Být televizním reportérem je neuvěřitelně dobrodružná, zábavná, ale také mimořádně náročná práce. A co teprve reportérem zahraniční redakce! Je to skutečně práce snů, říká matadorka zahraniční redakce CNN Prima NEWS Anna Kadavá, kterou diváci znají i z moderování oblíbeného pořadu Prima SVĚT. Svou práci přiblížila kolegyni Daniele Révai v dalším dílu seriálu Co dělá.
„Na téhle práci mě baví úplně všechno. Je hlavně hrozně různorodá. V jednu chvíli můžete být na Aljašce a pomáhat uvízlým českým turistům, pak můžete být v Austrálii, kde se potápíte na mořské dno, nebo u výbuchu vulkánu na Islandu. Protože to všechno jsou události, které se snažíme zpravodajsky pokrýt. Ne na všech místech můžeme být vždy osobně, ale snažíme se o to. Takže já si opravdu myslím, že zahraniční reportér je práce, která by se musela líbit každému,“ říká reportérka a moderátorka Anna Kadavá, jež je v redakci CNN Prima NEWS specialistkou na frankofonní země.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak se tvoří televizní reportáž? Exkluzivní pohled do světa reportéra CNN Prima NEWS
A pokud byste slyšeli její skvělou francouzštinu při telefonování v chodbách u zpravodajství, hned byste zapomněli na to, že jste v Praze, a ne v Paříži. Právě ve Francii se Anna Kadavá nedávno dostala do velkého nebezpečí, když je s kameramanem napadli demonstranti. I takové dramatické chvíle ale k práci zahraničního reportéra patří.
„Byl to incident, při kterém nás přepadli a vzali nám kameru při nepokojích po smrti mladého francouzského muže. To pro mě byl i takový mezní okamžik v mojí kariéře, protože jsem pochopila, že Francie už není tou zemí, kterou jsem znala,“ přiblížila redaktorka nepříjemnou zkušenost.
„Vždy když jsem tam jezdila natáčet, jsem byla zvyklá, že jsem mohla aktuální problémy s lidmi probrat, že chápou, co mě zajímá. Ale teď jsem už vůbec neviděla tohle pochopení pro novinářskou práci. Tam bylo vidět hlavně to, že novináře nemají moc rádi. Je to další lekce. Sice nepříjemná, ale nemůžu říct, že špatná,“ vzpomíná Kadavá.
Od konfliktu na Ukrajině až po Windsor
Práce zahraničního reportéra rozhodně není nebezpečná každý den. Často se jedná o zpravodajské pokrývání různých summitů, zasedání Evropského parlamentu či zahraničních cest s českými vládními činiteli. Občas ale vyráží i do míst zasažených přírodními katastrofami či oblastí zmítaných válkou, jako je aktuálně například Ukrajina. „Řekla bych, že naše práce obecně není nebezpečná. Mí kolegové, kteří jezdí na Ukrajinu, by se mnou asi nesouhlasili. Ale mně osobně šlo o život jenom párkrát,“ říká až s překvapivě širokým úsměvem.
Přitom zmínila, jaká změna v její práci nastala poté, co Prima rozjela zpravodajskou multiplatformu CNN Prima NEWS. Značka CNN je totiž celosvětově známá a tato skutečnost při natáčení reportérům pomáhá. „Reakce lidí je okamžitá. Hned mikrofon s naším logem zaznamenají. Nejmarkantnější to pro mě zatím bylo ve Windsoru, kde jsme byli po úmrtí britské královny Alžběty II. To pro mě bylo až neuvěřitelné. Já jsem totiž zvyklá jako novinářka lidi přemlouvat, aby mi dali rozhovor, aby mi něco řekli. Kdežto tam jsme jen přišli před Windsor, hned se rozkřiklo, že je tam CNN, a lidi za námi sami chodili a chtěli nám vyprávět své zážitky,“ popsala Kadavá.
Být zahraničním reportérem je často adrenalin, kdy si musíte za pár hodin zabalit a vyrazit jen s batohem přes polovinu světa. Ale zároveň je to jako droga. Ti, kteří ji okusili, na tuto profesi nedají dopustit. „Když si vzpomenu na celou svou dlouhou kariéru na Primě a na všechny ty zahraniční cesty, tak bych nevymazala vůbec žádnou, protože všechny byly zajímavé,“ uzavírá zkušená reportérka, která má podle svých slov zkrátka dream job.