Na rozdíl od Babiše jsem nespolupracoval s StB, uvedl Pavel. Co říká na srovnání s Putinem?

Zdá se, že mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby si postupující kandidáti neodpočinou ani chvíli. Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel reagoval na ostrá slova šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, která pronesl během tiskové konference ve svém volebním štábu. Babiš Pavla mimo jiné přirovnal k Vladimiru Putinovi. „To je opravdu hodně přitažené za vlasy,“ uvedl Pavel v rozhovoru pro web iDNES.cz. Rovněž připomněl Babišovu spolupráci se Státní bezpečností (StB).

„Rozhodně bych se z hlediska minulosti nesrovnával s Andrejem Babišem. Situace mezi mnou a jím je naprosto odlišná. Spojovat mě s Putinem je opravdu hodně přitažené za vlasy,“ řekl Pavel v rozhovoru pro web iDNES.cz.

Bývalý šéf vojenského výboru NATO pak vzkázal Babišovi následující: „Nikdy jsem nebyl komunistickým rozvědčíkem, na rozdíl od Andreje Babiše jsem nikdy nespolupracoval s StB a ani s žádnou jinou zahraniční službou. Naopak jsem po listopadu pracoval 30 let ve prospěch této země a našich občanů, zatímco on pracoval většinu času jen ve svůj vlastní prospěch.“

Ostrou kampaň před druhým kolem prezidentské volby odstartoval Andrej Babiš hned na své první tiskové konferenci, když se ještě sčítaly hlasy po prvním kole. „Prezident Putin byl nasazen jako agent KGB v 80. letech v Berlíně. A na toto byl připravován také pan Pavel, aby byl vysazen do týlu nepřítele a získával tam lidi pro spolupráci,“ prohlásil expremiér.

Pavel kromě jiného uvedl, že Babišovu útočnou rétoriku v kampani očekával již delší dobu. „Nedokázal jsem si představit, že by byl Andrej Babiš schopný dlouhodobě udržet přívětivou tvář, kterou nasadil pro první kolo. Bylo jen otázkou času, kdy to přijde. Jeho vystoupení pro mě bylo důkazem, že ztratil hlavu a neunesl porážku, byť těsnou. Naprostá většina toho, co říkal, byly buď sebelítost, vyložené lži nebo překrucování pravdy,“ dodal generál.

Souboj mezi oběma kandidáty byl v prvním kole velmi vyrovnaný. Pavel nakonec obdržel 35,4 procenta hlasů, Babiš za ním zaostal o necelé procento (34,99 %). Oba finalisty prezidentské volby trápí komunistická minulost, kterou si navzájem často předhazují.

Komunistický rozvědčík?

Pavel do KSČ vstoupil v roce 1985, kandidátem na členství, kterého zpětně lituje, se stal dva roky předtím. V poslední době se rovněž vedou spory o jeho kariéru těsně před sametovou revolucí. Jde především o Pavlovo působení ve vojenské rozvědce s názvem Zpravodajská správa Generálního štábu (ZS GŠ), která byla po celou dobu své existence budována podle vzoru sovětské GRU.

V roce 1988 byl Pavel přijat na postgraduální studium pro zpravodajce. Podle dochovaných dokumentů rozvědka v roce 1989 zvažovala i Pavlovo zpravodajské nasazení v západních státech. Český generál však rázně odmítá, že by se tehdy účastnil školení na rozvědčíka.

Pavel také před časem musel vysvětlovat svůj vlastnoručně psaný životopis z roku 1987, ve kterém hovořil o invazi „spřátelených“ vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. O tehdejších poměrech se vyjadřoval velmi pozitivně. Za 35 let starý dokument se generál ve výslužbě omluvil.

Agent Bureš?

I Babiš za minulého režimu vstoupil do komunistické strany. Učinil tak v roce 1980. Ještě větší kritice však čelí kvůli tomu, že se podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) ve stejném roce stal důvěrníkem StB. O dva roky později ho komunistická tajná policie získala ke spolupráci jako agenta s krycím jménem „Bureš“.

Babiš však vědomou spolupráci s StB vždy popíral. V roce 2012 podal na ÚPN žalobu. Soudní spor se táhl několik let. V roce 2018 bratislavský krajský soud rozhodl v souladu s rozsudkem slovenského ústavního soudu Babišovu žalobu zamítnout. Expremiér pak nepochodil ani u slovenského nejvyššího soudu, ani u Evropského soudu pro lidská práva. Soudně bránit se hodlá i v budoucnu.

V roce 2021 se navíc objevily nové důkazy o tom, že Babiš s StB nejspíš spolupracoval naprosto dobrovolně.

Tagy: