Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

Čeští dobrovolníci Ukrajinské mezinárodní legie ukořistili dva ruské tanky T-80BV a zničili několik obrněných vozidel BTR-82A. Informovalo o tom ukrajinské médium ZMiST a zveřejnilo i video, které má akci dokládat. Jeho pravost není možné nezávisle ověřit.

„Tak takhle se kradou Rusákům tanky,“ řekl v úvodu videa, které zveřejnilo na Twitteru ukrajinské médium ZMiST, neznámý český dobrovolník. Na záběrech z neobydlené oblasti jsou vidět další vojáci a především dva zabavené ruské tanky T-80BV. Že dříve patřily okupantům, lze poznat i podle typického označení v podobě bílého „Z“.

„Bacha, uhni,“ upozornil český voják svého kolegu, když kolem něj ukořistěný tank projížděl. Podle informací ZMiST čeští dobrovolníci rovněž zneškodnili několik bojových vozidel BTR-82A. Pravdou je, že několik dalších poničených obrněnců je na videu vidět v pozadí.

Zájem odjet na Ukrajinu a bojovat proti ruskému agresorovi projevil poměrně velký počet Čechů. Kolik jich nyní v zemi je, není jasné.

Prezident Miloš Zeman se s premiérem Petrem Fialou (ODS) na začátku března dohodl, že Čechům, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, garantuje beztrestnost abolicí. V první polovině května pak hlava státu podepsala 103 žádostí o vstup do Ukrajinské mezinárodní legie.

Od té doby ale řadu dalších proseb zamítl. Učinil tak na základě doporučení ministerstva vnitra či obrany. Negativní posudky resortu vnitra byly často odůvodněny tím, že někteří žadatelé byli ve výkonu trestu odnětí svobody nebo ve vazbě. Ministerstvo obrany zase varovalo před žadateli, kteří jsou profesionálními vojáky či příslušníky aktivních záloh. Ty totiž stát potřebuje na případnou ochranu České republiky.

Tagy:
válka tank tanky vojáci Ukrajina Česko Rusko obrněné vozidlo těžká technika Ukrajinská mezinárodní legie

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?
Vladimir Putin

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?

Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:59

Ukrajinská armáda znovu zasáhla Antonivskyj most v Chersonské oblasti

09:34

Institut pro studium války: Rusko odvolává velitele, boje se jim komplikují

09:07

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hají Rusko

08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

Nepřetržitě se starají o své blízké se zdravotním postižením. Podporu od státu necítí

V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.