Žádný útěk před válkou, ale sociální turistika. Hejtmani kritizují část uprchlíků

Politicky o romských uprchlících

Předsedům politické strany Roma Luma Emilu Zajacovi a Marcu Cavalimu vadí segregace romské menšiny z řad ukrajinských uprchlíků. Řekli to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) upozornil na tzv. sociální turistiku.

Ukrajinských Romů je v Česku okolo 1 500. Jejich ubytování v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řešil se zástupci romských organizací, kteří jim mají pomoci. „Jako politická strana jsme na tuto situaci začali poukazovat. Náš kolega viděl stany, kde Romové bydleli a tím jsme se o to začali zajímat. Nechci rozdělovat Romy a neromy. Jsou to uprchlíci. Udělat hned na začátku separaci nebo segregaci, když to takto blbě nazvu, je špatně. Lidé tam žijí v nevyhovujících podmínkách,“ popsal Zajac.

„K segregaci by docházet nemělo. Obávám se, že vláda hazarduje s veřejným míněním svých občanů. Dopouští se stejné chyby jako před několika měsíci, kdy se nás snažila přesvědčit, že to jsou váleční uprchlíci, přestože všichni věděli, že jde o ekonomické migranty. Sami lidé, kteří sem přicházejí z Maďarska, říkají, že sem zamířili za lepším životem. Nezamýšlíme se nad tím, co bude zítra. Nezapomínejme na to, že už dneska tady máme romské vyloučené lokality, se kterými se nic neděje,“ řekl v pořadu ombudsman Stanislav Křeček.

Podle Netolického „nechce nikdo nikoho diskriminovat“. „Nezpochybňujeme to, že jsou z Ukrajiny, jen poukazujeme na to, že často mluví maďarsky. Ukrajina sousedí s Maďarskem, ale pouze v Zakarpatí, kde žádný dramatický válečný konflikt neprobíhá. Je tam vnitřní uprchlická krize, ale neznamená, že tady bude vznikat sociální turistika,“ zdůraznil Netolický.

Romové mají strach

„Jdou sem proto, že se cítí na Ukrajině v nebezpečí. Jenže přijdou, zjistí, jaká je tu situace, a chtějí z České republiky zase odejít,“ vysvětlil Cavali.

„Spoustu dobrovolníků a Čechů tady pracuje na tom, aby pomohli všem uprchlíkům z Ukrajiny. Neříkejte prosím, že se tady někdo necítí dobře, nebo že se tu necítí bezpečně. Je to velmi nefér k práci, kterou tu všichni odvádí,“ reagoval na Cavaliho další host, jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Ten odmítá rozdělovat lidi podle národnosti a barvy pleti. „Musím říct, že jsme na jihu Čech zažili skupiny lidí, kteří nebyli přizpůsobiví. Snažili jsme se je ubytovat, ale oni to odmítli a chovali se agresivně,“ dodal Kuba.

Tagy: