reklama

Tak tenhle most se tedy nepovedl, hlásí Moravskoslezský kraj a žádá jeho zbourání

Už půl roku se staví most přes železnici ve Frýdlantě nad Ostravicí a řidiči přijíždějící do tohoto města v podhůří Beskyd tak musí jezdit po objížďce. Zanedlouho měl být hotový, jenže se ukazuje, že má vážné vady. Moravskoslezský kraj proto žádá, aby ho stavební firma raději rovnou zbourala a postavila znovu.

reklama

„Tak tenhle most se tedy nepovedl,“ tvrdí vedení Moravskoslezského kraje. Podle stavebního dozoru je totiž na jedné straně o devět centimetrů nižší, než by měl být. Podle kraje přichází v úvahu jediné řešení. Zbourat ho.

„Přikláním se k tomu most zbourat a postavit znovu, protože už nikdy nebude bezvadný. Chceme, aby vydržel sto let, ne nějakých třicet,“ říká náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS).

K tématu

K tomuto scénáři se přiklání i Správa a údržba silnic Moravskoslezského kraje. „Museli bychom opravy a rekonstrukce dělat dříve, než je standardně potřebné,“ vysvětluje náměstek ředitele Jan Lukšo.

Na most za téměř 33 milionů korun čekají místní lidé už dost netrpělivě. Do Frýdlantu se totiž dostanete z Ostravy jen po objízdných trasách. Doprava ve městě proto kolabuje a ovzduší zamořují výfukové plyny. Starostka města Helena Pešatová (Pro Frýdlant) prý dokonce málem nestihla oddat jedny z novomanželů, cesta přes město jí totiž trvala 22 minut.

Zřícení mostu nehrozí

Pešatová se nediví, že kraj nechce stavbu převzít. „Divím se spíše tomu, že firma OHL, která má zkušenosti se stavbou mostních zařízení, si dovolila betonovat po větších deštích,“ říká starostka.

Stavaři problém přiznávají, ale tvrdí, že podle statika nehrozí zřícení mostu. „Pokles mostní skruže, která podpírala bednění při betonáži, byl způsoben přívalovými dešti a nemá vliv na statiku konstrukce. Chceme jednat s krajem, jak tuto vadu eliminovat,“ oznámila mluvčí OHL ŽS Jana Matulajová.

Náměstek hejtmana Unucka si dokáže představit i možnou slevu na cenu postaveného mostu, jenže ten nikdy nebude v bezvadném stavu.

Ať už se firma domluví s krajem na demolici, nebo opravě, stavbu to každopádně prodraží a hlavně prodlouží. Nejde tedy jen o peníze, které bude muset stavební firma vynaložit na stavbu nového mostu, bude-li kraj trvat na svém, ale hlavně o trpělivost obyvatel Frýdlantu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama