narodí na Zemi přibližně 385 tisíc dětí, zhruba dvakrát méně lidí za stejný interval zemře. Rovných osmi miliard se tak lidstvo pravděpodobně dopočítá buď na konci příštího roku, anebo začátkem roku 2023. Skladba obyvatelstva se brzy začne výrazně měnit.
Na světě se rodí čím dál více dětí, a proto globální populace roste – tímto často rozšířeným omylem se vysvětluje důvod zvyšujícího se počtu lidí na Zemi. Ve skutečnosti to ale nejsou děti, které „mohou“ za populační expanzi. Stojí za tím senioři.
Tři a dost. Čína boří politiku dvou dětí, chce bojovat s pomalým nárůstem populace
V Číně končí politika dvou dětí, která párům dovolovala mít pouze dva potomky. Peking totiž v pondělí umožnil rodinám mít až tři děti. Asijská země chce pomocí tohoto opatření bojovat s pomalým růstem populace.
Počet dětí, které se ročně narodí, se totiž dlouhé roky prakticky nemění a bude tomu tak ještě po desítky let (tento údaj začne klesat až kolem roku 2070). Díky lepší zdravotní péči, globálnímu ekonomickému růstu a zdravějšímu životnímu stylu naopak napříč světadíly přibývá lidí, kteří se dožívají vyššího věku. A to je důvod, proč se populace rozrůstá.
Řada lidí by možná argumentovala tím, že v Africe určitě dětí přibývá. Jenže řada z nich se nedožije dospělosti. A jak se bude kvalita zdravotní péče a života v chudých afrických a asijských státech zvyšovat, nebudou již mít tamní rodiče tolik dětí. Afrika tedy populačně nabobtná zdaleka nejrychleji ze všech světadílů, budou to ale opět starší lidé, nikoli děti, kdo změnu způsobí.
O 29 tisíc lidí napřed
Zatímco v budoucích letech začne Evropa a Amerika pozvolna vymírat, populační otěže převezmou zmíněná Afrika a Asie. Na východním kontinentu se pak odehraje souboj o nejlidnatější zemi světa, který ovšem již nyní má jasného vítěze.
V současnosti je ještě populačním lídrem Čína. Její nadvláda ale (i kvůli vládnímu omezování počtu dětí na rodinu) brzy skončí. A bude to Indie, která se stane nejlidnatější zemí světa.
Katastrofické přelidnění planety nehrozí. Proč nás nikdy nebude více než 12 miliard?
Řada lidí důvěřuje tragickým scénářům o nekonečném růstu populace a fatálním přelidněním světa, reálná data ale věští úplně jiný průběh událostí. Díky globálnímu bohatnutí, vzdělání a přístupu k lékařské péči se světová populace podle prognóz vědců kolem roku 2100 zastaví.
Momentálně se v Indii každý den narodí zhruba o 28,6 tisíce dětí více než v Číně. Rozdíl v počtu obyvatel mezi oběma zeměmi činí nyní asi 45 milionů lidí. Indie usedne na populační trůn s největší pravděpodobností v roce 2027.
Nekonečný populační růst nenastane
Na světě je od konce října už více než 7,9 miliardy lidí, k osmi miliardám se lidstvo dopočítá za něco málo přes rok. Žádný nekonečný populační růst nás ale nečeká, podle předpovědi OSN nás nikdy nebude více než 12 miliard.
Některé studie dokonce naznačují, že by se mohl počet lidí na Zemi zastavit kolem roku 2100 těsně pod hranicí devíti miliard. Do zastavení populačního růstu se pak kromě přirozených jevů promítnou také případné války, pandemie a následky globálního oteplování.
A ve které zemi momentálně nejrychleji přibývá lidí? V Nigérii. Africká velmoc je v současnosti šestou nejlidnatější zemí světa, už kolem roku 2050 ale přeskočí Spojené státy a vystoupá na třetí příčku populačního žebříčku.