Testy prokázaly nákazu koronavirem u dvou koček chovaných v americkém státu New York, informovala o tom agentura AP s odvoláním na federální úřady. Jde tak podle ní o první domácí mazlíčky na území Spojených států, kteří se koronavirem infikovali.
Kočky mají lehké onemocnění dýchacích cest, ze kterého se pravděpodobně uzdraví. Zřejmě se nakazily od svých majitelů nebo jiných lidí ve svém okolí, uvedlo americké ministerstvo zemědělství a federální Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC).
Nakažené kočky žijí v různých částech státu New York, úřady nezveřejnily, kde přesně. První z nich onemocněla asi týden poté, co někdo u ní doma měl krátké onemocnění dýchacích cest, nepotvrdilo se však, že jde o nemoc COVID-19 způsobovanou koronavirem. Kočka však chodí ven, a mohla tak přijít do styku s někým nakaženým ve svém okolí. U majitele druhého zvířete test nákazu koronavirem prokázal, pak onemocněla i kočka. U další kočky v této domácnosti se ale žádné příznaky nemoci neobjevily.
Koronavirus u domácích mazlíčků
Ve Spojených státech se infekce koronavirem doposud prokázala u sedmi tygrů a lvů v zoologické zahradě v Bronxu. Podle amerických úřadů se zvířata od lidí zřejmě nakazit mohou, ale nic nenasvědčuje tomu, že infekce se přenáší ze zvířat na člověka.
Psi by mohli pomoci vyhledávat lidi nakažené COVID-19. Na výcviku pracují čeští kynologové
S projektem Dog for Doc přišli na začátku března čeští kynologové, kteří vyvíjejí metodu, jak využít speciálně vycvičených psů pro odhalování lidí s onemocněním COVID-19. Podle nich by projekt mohl pomoci zajistit efektivnější testování lidí na přítomnost nového koronaviru. Vedoucím projektu je Gustav Hotový, který byl dříve mimo jiné šéfem českých kynologických záchranářů.
„Nechceme, aby lidé panikařili. Nechceme, aby se lidé zvířecích mazlíčků báli nebo se ve velkém s nimi hnali na testy,“ řekla Casey Bartonová z CDC. „Neexistují důkazy, že mazlíčci hrají nějakou roli při přenosu této nemoci na lidi,“ dodala.
Nicméně CDC doporučuje chovatelům, aby svým zvířecím kamarádům zabránili v kontaktu s lidmi mimo své domovy – kočky by měly zůstávat doma. Lidé nakažení koronavirem by se se svými kočkami neměli mazlit a kontakt s nimi by měli omezit na minimum. Když se o ně starají, měli by mít nasazenou roušku.
Testy na koronavirus u zvířat se dělají ve veterinárních laboratořích a používají se při nich jiné látky než v případě testů pro lidi, doplňuje ještě agentura AP.