reklama

Jmenování premiéra není pasování na rytíře, glosuje Dostál. Zeman se s Fialou setkat nemusí

Právník Ondřej Dostál (Piráti) považuje plánované nedělní setkání prezidenta Miloše Zemana s předsedou ODS Petrem Fialou za zbytečné. „Myslím, že osobní kontakt nutný není. I vzhledem k tomu, co teď nařizujeme ostatním občanům," řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. I přesto, že se Zeman ve čtvrtek vrátil do ÚVN kvůli pozitivnímu výsledku testu na covid, už v sobotu by ho měli z nemocnice propustit. V neděli pak hlava státu hodlá jmenovat Fialu premiérem.

reklama

„Prezident republiky Miloš Zeman jmenuje Petra Fialu do funkce předsedy vlády v neděli v 11 hodin na zámku v Lánech, a to za dodržení platných hygienicko-epidemiologických opatření,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru.

Tato zpráva zaskočila českou veřejnost. Prezident sice opustil nemocnici ve čtvrtek dopoledne. V Lánech však strávil jen pár hodin a poté, co mu vyšel pozitivní test na koronavirus, se musel do ÚVN vrátit. Do Lán má odjet zase v sobotu a v neděli se chce s Fialou osobně setkat, aby jej jmenoval premiérem.

Takový plán zkritizoval mimo jiné právník Ondřej Dostál. „Myslím, že osobní kontakt nutný není. Nejjednodušší by bylo, kdyby se setkali přes Skype. Jmenování premiéra není něco jako pasování na rytíře, kde by ho musel poklepávat mečem,“ řekl. Podle něj se v případě jmenování předsedy vlády prezidentem jedná o akt, který se dá udělat písemně a na dálku.

„Pokud by to muselo být tváří v tvář. Přimlouval bych se, aby byla nastavená nějaká bariéra, jako je to na nějakých pobočkách. I vzhledem k tomu, co teď nařizujeme ostatním občanům,“ dodal Dostál.

Dvojí metr pro prezidenta?

Narážel tak na současnou epidemickou situaci. Za čtvrtek v Česku přibylo skoro 28 tisíc nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí epidemie. Vláda v reakci na zhoršující se situaci vyhlásila ze čtvrtka na pátek opět nouzový stav a přistoupila k přitvrzení proticovidových opatření.

I z toho důvodu čelí Hrad obrovské kritice za to, že se má prezident sejít s Fialou tři dny poté, co mu vyšel pozitivní test na covid. Podle Fialy je ale potřeba jednat rychle.

„Jmenování bude probíhat tak, aby byly dodrženy všechny hygienické předpisy a pravidla. Jsme připraveni už od 16. listopadu převzít vládu. Budu přesvědčovat pana prezidenta, že je v zájmu všech, aby tu co nejdříve byla nová vláda,“ zmínil předseda ODS na tiskové konferenci.

Podle informací CNN Prima NEWS má hygienická pravidla schůzky určit Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral, hlavní hygienička Pavla Svrčinová a Kancelář prezidenta republiky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu
Velká Británie

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

Aktualizováno

Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

Říhová: Pandemie na jaře skončí. I omikron s dalším virem může vyvolat těžký průběh

Nová varianta koronaviru omikron je sympatická, protože nezpůsobuje tak těžké průběhy. Ve spojení s jinými viry ale hrozí komplikace, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. Podle ní bychom se už na jaře mohli dočkat tolik vytoužené „tečky“ za koronavirem.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama