Řekl Babiš manželce, aby „držela hubu“? Monika to se smíchem odmítá, expert jí dává za pravdu

„Tak, hubu drž.“ Takovou poznámku měl podle některých uživatelů sociálních sítí pronést expremiér a prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) směrem ke své manželce Monice. Hojně šířené video z tiskové konference vyvolalo hádky na Twitteru, komentující se ale nedokážou shodnout, zda slyší stejná slova. Mediální analytik Filip Rožánek uvedl, že Babiš ve skutečnosti řekl něco jiného a méně třaskavého. Sama Monika Babišová odmítla, že by ji manžel na brífinku urazil.

Sobotní tisková konference s Babišem, který v prvním kole prezidentských voleb skončil na druhém místě, neměla nouzi o vyhrocené výroky ze strany očividně rozhozeného expremiéra. Ten se několikrát pustil do svého oponenta Petra Pavla, po němž mimo jiné požadoval, aby ukázal své fotky s prezidenty a politiky. Lidé na sociálních sítích se ale pozastavili nad poznámkou, kterou měl Babiš pronést na konto své manželky Moniky poté, co odpovídala na dotazy médií.

„Já jsem nadšená. My jsme všichni rádi, že to takhle dobře dopadlo a držíme mu palce v druhém kole,“ reagovala na otázky novinářů. Babiš stál vedle ní, když vzápětí zamumlal slova, která podle některých uživatelů Twitteru zněla jako: „Tak, hubu drž!“

Několikavteřinový výrok pochopitelně vzbudil obrovskou vlnu pozdvižení. „Všimli jste si toho na tiskovce, co procedil Babiš přes zuby na adresu Moniky, když dokončila tu svoji jednu větu a myslel si, že to v tom potlesku nebude slyšet?“ napsala na Twitteru Barbora Mercury, která na sobotní moment upozornila. Její příspěvek vidělo přes 280 tisíc lidí.

Na údajný prohřešek před místností plnou novinářů reagovala sama Monika Babišová. „Tady nějaký chytrý jedinec slyší lépe než já, protože nic takového mi manžel rozhodně neřekl,“ napsala pobaveně na Instagramu.

Ani mezi uživateli sociálních sítí nepanuje shoda na tom, co měl Babiš ve skutečnosti pronést. Někteří slyšeli spíše „no vidíš“, jiní zase „tak vydrž“. Mezi rozhořčenými reakcemi se objevily i pochybnosti, zda by si expremiér dovolil takovou poznámku před mikrofonem a halou plnou novinářů, s nimiž historicky nemá příliš dobré vztahy – naopak často útočí i na ně.

Mediální analytik Filip Rožánek do věci vnesl trochu světla videem s odstraněným šumem a potleskem. Z něj vyplývá, že Babiš pronesl na tiskové konferenci něco jiného, než se na první poslech zdálo.

„Poznámka Andreje Babiše po odfiltrování potlesku zní zřejmě: ‚Tak, kdo je další?‘ Použil jsem software LALAL.AI, který pomocí strojového učení filtruje ruchy a zvýrazňuje mluvené slovo,“ napsal s odkazem na zveřejněné video.

Některé uživatele vyčištěná zvuková stopa nakonec přesvědčila, jiní na druhou stranu přiznali, že stále slyší nelichotivá slova. „Babišova artikulace je podobná volná jízda jako jeho myšlenky, takže to není úplně jasné,“ konstatoval ještě v původním příspěvku Rožánek.

Začala ostrá fáze kampaně

Babiš už na tiskové konferenci nešetřil útoky na svého protikandidáta Petra Pavla. Například ho přirovnal k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Víte, v které zemi v Evropě a blízko nás je prezidentem komunistický rozvědčík? Ano, máte pravdu, v Rusku. Prezident Putin byl nasazen jako agent KGB v 80. letech v Berlíně. A na toto byl připravován pan Pavel, aby byl vysazen do týlu nepřítele a získával tam lidi pro spolupráci,“ prohlašoval expremiér, který je ale sám vedený v záznamech Státní bezpečnosti jako jeden z jejích agentů.

Pavel zase označuje Babiše za chaotika. „Druhé kolo bude střetem dvou světů. Toho, který reprezentuje Andrej Babiš a s ním Miloš Zeman. Světa chaosu, neřešení problémů, osobního prospěchu a zákulisních vlivů. Proti tomu stojí můj svět, který je férový, slušný, důstojný a snaží se nabízet řešení, respekt k pravidlům,“ napsal na Twitteru.

Tagy: